Konferencia Ikonografia Tatier
Zdá sa, že prvé zobrazenia Tatier sa zachovali v spišských kostoloch v Levoči a v Tribši. Oltár v Kostole sv. Jakuba v Levoči dokončil Majster Pavol v roku 1517. Na jeho pravom, zamknutom krídle autor umiestnil aj výjav Ukrižovania a Zmŕtvychvstania Krista. V ich pozadí sa výrazne črtajú Tatry. Historik Ivan Chalupecký tvrdí, že taký pohľad na Tatry je z okolia Mlynice.
Riaditeľ kancelárie Zväzku Euroregión „Tatry“ v Nowom Targu Antoni Nowak vo svojej prednáške taktiež opisuje Drevený kostolík sv. Alžbety Uhorskej v Tribši, ktorý bol postavený pravdepodobne v roku 1567. Jeho interiér zdobí ranobaroková polychrómia z roku 1647. Na klenbe kostola sú namaľované scény Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie a Posledného súdu. V ich pozadí sú zobrazené tri horské štíty pripomínajúce svojim tvarom Ždiarsku vidlu, Havran a Ľadový štít.V najstarších historických prameňoch nájdeme tiež dôkaz spätosti Kežmarku s Vysokými Tatrami z roku 1655. Riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová vo svojom referáte uviedla, že ide o znovupotvrdenie mestských práv Kežmarku udelených panovníkom Ferdinandom III. Na piatich pergamenových listoch s prívesnou pečaťou môžeme vidieť na titulnej strane v kartuši ručne maľované tatranské horstvo v popredí s panorámou mesta Kežmarok. Toto najstaršie vyobrazenie Kežmarku je späté aj s teóriou najstaršieho vyobrazenia Tatier.
Tatry môžeme nájsť aj na starých erboch. Na štíte erbu rodiny Berzeviczy z roku 1475 je zobrazený kamzík vzopnutý na korune a lezúci na tatranské štíty. Taktiež v erboch mnohých tatranských obcí a miest sú umiestnené horské štíty. Čo sa týka najstarších kartografických obrazov Tatier, tie sa objavili v 16. storočí na prehľadných mapách Uhorska.
Počas konferencie bola prezentované publikácia Najstaršie vyobrazenie Tatier, ktorú vydal Zväzok Euroregión „Tatry“ v Nowom Targu. Zároveň Združenie Región „Tatry“ v Kežmarku v súčasnosti kompletizuje zborník referátov, ktoré odzneli počas konferencie s podrobnými opismi najstarších vyobrazení Tatier.
Všetky spomínané aktivity sa konali v rámci projektu Stretnutie siedmich kultúr poľsko-slovenského pohraničia „Od Ladislava Medňanského po Jana Kanty Pawluśkiewicza“ spolufinancovaného Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013.
Mgr. Jana Majorová Garstková
Združenie Región „Tatry“
Dokument na stiahnutie:
{gallery}2011/ikt{/gallery}









