Oznámenie o vyhlásení výzvy na predkladanie žiadostí o príspevok Elektromobilita
Spoločný sekretariát v mene Riadiaceho orgánu vyhlasuje otvorenú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027, priorita 2. Prepojenejšie pohraničie, špecifický cieľ 1. Rozvoj a posilňovanie udržateľnej, inteligentnej a intermodálnej vnútroštátnej, regionálnej a miestnej mobility odolnej proti zmene klímy vrátane zlepšeného prístupu k TEN-T a cezhraničnej mobility, aktivita 2. Zlepšenie prístupu k atraktivitám cestovného ruchu s cezhraničným významom pomocou verejnej dopravy a/alebo iných dopravných prostriedkov šetrných voči životnému prostrediu mimo miest.
1. Lehota na predkladanie žiadostí
Žiadosť môžete predložiť v lehote od 16.12.2024 do 28.02.2025 do 23:59.
2. Spôsob predkladania žiadostí
Žiadosť spolu s povinnými prílohami môžete predložiť výlučne v elektronickej podobe v aplikácii WOD2021: https://wod.cst2021.gov.pl/.
Technickú podporu týkajúcu sa aplikácie WOD2021 zabezpečujeme v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00.
3. Kto môže získať príspevok
Poľské inštitúcie a organizácie, ktoré môžu žiadať o príspevok, nájdete v prílohe č. 2.1. k Príručke programu. Slovenské inštitúcie a organizácie, ktoré môžu žiadať o príspevok, nájdete v prílohe č. 2.2. k Príručke programu.
4. Programová oblasť
Programová oblasť zahŕňa:
- v Poľsku – v Sliezskom vojvodstve: subregión Bielsko-Biała a okres Pszczyna v subregióne Tychy; v Malopoľskom vojvodstve: subregióny Osvienčim, Nowy Sącz, Nowy Targ a okres Myślenice v subregióne Krakov; v Podkarpatskom vojvodstve: subregióny Krosno a Przemyśl, okres Rzeszów – mesto a okres Rzeszów – okolie v subregióne Rzeszów,
- na Slovensku – Žilinský samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj a okres Spišská Nová Ves v Košickom samosprávnom kraji.
5. Aké projekty môžu získať príspevok
Príspevok môžu získať projekty spojené so zlepšením prístupu k atraktivitám cestovného ruchu, zamerané napr. na:
1. rozvoj elektromobility – zabezpečenie dopravy, vrátane hromadnej dopravy, s využitím vozidiel s elektrickým pohonom,
2. zaistenie nabíjacích staníc elektromobilov na existujúcich parkoviskách,
3. vybavenie existujúcich parkovísk digitálnymi dopravnými zariadeniami, napr. tabuľami s dynamickým obsahom s informáciou o počtoch voľných miest,
4. označenie parkovísk typu „P&R“ s uvedením toho, aké dopravné prostriedky sú dostupné a na akých trasách je možné ich využiť.
Podrobné informácie o oprávnených a neoprávnených aktivitách nájdete v kapitole 2.6. Príručky programu.
6. Rozpočet výzvy
Suma prostriedkov určená na spolufinancovanie projektov v rámci tejto výzvy predstavuje 1 952 175 EUR.
7. Kurz EUR určený pre výzvu
Pre partnerov znášajúcich výdavky v PLN: Výmenný kurz určený pre výzvu: 1 EUR = 4,29 PLN, v súlade s prognózou výmenného kurzu uvedenou v „Usmerneniach pre uplatňovanie jednotných makroekonomických ukazovateľov ako základu pre odhad finančných účinkov navrhovaných zákonov“.
8. Miera spolufinancovania projektov
Maximálna miera spolufinancovania z EFRR sa rovná 80 % oprávnených výdavkov.
Maximálna intenzita štátnej pomoci je 80 % oprávnených výdavkov. V prípade projektov so štátnou pomocou, v ktorých existuje zákonná možnosť vrátenia DPH podľa vnútroštátnych právnych predpisov, predstavuje maximálna intenzita štátnej pomoci 80 % čistých oprávnených výdavkov, t. j. bez DPH. Podrobné informácie nájdete v kapitole 3.5. Príručky programu a v Sprievodcovi štátnou pomocou (príloha č. 6 k Príručke programu).
Slovenskí prijímatelia dodatočne získavajú národné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky vo výške:
- 12 % oprávnených výdavkov každého partnera,
- 20 % oprávnených výdavkov partnera, ktorý je zložkou štátnej správy.
Slovenskí prijímatelia, ktorí dostanú na realizáciu svojich projektových aktivít štátnu pomoc alebo pomoc de minimis z EFRR, nedostanú národné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
9. Hodnota spolufinancovania z EFRR
Minimálna hodnota spolufinancovania projektu predstavuje 200 tis. EUR.
Maximálna hodnota spolufinancovania projektu predstavuje 900 tis. EUR.
10. Obdobie realizácie projektu
Maximálne obdobie realizácie projektu je 18 mesiacov.
Lehota na predloženie dokumentov potrebných k uzatvoreniu zmluvy o poskytnutí príspevku: jeden mesiac odo dňa nasledujúceho po dátume zaslania Spoločným sekretariátom oznámenia spolu s listom obsahujúcim rozhodnutie Monitorovacieho výboru o schválení projektu na spolufinancovanie.
11. Kritériá a pravidlá výberu projektov
Kritériá hodnotenia projektov nájdete v prílohách 9.1., 9.2., 9.3. a 9.4 k Príručke programu. Informácie o pravidlách hodnotenia a výberu projektov nájdete v kapitole 3.11. Príručky programu.
12. Lehota na vyhodnotenie výzvy
Predpokladanou lehotou vyhodnotenia výzvy je: jún 2025.
13. Záväzné dokumenty týkajúce sa výzvy
Žiadosť o príspevok na projekt pripravte v súlade s nasledujúcimi dokumentmi:
- Program cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027
- Príručka programu spolu s prílohami
- Inštrukcia pre žiadateľa k aplikácii WOD2021 (zip) 1.61 MB
- Inštrukcia pre používateľa CST2021 (pdf) 1.25 MB
- Vzor žiadosti o príspevok (pdf) 177.0 KB
- Prílohy k žiadosti o príspevok (zip) 6.62 MB
- Informačná doložka (pdf) 169.0 KB
14. Záväzné dokumenty týkajúce sa výzvy
Vo fáze prípravy projektu a vypracovania žiadosti o príspevok môžete využiť rôzne formy podpory, ktoré program ponúka. Odporúčame, aby ste svoje projektové zámery pred podaním žiadosti konzultovali s regionálnymi kontaktnými bodmi a/alebo spoločným sekretariátom. Informácie o týchto formách podpory nájdete v kapitole 3.10 Príručky programu.