Výstava - Keramika

26.04.2024 | Admin

KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka


Obľuba tradičnej keramiky nespočíva len v emocionálnej väzbe na minulosť, ktorú v ľuďoch vzbudzuje, ale i v jedinečných vlastnostiach hliny, ktoré iné materiály neposkytujú. Vizuálnu príťažlivosť a remeselnú dokonalosť nachádzame aj v rôznorodom sortimente majstra ĽUV Františka Hubeka. Predajná výstava jeho diel v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici sprostredkúva verejnosti v čase od 27. apríla do 26. júna 2024 možnosť dotknúť sa hlinenej krásy vychádzajúcej spod jeho rúk.


Názov výstavy: KERAMIKA Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV, Tatranská Lomnica 14036, 059 60 Tatranská Lomnica Trvanie predajnej výstavy: 27. 4. – 26. 6. 2024 Otváracie hodiny: utorok až sobota | 9.00 – 17.00 hod.
Kurátorka: Mária Tomová


Hlinené nádoby sprevádzali človeka od narodenia po smrť – od hračiek cez zásobnice na zrno, olej, vodu a na víno, hrnce na varenie a pečenie, formy na odlievanie kovov, stolovací riad rôznych funkcií a tvarov, kultové nádoby a plastiky či ozdoby odevu až po urny.


Rodák zo Zohora František Hubek (1963), ocenený v roku 2023 titulom majstra ľudovej umeleckej výroby, bol manuálne zručný už v detstve. Svoj čas venoval kresleniu, modelovaniu i lepeniu modelov lietadiel, čo zavážilo aj pri voľbe jeho ďalšieho štúdia. Ako štrnásťročný sa rozhodol pre učňovskú školu podniku Slovenská ľudová majolika (SĽM) v Modre. V nej jeho tvorbu najzásadnejšie ovplyvnil Július Polkoráb, niekdajší výtvarník ÚĽUV-u.


Ďalším dôležitým človekom, vďaka ktorému František Hubek hlbšie precítil čaro keramiky (konkrétne zadymovanej), bol jeho pradedo. V Zohore objavil významný archeologický nález a pri vykopávkach mal popri ňom možnosť brigádovať aj mladý František.


Po vyučení v roku 1982 začal pracovať priamo v SĽM. V džbankárskej dielni sa priučil „tvrdému remeslu“ a zautomatizoval si najmä točenie na kruhu. Jeho kolegami boli Miloslav Orságh, Ján Viglaš, Marián Liška či Drahoslav Chalány – všetko výrazné osobnosti, ktoré sa venujú majolike dodnes. Vzhľadom na intenzitu výroby v dielni si spestrovali dennú rutinu rôznymi pracovnými „výzvami“. Napríklad internou súťažou o najväčší počet vytočených výrobkov, v ktorej sa František Hubek umiestňoval medzi najlepšími.