Odhaľovanie drevených monumentov

20.07.2024 | Admin

Dňa 20.07. sa v Starom Smokovci pri Prameni Kyselky konalo odhaľovanie troch drevených monumentov. Hlavným tvorcom drevených symbolov je Oto Rozložník, autor kníh o Vysokých Tatrách a bývalý horský sprievodca, ktorý spoločne s vedením mesta Vysoké Tatry a Združením Euroregión Tatry takto skrášlili prostredie altánku. 

Prvým z nich bol Tatranský Anjel strážny, ktorého výtvarníkom je Ľubomír Tuželák, rodák z Červeného Kláštora. ,,Zvlášť tento Anjel má byť takým ochrancom Vysokých Tatier, o čom svedčí aj modlitba ktorá je na ňom uvedená“ doplnil Oto Rozložník. Monumenty Slnečnú lúka a Prameň zdravia pripravil autor v spolupráci s výtvarníkom Jánom Kredatusom, rodákom z Malého Slavkova, ktorý sa venuje prevažne sakrálnym motívom. Jeho diela je možné obdivovať aj v miestnom kostole sv. Martina v obci Rakúsy alebo v Červenom Kláštore, kde je umiestnený monument Milovaný pltník, ktorý bol odhalený počas otvorenia pltníckej sezóny v Pieninách.

,,Veľmi sa teším, že pán Kredatus reprezentuje nielen svoje umenie, ale aj našu obec v okolí svojou umeleckou prácou a už teraz sa mi rodia v hlave ďalšie nápady, ktoré by sme mohli spoločne zrealizovať v našej obci“, dodala starostka obce Rakúsy, Monika Jurašková.

Smokovecká kyselka je známa aj svojou dlhou históriou. Najstaršia písomná zmienka o prameňoch v Starom Smokovci pochádza už z roku 1764. Vodu zo Smokoveckej kyselky dokonca poznala aj Mária Terézia. V 18. storočí bola pravidelne dovážaná na chrbtoch koňov a oslov až na kráľovský dvor do Viedne.

Medzi pozvanými hosťami nechýbal primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák, ktorý poďakoval Otovi Rozložníkovi za kreatívne nápady a realizáciu tejto myšlienky. Pozvanie prijali aj bývalý primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, Mária Hadnagyová, riaditeľka VpS Vysoké Tatry, Lenka Potočná, riaditeľka Tatranskej informačnej kancelárie a konateľ firmy TANAWA, pán Ulbricht.

Požehnanie prameňa a monumentov vykonal kaplán František Janečko, pôsobiaci vo Vysokých Tatrách. Po vzývaní Božieho požehnania nad vodou sa sústredil pozornosť na ľudí. „Tým, ktorí z nej budú čerpať a piť i umývať sa v nej, nech je na zdravie a odstránenie každého utrpenia a choroby, na uzdravenie každej bolesti, na slávu teba jediného, v Trojici oslavovaného Boha.“.

V závere Oto Rozložník poďakoval za podporu, posvätenie a hojnú účasť a pozval všetkých na malé občerstvenie, ktoré sa konalo priamo na mieste pri prameni.