foto

Historická radnica

Zobraziť

foto

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Zobraziť

foto

Veža Baziliky sv. Jakuba

Zobraziť

foto

Stredoveká klietka hanby

Zobraziť

foto

Dom Majstra Pavla v Levoči – múzeum

Zobraziť

foto

Múzeum špeciálneho školstva

Zobraziť

foto

Spišské múzeum – Výstavná sieň

Zobraziť

foto

Bazilika na Mariánskej hore

Zobraziť

foto

Levočská priehrada

Zobraziť

foto

SKI Resort Levočská Dolina

Zobraziť

foto

Zvonica

Zobraziť

foto

Fontána so sochou Caritas

Zobraziť

foto

Hradobný systém a mestské brány

Zobraziť

foto

Kostol Panny Márie, Kráľovnej anjelov a sv. Ladislava

Zobraziť

foto

Barokový kostol sv. Ducha a kláštor minoritov

Zobraziť

foto

Evanjelický kostol

Zobraziť

foto

Evanjelický cintorín – Národná kultúrna pamiatka

Zobraziť

foto

Budova Gymnázia J. F. Rimavského

Zobraziť

foto

Socha Ľudovíta Štúra

Zobraziť

foto

Biokúpalisko a rybolov

Zobraziť

Historická radnica

Jednou z dominánt námestia Majstra Pavla v Levoči je historická budova renesančnej radnice. Radnica bola postavená pravdepodobne okolo polovice 15. storočia a počas storočí prešla mnohými stavebnými úpravami. Súčasnú podobu dostala počas prestavby v rokoch 1893 - 1895. V súčasnosti sa v radnici nachádza expozícia, ktorá je venovaná dejinám mesta Levoča od jeho počiatku až po súčasnosť a patrí k najnavštevovanejším expozíciám v Levoči. Na druhom poschodí radnice múzeum predstavuje bohaté umelecké zbierky od gotiky cez renesanciu po barok viažuce sa k regiónu Spiša. V roku 2001 bola otvorená dlhodobá expozícia etnografického charakteru pod názvom „Krása z nití utkaná“, ktorá predstavuje oblasť ľudového textilu a modrotlače na Spiši. Medzi najcennejšie vystavené predmety patrí unikátna socha sv. Márie Magdalény z obdobia okolo 1420, gotické plastiky a oltáre, renesančné i barokové obrazy či ikony, ktoré vás očaria svojou umeleckou krásou i duchovným posolstvom. Stále expozičné priestory dopĺňa výstavná sieň, ktorá slúži na tematické a príležitostné výstavy. V roku 2000 boli výstavné priestory obohatené o „malú výstavnú sieň“, v ktorej sú verejnosti prezentované výstavy študijného a komorného rázu s netradičným prístupom k vystaveným dielam.

#

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Chrám sv. Jakuba v Levoči je jedným z najväčších gotických chrámov na Slovensku. Chrám má bohatú históriu, ktorá siaha až do roku 1263. V roku 2015 bol vyhlásený za Baziliku minor. Bazilika aj jej interiérové vybavenie je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1965. Návštevníkmi naojbdivovanejší je hlavný oltár, ktorý je súčasne najvyšším gotickým oltárom na svete. Jeho autorom je známy neskoro gotický rezbár Majster Pavol z Levoče. Oltár meria 18 metrov a 62 centimetrov. K najstaršej a najvzácnejšej výzdobe kostola z obdobia 14. a 15. storočia patria dych berúce nástenné maľby na stene severnej lode a vo svätyni kostola. Nemenej vzácne sú aj diela barokového zlatníka Jána Szilassyho - monštrancie, kalichy a iné bohoslužobné predmety, ktoré sú národnou pamiatkou. Monumentálny farský Chrám svätého Jakuba je živým chrámom a veriacim slúži denne na bohoslužby. Počas liturgických slávení v chráme nie je možné navštíviť chrám za účelom turizmu. Aktuálne otváracie hodiny ako aj výšku vstupného je možné si overiť na web stránke.

#

Veža Baziliky sv. Jakuba

Pôvodná veža  s kostolom bola postavená približne v 14. storočí a bola vyššia (75 m, teraz 70 m), ako ju poznáme teraz. V 19. storočí ju prestavali do neogotického slohu, má tvar osemuholníka  a patrí medzi najkrajšie a najhodnotnejšie stavby Slovenska. Roku 1519 boli na veži umiestnené nové vežové  hodiny. Niekoľko požiarov vežu poškodilo natoľko, že v polovici  17. storočia bola pre zvony  postavená osobitná zvonica , kde boli zvony z veže prenesené. Vežu neskôr rozobrali až po úroveň strechy. Veľký požiar najviac poškodil vežu 8. marca 1749 a na podnet cisára Františka Jozefa pri návšteve Levoče sa v roku 1850 -1860 začala stavať nová veža realizovaná podľa plánov Fridricha Mücka. Vo veži sú dva zvony. Veľký hodinový zvon počuť v meste každú hodinu, malý zase každých pätnásť minúť. Po zdolaní 216 schodov budú návštevníci odmenení výhľadmi nielen na historické centrum, ale na Vysoké a Nízke Tatry, Slovenský raj, či Mariánsku horu , jedno z najznámejších pútnických miest.

#

Stredoveká klietka hanby

Obľúbeným stredovekým spôsobom ako potrestať previnilca, bol pranier. Bolo to prakticky miesto, ktoré fyzicky obmedzovalo pohyb odsúdeného, pričom odsúdený bol takýmto spôsobom, na istý čas vystavený verejnej potupe. Najčastejšie sa na to využíval kôl alebo klietka hanby. Jednu takúto stredovekú klietku hanby môžu návštevníci Levoče obdivovať aj v súčasnosti. Klietka hanby sa nachádza na Námestí Majstra Pavla v historickom centre Levoče. Pamiatka pochádza zo 16. storočia. V tom čase stála na mieste súčasného evanjelického kostola. Neskôr ju rodina Probstnerovcov nechala premiestniť do svojho parku a v roku 1933 ju darovala mestu. Klietka hanby slúžila na trestanie ľahších deliktov. Podľa legendy slúžila klietka hanby v Levoči na trestanie žien, ktoré sa po rozsvietení lámp zdržiavali v uliciach mesta bez sprievodu muža. Dnes je klietka hanby vystavená na obdiv turistov a okoloidúcich. Má prekrásne kovanie v podobe sŕdc a ľalii – symbolov nevinnosti a lásky.

#

Dom Majstra Pavla v Levoči – múzeum

Dom Majstra Pavla sa nachádza na historickom námestí v Levoči. Základy domu vznikli v 14. storočí ako prízemná budova s pivnicou. Neskôr bola stavba požiarmi zničená. Po roku 1431 vybudovali hlavný trakt aj s poschodím a dvorový trakt s valenou lomenou klenbou. Podľa archívnych prameňov prvým známym majiteľom domu bol okolo roku 1510 Majster Pavol z Levoče. Objekt domu bol v roku 1588 prebudovaný. Vtedajší majiteľ Pavol Scholtz dostaval renesančnú časť dvorového krídla a murovaný zadný trakt. Posledná rozsiahlejšia úprava domu sa uskutočnila v päťdesiatych rokoch 18. storočia po veľkom požiari r. 1747, ktorú realizoval bohatý kupec Ján Adámy. V 80. rokoch 20. storočia sa uskutočnila pamiatková obnova celého objektu. V Dome Majstra Pavla z Levoče je expozícia venovaná životu a dielu jedného z najvýznamnejších majstrov neskorej gotiky – rezbárovi Majstrovi Pavlovi.

#

Múzeum špeciálneho školstva

Levoča je kráľovským mestom s bohatou a slávnou históriou, ktorú do súčasnosti prezentuje nielen gotická a renesančná architektúra, ale i špecializované strediská dokumentujúce dávnu minulosť. Medzi ne môžeme zaradiť aj Múzeum špeciálneho školstva, ktoré sa špecializuje na dejiny špeciálneho školstva a zdravotne znevýhodnených. Múzeum vzniklo transformáciou pôvodného Slepeckého múzea v Levoči. O vznik múzea sa zaslúžil tyflopéd Michal Dzurňák. V súčasnosti múzeum sídli v meštianskom dome na Námestí Majstra Pavla 28 a jeho zriaďovateľom je MŠVVaŠ SR. Jedinečnosť múzea od vzniku až po súčasnosť spočíva v tom, že mapuje históriu špeciálneho školstva ako celku, najmä štyri základné pédie – zrakové, sluchové, telesné a mentálne znevýhodnenie. Prostredníctvom novej stálej expozície si môžu návštevníci vyskúšať si repliky vzácnych exponátov a nenútenou formou spoznávať potreby a život znevýhodnených jedincov.

#

Spišské múzeum – Výstavná sieň

Ak nie ste fanúšikom súčasných moderných múzeí, skúste navštíviť múzeum, ktoré dýcha históriu už pri pohľade na jeho budovu. Spišské múzeum v Levoči má viac ako 120 ročnú históriu a patrí k najnavštevovanejším na Slovensku. Múzeum spravuje 4 expozície - Historickú radnicu, Dom Majstra Pavla, Výstavná sieň a Spišský hrad. Práve expozícia nesúca názov Výstavná sieň, je umiestnená v jednom z architektonicky najpôsobivejších meštianskych domov levočského námestia so zachovanými pôvodnými kamennými článkami i freskovou výzdobou. Meštiansky dom stojí na Námestí Majstra Pavla č. 40 a oplýva bohatou minulosť. Starší pamätníci ho možno budú poznať aj pod názvom Hainov dom alebo Štúrovské lýceum. Dom mal viacerých známych majiteľov, ako napríklad spišský prepošt Ján Horváth, švagor Majstra Pavla - Ladislav Polierer či František Máriássi. V roku 1982 sa dom po rozsiahlych rekonštrukciách stal sídlom múzea. Návštevníci tu môžu obdivovať umeleckohistorickú expozíciu, ktorá predstavuje reprezentatívny prierez dielami zo spišského regiónu.

#

Bazilika na Mariánskej hore

Neodmysliteľným krajinárskym prvkom, ako aj samotnou dominantou Levoče je nevysoký, strmý kopec týčiaci si priamo nad mestom. Vrch nesúci názov Mariánska hora, je jedným z najstarších pútnických miest východného Slovenska. Na vrchu stojí Bazilika Navštívenia Panny Márie. Jej počiatky sa začali písať v roku 1247. V tom čase tu stála ešte len kaplnka, ktorá predstavovala výraz vďaky Spišiakov za ich záchranu v hradisku na kopci hneď za Mariánskou horou počas tatárskeho vpádu. Od tejto doby sa tu každoročne konali ďakovné procesie. Kaplnka bola neskôr prestavaná na gotický kostol s inštalovanou gotickou sochou Panny Márie a v roku 1984 bol kostol pápežom Jánom Pavlom II. povýšený na baziliku. Za jeho účasti sa tu v júli 1995 konala doposiaľ najväčšia púť. K samotnému pútnickému miestu návštevníkov dovedie Aleja Jána Pavla II. s piatimi kaplnkami. Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči je otvorená denne od jari do jesene. Bazilika nemá tradičné organizované vstupy a ani vstupný poplatok.

#

Levočská priehrada

Neveľká vodná nádrž Levoča sa nachádza približne 3 km od centra mesta Levoča. Počas leta predstavuje obľúbené miesto, kde rekreanti trávia voľný čas. Miestni ju nazývajú aj Levočské Ontário. Užívať si môžete kúpanie uprostred prírody pod holým nebom. Voda v nádrži je prirodzene vyhrievaná slnečnými lúčmi a počas horúčav ponúka skvelé osvieženie. V chate Správa účelových zariadení mesta Levoča ponúka možnosť zapožičania člnov a vodných bicyklov. Vydať sa môžete na okružnú plavbu okolo priehrady napríklad pri romantickom západe slnka. Tí, ktorí milujú vodné športy nabité adrenalínom by mali vyskúšať windsurfing. Na pevnine je vám k dispozícií ihrisko na plážový volejbal, alebo sa môžete prebádať okolité lesy a vrchy buď na bicykli, alebo pešo. Pláže priehrady sú trávnaté a vhodné aj pre malé deti. Na svoje si prídu aj priaznivci rybolovu, na ktorých čakajú pstruhy, liene a iné druhý rýb. Letná sezóna na Levočskej priehrade zvyčajne trvá od mája do augusta.

#

SKI Resort Levočská Dolina

Stredisko sa nachádza v Levočských vrchoch - 6 km od Levoče. Všetky zjazdovky sú zasnežované technickým snehom. Kombinácia nenáročných a stredne obtiažnych zjazdoviek ponúkne príjemný lyžiarsky zážitok všetkým typom lyžiarov. V areáli sa nachádzajú štyri vleky. Pri dennom aj večernom lyžovaní potešia lyžiarov krásne výhľady nielen na okolitú prírodu ale aj vzdialené Tatry. V areáli nechýba ani lyžiarska škola a požičovňa lyžiarskeho výstroja. Priaznivci bežkovania určite ocenia približne 10 km upravovaných bežeckých tratí v okolí.

#

Zvonica

Zvonica s renesančnou atikou bola postavená v rokoch 1656 -1661. S budovou radnice sa spojila priechodom až počas barokových úprav v 18. storočí. Počas ďalších úprav získala  strecha zvonice dnešný ihlanovitý tvar.  Z kostolnej veže bol do kampanily  prenesený   zvon sv. Jakuba a Floriána od Sebastiána Lecherera, známy aj ako URBAN je z roku 1749 a má hmotnosť 3476 kg. V strede drieku zvona sú umiestnené tri reliéfy, a to postava sv. Jakuba, sv. Floriána a erb mesta Levoča. Vo veži visia okrem neho ďalšie tri zvony: zvon Anjelpána (1691), Dvorecký väčší zvon (1925) a Dvorecký menší zvon (1912). Premiestnené sem boli tiež hodiny z veže Kostola sv. Jakuba, údajne patrili k prvým vežovým hodinám na území Uhorska.

#

Fontána so sochou Caritas

Dobročinnosťou sa nazýva socha v parku, ktorú znázorňuje žena, podávajúca dieťaťu kúsok chleba. Socha s fontánou bola postavená z peňazí, ktoré venoval mestu Gustáv Herman – vážený občan Levoče, mecén a obchodník, na zavedenie verejného vodovodu. Jeho jedinou podmienkou bolo, aby voda z fontány tiekla na všetky strany tak, akoby mala prúdiť na všetky strany dobrota a láska zo sŕdc občanov mesta.

#

Hradobný systém a mestské brány

Opevnenie, ktoré obopínalo mesto, pochádza z prelomu 13. až 14. storočia. Bolo jedným zo znakov rozvíjajúceho sa mesta. Vyznačuje sa zložitou sústavou troch opevňovacích múrov a hradobnou priekopou. Múry sú spevnené baštami. Do mesta sa pôvodne vchádzalo troma bránami. Zachovala sa len Košická a Menhardská brána. V opevnení sa nachádza ešte Poľská brána, ktorá ňou v skutočnosti nebola. Hradby sa dopĺňali a obnovovali v priebehu 16. a 17. storočia, podľa vyvíjajúcej sa vojenskej techniky. Hradobný systém dlhý 2,5 km (zachované sú 2/3 pôvodnej dĺžky) je najzachovanejší na Slovensku.

#

Kostol Panny Márie, Kráľovnej anjelov a sv. Ladislava

Na konci Kláštorskej ulice stojí kostol minoritov, nazývaný tiež gymnaziálnym kostolom. Pochádza z prvej polovice 14. storočia a na jeho stavbu použili peniaze, ktoré poskytol v roku 1309 magister rytier Donč. Je to jeden z najväčších kostolov na Slovensku, ktorý je ukážkou vynikajúceho stavebného umenia obdobia gotiky. Postavila ho známa levočská stavebná huta. V roku 1671 bola loď kostola prebudovaná v barokovom slohu, avšak prvky gotickej architektúry, ktoré sú zachované najmä v presbytériu, sú dokonalé, úchvatné kružby okien, hlavice, pätky klenieb, sedílie. Mohutnosťou vyniká hlavný oltár s gotickou sochou Madony z 15. storočia a s barokovými sochami uhorských kráľov a jezuitských svätcov.

#

Barokový kostol sv. Ducha a kláštor minoritov

Kostol a komplex kláštorných budov sa nachádza za Košickou bránou. Je postavený na mieste najstaršieho levočského kostola, ktorý po požiari v roku 1747 zbúrali. Postavili ho v rokoch 1748 -1755. Súbor kláštorných objektov má pôdorys v tvare písmena U. Kostol je jednoloďový, v zadnej časti lode má murovanú emporu s organom. Na priečelí kostola Vás záujme nástenná maľba so symbolmi Viery, Nádeje a Lásky. Tento kostol je jedným z nemnohých zachovaných barokových kostolov na Spiši.

#

Evanjelický kostol

Evanjelický kostol s kupolovitou strechou v tvare gréckeho kríža bol  postavený v rokoch 1825 – 1837 architektom Antonom Povolným v klasicistickom štýle. K jeho interiérovým vzácnostiam patrí oltárny obraz predstavujúci Krista kráčajúceho po mori od levočského maliara Jozefa Czauczika, barokový drevený a kovaný kríž a lavice so štítkami veriacich, ktorí v nich sedeli. O bohatej hudobnej histórii mesta svedčí chrámový organ z roku 1932, starší organ zo 17. storočia, vzácne historické tympany a pre dejiny hudby zvlášť hodnotná historická knižnica. Knižnica má dvadsaťtisíc zväzkov a nachádza sa tu nejeden unikát a pozoruhodnosť. Verejnosti je sprístupnený počas letnej turistickej sezóny.

#

Evanjelický cintorín – Národná kultúrna pamiatka

Levočská kamenná kronika náhrobníkov je pamiatkou minulosti mesta a svedectvom života mnohých, dávno tu žijúcich, šľachtických rodov a významných svetských i duchovných osobností Levoče, Spiša a celého Slovenska, akými boli Gustav Herrmann, Daniel Sinapius Horčička, Samuel Genersich, Ján Brewer, Michal Hlaváček, Kristián Joachim Schwab, či rodina Probstnerovcov. Nachádzajú sa tu rozmanité náhrobníky, cenné z umelecko-historického i remeselného hľadiska, zhotovené z ušľachtilých kameňov, zdobené sochami, reliéfmi a ozdobným kovaním.

#

Budova Gymnázia J. F. Rimavského

Gymnázium  postavili v rokoch 1911-1912  podľa návrhu architekta Alfréda Hajósa . Veľkoryso riešená stavba gymnázia s tzv. meteorologickou vežičkou bola postavená v secesnom slohu. Nesie meno slovenského národného buditeľa, Janka Francisciho –Rimavského, študujúcom na miestnom Evanjelickom lýceu. Školstvo v Levoči bolo v minulosti na veľmi vysokej úrovni. V 15. storočí bola v meste založená prvá stredná škola. Rektor školy Ján Mýlius zostavil v roku 1589 jej študijný poriadok, patriaci k najlepším v tej dobe. V tunajšom školstve pôsobil aj Leonard Cox, prvý vychovávateľ anglického kráľa Henricha VIII. Aj na gymnáziu pôsobili a študovali desiatky významných osobnosti. Astronóm svetového významu, taktiež matematik, vynálezca a univerzitný profesor Maximilián Hell, historik Ján Bárdossy i vynálezca modernej fotografickej optiky Jozef Maximilián Petzval.

#

Socha Ľudovíta Štúra

Ľudovít Štúr, zakladateľ slovenského spisovného jazyka, politik, básnik a publicista 19. storočia. Socha v parku dokumentuje spätosť Levoče so štúrovcami, ktorí na protest proti zosadeniu Ľudovíta Štúra z katedry odišli z Bratislavy na levočské evanjelické lýceum. Slávnostne bola odhalená v roku 1949 na počesť 100. výročia revolučného obdobia. Jej autorom je akademický sochár František Gibala.

#

Biokúpalisko a rybolov

Relax areál biokúpaliska Resort Levočská Dolina tvoria 3 nádrže – rybník, kúpacia nádrž a externá biológia. V areáli sa nachádzajú 2 bufety (POC PIC a Žubrienka), prezliekarne, sociálne zariadenia, pieskovisko pre deti (šmýkalka, hojdačka) a trampolína. Počas letnej sezóny sa na novovybudovanom pódiu usporadúvajú rôzne hudobné akcie spojené s grilovaním či varením gulášu.

#