foto

Vlkolínec

Zobraziť

foto

Gino Paradise Bešeňová

Zobraziť

foto

Hrad Liptovský Hrádok

Zobraziť

foto

Múzeum baníctva a hutníctva Maša

Zobraziť

foto

Hrádocké arborétum

Zobraziť

foto

Podzemie pod vežami

Zobraziť

foto

Svätojánska rozhľadňa

Zobraziť

foto

Termálny prameň Kaďa

Zobraziť

foto

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Zobraziť

foto

Artikulárny kostol Svätý Kríž

Zobraziť

foto

Termal Raj

Zobraziť

foto

Park Mini Slovensko

Zobraziť

foto

Letná bobová dráha Žiarce

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Žiarce

Zobraziť

foto

Rozhľadňa Pavčina Lehota

Zobraziť

foto

Krkavá skala

Zobraziť

foto

Sidorovo

Zobraziť

foto

Roľnícky dom a dvor

Zobraziť

foto

Brankovský vodopád

Zobraziť

foto

Lietanie v Hurricane Factory

Zobraziť

foto

Stredoveký kostolík Obetovania Pána

Zobraziť

foto

Stanišovská jaskyňa

Zobraziť

foto

Cyklotúra Svidovské sedlo

Zobraziť

foto

Ski park Malinô Brdo

Zobraziť

foto

Vodná nádrž Hrabovo

Zobraziť

foto

Vyhliadkové plavby

Zobraziť

foto

MaraFUN

Zobraziť

foto

Jelení vodopád

Zobraziť

foto

Liptovské múzeum v Ružomberku

Zobraziť

foto

Galéria Ľudovíta Fullu

Zobraziť

foto

Mauzóleum Andreja Hlinku

Zobraziť

foto

Čutkovský kaňon

Zobraziť

foto

Čutkovská dolina

Zobraziť

foto

Ohnište a Okno

Zobraziť

foto

Skalná päsť

Zobraziť

foto

Archeoskanzen Havránok

Zobraziť

foto

Čebrať

Zobraziť

foto

Vodný svet Gothal

Zobraziť

foto

Amfiteáter Východná

Zobraziť

foto

B&B Ranč

Zobraziť

foto

Liskovská jaskyňa

Zobraziť

foto

Bešeňovské travertíny

Zobraziť

foto

Farma Východná

Zobraziť

foto

Prírodná rezervácia Mohylky

Zobraziť

foto

Medvedia štôlňa

Zobraziť

foto

Viac informácií

Zobraziť

Vlkolínec

Vlkolínec patrí medzi klenoty slovenskej ľudovej architektúry. Jeho počiatky sa datujú do 14. storočia. Dnes je táto malebná podhorská osada administratívne súčasťou mesta Ružomberok. Vlkolínec pripomína stredoveké dedinské sídlo - s drevenou architektúrou a nenarušenou zástavbou zrubových domov - obkolesené lesom a úzkymi pásikmi polí a pasienkov. Nájdeme v ňom múzeum Roľnícky dom, hasičskú expozíciu, detský sad a príležitostne sa tu poriadajú rôzne zaujímavé výstavy. Od roku 1993 je Vlkolínec zaradený do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Počet stálych obyvateľov je dnes už veľmi malý. Vlkolíncom vedie náučný chodník i značená cyklotrasa z Ružomberka.

#

Gino Paradise Bešeňová

Gino Paradise Bešeňová je verejnosti známy ako aquapark plný relaxu v termálnom srdci Liptova s celoročnou prevádzkou. Odpočiniete si v 9 bazénoch s termálnou alebo priezračnou vodou s teplotou až do 40 °C a rôznymi vodnými atrakciami. Termálna voda hnedočervenej farby obsahuje veľké množstvo minerálnych látok, čo ocení vaša pleť, pohybové aj dýchacie ústrojenstvo. O zábavu všetkých členov rodiny sa postará bazén s vlnobitím a niekoľko toboganov. Srdcom celého krytého komplexu je relaxačný priestor Átrium. Tento presvetlený komplex navodí atmosféru oázy pokoja, ktorá dýcha prírodou. Gurmáni tiež uvítajú jeho prepojenie s najväčšou reštauráciou v Bešeňovej - Bistrom. V saunovom svete načerpáte energiu vďaka suchým i vlhkým saunám a o pohodu sa postará aj množstvo relaxačných procedúr. Stále obľúbenejšími sa stávajú saunové rituály, a to nielen počas dňa, ale i za mesačného svitu pri špeciálnych večerných podujatiach. Priebeh rituálov spríjemňuje pripravená muzikoterapia.

#

Hrad Liptovský Hrádok

Na okraji mesta Liptovský Hrádok stojí ma malej vyvýšenine Hrad a kaštieľ. Kamenný hrad dal vybudovať zvolenský župan Donč na začiatku 14. storočia. Hrad v tom čase patril medzi vojenské objekty a strážil dôležitú obchodnú cestu. Hrad bol v minulosti obkolesený vodnou priekopou, ktorá sa zachovala v podobe jazierka dodnes. Neskôr sa hrad stal sídlom správy hradného panstva. Významnou etapou v dejínach hradu bolo postavenie renesančného kaštieľa. Na poschodí kaštieľa boli reprezentačné miestnosti pre majiteľov a ich hostí a na prízemí zas sklady a ubytovacie priestory pre služobníctvo. V roku 1803 oba objekty zasiahol ničivý požiar. Kaštieľ bol obnovených avšak hrad je odvtedy v ruinách. V súčasnosti Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku ponúkajú jedinečnú možnosť preniesť sa do dávnych čias prostredníctvom prehliadky hradu a interiéru kaštieľa s historickým výkladom, audiovizuálnou prezentáciou histórie a rekonštrukcie až do súčasnej podoby. Dĺžka prehliadky je zhruba 45 minút. Do areálu je možné vstúpiť len so sprievodcom. Ku hradu je možné sa dostať autom.

#

Múzeum baníctva a hutníctva Maša

Liptovský Hrádok je krásne mesto v srdci očarujúcej liptovskej prírody, ktoré však oplýva aj bohatou históriou a množstvom kultúrnych pamiatok, ktoré si pamätajú zašlé časy. Na tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva odkazuje aj tunajšie Múzeum baníctva a hutníctva Maša. Múzeum združuje historické objekty Vážnica a Klopačka pochádzajúce zo zlatých baníckych čias. Vo svojej v aktívnej podobe sa tieto objekty uchovali až do 2. polovice 19. storočia. V súčasnosti je v priestoroch Klopačky umiestnená galéria vybraných reprodukcií starých banských drevorytov z diela Juraja Agricolu. V objekte Vážnice je inštalovaná expozícia histórie baníctva a hutníctva v Liptove. Návštevníci majú jedinečnú možnosť si detailne prezrieť odevy baníkov, zbierku banských svietidiel či pracovných nástrojov. Okrem toho múzeum približuje históriu ťažby a spracovania kovov, a to prostredníctvom dvojrozmerných panelov s textovou časťou a bohatým ilustračným materiálom. Múzeum baníctva a hutníctva Maša predstavuje vysunutú expozíciu Liptovského múzea v Ružomberku.

#

Hrádocké arborétum

Arborétum v Liptovskom Hrádku je jedinečné nielen v rámci Slovenska, ale i v rámci Európy. Nielenže patrí medzi najstaršie a najvyššie položené arboréta, ale nachádza sa tu i očarujúca lipová alej, ktorá je ako stvorená na prechádzky a relax. Hrádocké arborétum bolo vybudované v roku 1777, keď bolo vysadených prvých 200 líp, ktoré neskôr tvorili základ dekoratívneho anglického parku a lesníckeho botanického parku. V súčasnosti sa v Hrádockom arboréte nachádza okolo 740 taxónov drevín. Hrádocké arborétum je od minulosti až dodnes rozdelené do niekoľkých špecifických zón:

A - Severná Amerika

B - Euroázia

C - zbierky rododendronov

D - zbierky vždy zelených drevín

E - Východná Ázia F - vresoviská a alpinum

G - zbierky vŕb

H - popínavé dreviny

Hrádocké arborétum plní funkciu názorného objektu študentov na lesníckej škole a v neposlednom rade slúži aj ako prírodné múzeum so snahou zachrániť miznúce a vzácne dreviny. V areáli sú vybudované asfaltové chodníky a osadené lavičky.

#

Podzemie pod vežami

V Liptovskom Jáne, v podzemných útrobách pod tunajšími starými pamiatkovými budovami, máte jedinečnú možnosť prežiť príbeh života mince od jej počatia až po narodenie. Mincovníčkovo – Podzemie pod vežami je vynikajúcim zážitkom pre celú rodinu. Unikátny príbeh mince začína v zemských hĺbkach v podobe zlatonosnej rudy. Neskôr, vo vyhni, pocíti dotyk s ohňom a vodou a nakoniec zakúsite skutočnú dražbu, kedy minca začína svoj nový život v rukách zberateľov. Návštevníci sa môžu pokochať originálnymi strojmi a náradím, ktoré sa v minulosti používali a svoje opodstatnenie majú aj v súčasnosti. Prehliadka podzemných priestorov sa nesie v baníckom duchu a odvšadiaľ na vás dolieha závan čias minulých. Prehliadka je nenáročná, pomerne krátka, ale zato na zážitky, vďaka pútavému výkladu, bohatá a nezabudnuteľná.

#

Svätojánska rozhľadňa

Jedným z krásnych miest, ktoré by ste na Liptove mali navštíviť, je i Svätojánska rozhľadňa. Nachádza sa na kopci nad obcou Liptovský Ján. Podľa miestnych stojí na historickom mieste, kde sa zvykla šľachta usporadúvať „pikniky“. Rozhľadňa má drevenú konštrukciu a je postavená v štýle tradičnej slovenskej ľudovej architektúry. Výška rozhľadne je 10 metrov a má dve vyhliadkové plošiny. Z vrchu sa vám naskytne krásny výhľad na široké okolie plné prírodných krás, ale i roztrúsené malé domčeky okolitých obcí a mesta Liptovský Mikuláš. Pri rozhľadni si možno posedieť a oddýchnuť na drevených lavičkách či len tak sledovať prírodu a život v dedinke Liptovský Ján, ktorá sa bude rozprestierať pod vami. Dostanete sa k nej priamo z obce z Ulice pod Stráňou alebo z areálu termálneho prameňa Teplica (mostíkom cez potok Štiavnica). K rozhľadni vedie krátky upravený chodník, ktorý začína z cesty v blízkosti cintorína.

#

Termálny prameň Kaďa

Na konci obce Liptovský Ján je miesto, ktoré vykazuje liečivé účinky. Ide o termálny prameň nazývaný Kaďa. Prírodný kúpeľný prameň je obklopený krásou prírody Jánskej doliny a spoločne tak vytvárajú ideálne miesto na rekreáciu a oddych. Termálna voda má dokázateľné liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva. Kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je pekne udržiavaný. Termálny prameň Kaďa využívajú domáci, ale i pocestní a to v každom ročnom období. Voda v kadi má 20 °C, a navyše príjemné bublinky a zloženie vody, vás rýchlo ešte viac zahrejú. J prameňu je možné sa dostať peši alebo na bicykli. Autám je vstup zakázaný, no odstaviť si ho môžete mimo chránenej zóny.

#

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

V Liptovskom Hrádku vzniklo v roku 1955 Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu, ktoré bolo akýmsi predchodcom súčasného Národopisného múzea. Organizačne je pričlenené k Liptovskému múzeu v Ružomberku. Múzeum sídli v priestoroch budovy Soľného úradu. Návštevníkom ponúka 5 stálych expozícií: historická soľná cesta , modrotlač v liptove, galéria paličkovanej čipky, úrad prefekta likavsko - hrádockého komorského panstva,  expozícia ovčiarstva.

#

Artikulárny kostol Svätý Kríž

Nádherné prostredie Liptova láka každoročne zástupy turistov a výletníkov či už z rôznych kútov Slovenska, ako aj zahraničia. Popýšiť sa môže nielen krásnou prírodou, ale širokým spektrom historických pamiatok. Jednou z nich je aj drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý stojí na rozhraní obcí Svätý Kríž a Lazisko. Táto obdivuhodná sakrálna stavba je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Chrám bol na toto miesto prevezený zo zatopenej obce Paludza v rokoch 1974 – 1982. Jeho pôdorys má dĺžku 43 metrov a tvar kríža. Kapacita vnútorného priestoru je až 6 000 návštevníkov. Očarujúci je najmä interiér tohto chrámu, ktorý je zdobený dreveným barokovým zariadením. Každého návštevníka už na prvý pohľad upúta drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista, ako aj kazateľnica. Súčasťou artikulárneho kostola je aj samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica. Chrám je pre návštevníkov otvorený sezónne a návštevné hodiny nájdete na webstránke kostola. 

#

Termal Raj

Termálne kúpalisko Termal Raj v areály hotela Sorea Máj je synonymom zdravého oddychu a relaxu. Pre návštevníkov je v letných mesiacoch k dispozícií vonkajšie termálne kúpalisko ponúkajúce plavecký bazén, relaxačný bazén, bazén s fontánou a detský bazén. Počas zimných mesiacov sú pre všetkých plavcov a milovníkov wellness pohody otvorené 2 vnútorné bazény -- veľký plavecký bazén a malý bazén pre neplavcov. Termálna voda vo vonkajších, ako aj vo vnútorných bazénoch hotela je mineralizovaná a pochádza priamo z prameňa Rudolf. Minerálna voda má priaznivé účinky na ľudský organizmus a je veľkým pomocníkom v boji proti reumatickým ochoreniam, ochoreniam ženských orgánov či dermatologickým problémom. Teplota vody v bazénoch má 26 až 29 °C, je príjemná, pomáha uvoľňovať napäté svalstvo a pravidelný pobyt v nej prirodzene navodzuje pocit oddýchnutého tela. Pre rodiny s deťmi, kúpalisko Termal raj každú letnú sezónu pripravuje aj bohatý animačný program či športové aktivity, ktoré príjemne spestria pobyt na kúpalisku. V areáli kúpaliska si môžete vychutnať aj vynikajúce služby gastro prevádzok. 

#

Park Mini Slovensko

O Slovensku je známe, že kultúrne veľmi bohatá krajina. Na našom území sa nachádza množstvo historických pamiatok a mnohé z nich sú európskymi unikátmi. Aj z tohto dôvodu vznikol park MINI SLOVENSKO, ktorého tvorcovia chcú oživiť záujem verejnosti o toto bohatstvo. Vo výstavnon areáli v Liptovskom Jáne si môžete prezrieť 13 pôsobivých modelov slovenských kultúrnych pamiatok. Modely sú v mierke 1:25, no to, čo Vás ohúri je silný dôraz pre detail. Autentické miniatúry slovenských kultúrnych a technických pamiatok lákajú aj zvedavé oči zahraničných turistov. Na ich modelovanie boli použité aj autentické materiály a tým najväčším a aj najnáročnejším modelom je Bojnický zámok. Najťažším modelom v zbierke historických miniatúr je hrad Strečno, ktorý váži pozoruhodných 620 kilogramov. K aktuálnym miniatúram postupne pribúdajú aj ďalšie slovenské historické skvosty, ktoré si určite zaslúžia mať čestné miesto v tomto rozprávkovom mini parku. Za jediný deň tak môžete precestovať krížom celé Slovensko a navštíviť významné hrady, zámky, ale i jaskyne, kaplnky, či železnice Slovenska, a to v krásnom prírodnom prostredí.

#

Letná bobová dráha Žiarce

Dovolenkujete v krásnom prostredí Liptova a hľadáte adrenalínový zážitok v kombinácii s množstvom smiechu zábavy? Tak potom by ste mali navštíviť letnú horskú bobovú dráhu vo FUN PARKU Žiarce. Zažite aj vy adrenalínovú jazdu na najstrmšej bobovej dráhe na Slovensku. Celková dĺžka trate je 1km a obsahuje 16 zákrut, niekoľko terénnych nerovností a drevené rampy. Atrakcia je bezpečná a vhodná pre deti od 7 rokov a celú rodinu. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť je obmedzená na 45 km/hod, no rýchlosť si regulujete sami pomocou páky. Boby sú špeciálne navrhnuté a jazdia po jednokoľajnicovej aluminiovej dráhe vo výške 1 meter nad zemou. Kapacita je 2 osoby na jedny boby s max. váhou 120 kg. Letná bobová dráha je otvorená v prípade dobrého počasia. Vietor vo vlasov si môžete tak užívať s príchodom teplých jarných dní, horúceho leta ale aj začínajúcich jesenných dní. Je len na Vás, ktoré obdobie uprednostňujete. 

#

Lyžiarske stredisko Žiarce

Ak hľadáte dokonalú lyžovačku na Liptove, skúste navštíviť lyžiarske stredisko Žiarce. Ski Centrum Žiarce sa nachádza v blízkosti liptovskej obce Pavčina Lehota na úpätí Nízkych Tatier - pri vstupe do Demänovskej Doliny. V areáli strediska sa nachádzajú 2 vleky, ktoré obsluhujú 2 zjazdovky vhodné predovšetkým pre začínajúcich a stredne pokročilých lyžiarov. Vďaka umelému zasnežovaniu svahov, ako i severnej orientácii svahov, si tu môžete lyžovačku vychutnávať až do neskorej jari. Lyžiarske stredisko je obľúbené najmä medzi rodinami s deťmi, nakoľko sa tu nachádza aj detský vlek a lyžiarska škola a škôlka. Vychutnávať si môžete aj lyžovanie pri večernom osvetlení. Súčasťou areálu je aj 7km upravovaných bežeckých tratí. Priamo v stredisku nájdete už tradične požičovňu a servis lyží a samozrejme aj reštauráciu, v ktorej sa môžete občerstviť.

#

Rozhľadňa Pavčina Lehota

Pokoj, ticho a krásna príroda všade kam sa len pozriete. To všetko obkolesuje obec malú obec Pavčina Lehota neďaleko Liptovského Mikuláša. Túto lokalitu od roku 2007 zatraktívňuje aj drevená turistická rozhľadňa. Rozhľadňa stojí priamo nad obcou neďaleko lyžiarskeho vleku Žiarce. Je vysoká 8 metrov a disponuje dvomi vyhliadkovými plošinami. Ako na dlani budete mať Liptovskú kotlinu aj hory za ňou. Za dobrého počasia môžete obdivovať aj Malú a Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry či vysokotatranský vrch Kriváň. Pod strieškou rozhľadne sú umiestnené panoramatické fotografie s presnými popismi vrchov a pohorí, ktoré vám pomôžu ľahšie sa zorientovať. Prístup k rozhľadni je jednoduchý a vedie z obce poľnou cestou. Vychádzka je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Návštevu rozhľadne a prírodu Demänovskej doliny si rozhodne zamilujete.

#

Krkavá skala

Východné úpätie vrchu Sidorovo zdobí impozantná vápencová skalná ihla, ktorá nesie názov Krkavá skala. So svojou výškou 22 m patrí medzi najvyššie skalné ihly na Slovensku. Lokalita je veľmi obľúbená nielen u pešich turistov, cyklistov a najmä u lezcov, nakoľko je dnes na skale známych asi 15 lezeckých ciest rôznej obtiažnosti. Skalný útvar vznikol pod vplyvom eróznej činnosti. Je vytvorený z vápenca a dolomitu. Krkavá skala je vyhlásená za prírodnú pamiatku. V jej okolí rastú nájdu vzácne druhy vápencovej flóry – prvosienka holá, horec Clusiov, poniklec obyčajný slovenský či klinček včasný. Na vrchole skaly sa nachádzajú porasty borovice a buku. Pod skalou sa nachádza prístrešok, kde si môžete oddýchnuť alebo sa schovať, v prípade nepriaznivého počasia. Nechýba ani ohnisko na opekanie chutných špekačiek či iných dobrôt. Blízky prameň čistej vody iste padne vhod, najmä počas letných dní. Túra na Krkavú skalu je nenáročná a vhodná aj pre tých najmenších výletníkov. Prístup ku skale je možný po technickej ceste medzi Ružomberkom a Vlkolíncom. Tá vedie od penziónu Gejdák ku kostolu vo Vlkolínci. Skalu je vidno priamo z cesty a je k nej potrebné vystúpiť asi 50 m od dreveného odpočívadla pri ceste. Vedie tadiaľto aj značená cyklotrasa z Ružomberka do Vlkolínca.

#

Sidorovo

Malebná  obec Vlkolínec je akýmsi symbolom ľudovej architektúry. Odhliadnuc od vzácnych drevených stavieb, vyniká aj svojou krásnou prírodou. Dominantným vrchom v tejto lokalite je práve vrch Sidorovo, ktorý ponúka príjemnú i keď z hľadiska strmšieho terénu trochu náročnejšiu turistiku. Vrch Sidorovo je vytvorený vápencom a dolomitmi. Vyznačuje sa najmä mohutnými skalnými stenami a odkryvmi, ktoré najlepšie vidieť na južnej strane. Na východnej a západnej strane sa v početnej miere vyskytujú skalné ihly. Vrcholové časti ponúkajú rozprávkové výhľady dole do doliny, ako aj na okolité vrchy. Obdivovať môžete Vlkolínec, Biely Potok, Revúcku dolinu, ako i vzdialenejšie Nízke Tatry. Výstupová trasa vedie z dediny Vlkolínec (cca 2.5 km) prudším stúpaním po kamenitej ceste po žltej značke do sedla pod Sidorovom na Vlkolínskych lúkach. Tu treba odbočiť na červenú značku, ktorou sa dostanete za 40-50 minút na vrchol Sidorovo. Dostanete sa sem aj z Bieleho Potoka či Ružomberka (cca 4 km).

#

Roľnícky dom a dvor

Jednou z vysunutých expozícii Liptovského múzea v Ružomberku je aj expozícia nesúca názov "Roľnícky dom a dvor Vlkolínec", ktorá prezentuje dobový spôsob života a bývania dolnoliptovskej roľníckej rodiny z prvej polovice 20. storočia. Ústredným objektom tejto expozície je tradičný trojpriestorový roľnícky dom s hospodárskymi stavbami v lokalite svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho konštrukcia a vnútorné usporiadanie je charakteristické pre horské oblasti stredného a severného Slovenska. Dvor, na ktorom je situovaný roľnícky dom, uzatvára humno. Jeho rozmerná zrubová konštrukcia slúži ako skladový i pracovný priestor. Dnes sa tu konajú príležitostné výstavy z tvorby ľudových remeselníkov a ďalších umelcov, je tu umiestnená časť stálej expozície venovaná tradičnému poľnohospodárstvu.

#

Brankovský vodopád

Výlet na Brankovský vodopád by mohol byť charakterizovaný ako jednoduchá túra / prechádzka vhodná pre rodiny s deťmi. Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí Nízkych Tatier, v obci Podsuchá, ktorá sa nachádza 7 km od Ružomberk. Brankovský vodopád je s výškou 55 metrov najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Je atraktívny v zime i v lete, avšak niekedy sa stáva, že počas období sucha voda zo skaly netečie. V zime sa naopak mení na nádherný zamrznutý ľadopád ako vystrihnutý z rozprávky. Výstup k samotnému vodopádu trvá iba 25-30 min. Začína v Podlesku, kde nasledujete zelenú turistickú značku. Tesne pred vodopádom vás privíta informačná tabuľa, ktorá vás oboznámi nielen so samotným vodopádom, ale i s okolitou faunou a flórou, či pútavou povesťou o Kurucoch, z čias Rakúsko – Uhorska.

#

Lietanie v Hurricane Factory

Splňte si svoj sen o lietaní! V presklenej letovej komore prúdi vzduch rýchlosťou až 270 km/h a Vy zažijete rovnaký verný pocit voľného pádu ako keby ste skočili z lietadla vo výške zo 4 km. Vy však lietate v bezpečnej výške a pod neustálym dohľadom skúsených inštruktorov. Nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti ani špeciálnu fyzickú zdatnosť. Na začiatku prejdete školením, kde sa naučíte trochu teórie a pohyby a nasleduje samotný vstup do tubusu, kde ste pod neustálym dohľadom inštruktora. Simulátor je maximálne bezpečný a vhodný aj pre deti od 5 rokov. Aby na svoj let nezabudli, odporúčame priplatiť si aj video záznam.

#

Stredoveký kostolík Obetovania Pána

Stredoveký kostolík Obetovania Pána je najstaršou zachovanou stavbou v prekrásnej liptovskej obci Smrečany. Kostolík je dokonalou ukážkou liptovskej gotickej architektúry. Postavený bol koncom 13. a začiatkom 14. storočia. V interiéri kostolíka sa zachovala veľká časť pôvodného gotického vybavenia a výzdoby. Obdivovať tu môžete očarujúce nástenné maľby, krídlové oltáre, vyrezávané drevené fresky, stallá či kazateľnicu. Osobitnú pozornosť si určite zaslúži barokový organ či neskorogotický zvon z roku 1509, ktorý sa nachádza vo veži. Kostol bol počas reformácie v r. 1574 prevzatý evanjelickou cirkvou a slúžil jej až do roku 1707, kedy bol natrvalo vrátený katolíckej cirkvi. Stredoveký kostolík v súčasnosti slúži ako filiálny chrám farnosti Rímskokatolíckej cirkvi v Liptovskom Mikuláši-Okoličnom. Každú nedeľu sa tu konajú bohoslužby. Prehliadku kostolíka je potrebné si dohodnúť vopred.

#

Stanišovská jaskyňa

Liptov je plný prírodných krás všade, kam sa len pozriete. A dokonca aj na miestach, ktoré sa nachádzajú pod zemským povrchom. Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove, ktorá svoje brány otvára každý deň. Nachádza sa v severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry, iba 2-3 km za obcou Liptovský Ján. Sprístupnených je 410 metrov prehliadkovej trasy, ktoré je možné prejsť za 45-60 minút. Dokonalý zážitok, ktorý ocenia aj deti, zažijete pri objavovaní bájneho a čarovného podzemia so sprievodcami - jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Stanišovská jaskyňa je dobre dostupná aj autom a priamo pri nej sa nachádza aj parkovisko. Odtiaľ je to už len 10 minút chôdze do kopca. Vedú sem aj značené turistické trasy a cyklotrasa.

#

Cyklotúra Svidovské sedlo

Ak rozmýšľate ako si zašportovať popri malom dieťati, cyklotúra do Svidovského sedla je ideálnym nápadom. Tento krátky ale intenzívny výlet zvládnete za 1,5 hodiny. Jánska dolina sa nachádza za Liptovským Jánom a je jaskyniarskym rajom a výstupovou trasou na chatu M. R. Štefánika pod Ďumbierom alebo Ohnište. Trasa sa začína na parkovistu pri Stanišovskej jaskyni. Pokračuje asfaltkou na horáreň Pred Bystrou, kde odbočuje do ľava. Asi po 500 m je závora, ktorú treba prekonať a pokračujeme po lesnej ceste popri salašoch a stáde kráv až do sedla. Kvalita cesty je tak akurát na cyklovozík -- pomalým tempom samozrejme. Dĺžka trasy je cca 14km a prekonáte prevýšenie 500m.

#

Ski park Malinô Brdo

SKI PARK Ružomberok je známe lyžiarske stredisko, sústredené do dvoch lokalít: Hrabovo a Malinô Brdo. Vstupnou bránou do strediska je mestská časť Hrabovo, odkiaľ Vás vyvezie moderná kabínková lanovka. V stredisku je k dispozícii 12 km zjazdových tratí, najdlhšia z nich meria až 3900 m, prekoná výškový rozdiel 698 m a je najdlhšiou umelo zasnežovanou zjazdovkou na Slovensku. Samozrejmosťou je požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska skola a niekoľko bufetov pre občerstvenie. Počas víkendov a prázdnin sú pre všetkých návštevníkov organizované zaujímavé akcie a súťaže pre celú rodinu. Priaznivci bežkovania výborné možnosti na bežecké lyžovanie v okolí strediska.

#

Vodná nádrž Hrabovo

Leto je ako stvorené na nezabudnuteľné zážitky. Príďte sa zabaviť a zasmiať do nádherného prostredia Hrabovskej doliny. Jedna z najobľúbenejších rekreačných dolín na Liptove sa nachádza len kúsok od centra Ružomberka a počas letných mesiacov ponúka bohaté možnosti pre oddych, kultúru, či aktívnu dovolenku pre rodiny, páry a partie. V rovnomennej mestskej časti Ružomberka -- Hrabovo, sa nachádza hlavné lákadlo celej doliny, a to Hrabovská vodná nádrž. Je zrekonštruovaná na prírodné kúpalisko s udržiavanými plážami pre dokonalý letný relax a vodnú zábavu či šport. Vyskúšať si môžete chôdzu po vodnej hladine v nafukovacej - aquazorbingovej guli. Všetko bez rizika pod dohľadom skúsených inštruktorov. Aquazorbing patrí medzi obľúbený adrenalínový druh zábavy na vode. Atrakcia je vhodná pre všetky vekové kategórie.

#

Vyhliadkové plavby

Loď Mária - Loď Mária k nám priplávala z ďalekého Ruska. Pôvodne mala kapacitu až 90 miest ale múdri ľudia dostali skvelý nápad -- znížiť je kapacitu a dopriať výletníkom komfortnejší zážitok. Od sezóny 2014 dostala Mária vynovený vzhľad a teší sa na Vás pod vedením skúsenej posádky v prístavisku ATC Liptovský Trnovec. Lístky na plavbu sa predávajú na recepcii Mara camping-u. Vyberte si z ponuky plavieb: Vyhliadková, Zážitková, Plavba Zapadajúceho Slnka alebo si objednajte loď na detskú narodeninovú párty, firemnú plavbu, či oslavu Vašich narodenín. V letnej sezóne pláva v pravidelných intervaloch ale o odjazdoch sa prosím informujte telefonicky.

Loď Fatima - Voda, hlboká, silná a podmanivá, ktorá vás bude objímať všade navôkol a vy sa budete plaviť v ústrety jej krás. Zažite dobrodružstvo plavbou na skutočnej, veľkej lodi v malebnom prostredí Liptovskej Mary. Plavba každú hodinu, grilovanie na lodi, kúpanie z lode, rybolov a dychberúci pohľad na Tatry. Ak chcete zažiť prebúdzajúcu sa Liptovskú Maru do nového dňa, stačí si zajednať plavbu pred 10:00 a vychutnať si počas nej napríklad aj také raňajky. V prípade záujmu je loď takisto možné využiť na oslavy a firemné akcie. Využiť môžete aj niektorú z ostatných služieb požičovne: vodné skútre, vodné bicykle, vodné lyže, veslice a veľa ďalších. Po dohode je možná škola windsurfingu s inštruktorom. Každá z týchto aktivít vám zaručene rozprúdi krv a naženie poriadnu dávku adrenalínu.

#
#

MaraFUN

MaraFUN to sú vodné atrakcie na najväčšej slovenskej priehrade. Novootvorené športovo-zábavné centrum sa nachádza priamo na pláži Liptovskej Mary. Rekreantom ponúka úžasné zážitky a atrakcie pre všetky vekové kategórie. MaraFUN zaručí , že toto leto sa určite nebudete nudiť. Každý si tu nájde zážitok presne šitý na mieru. Zažijete množstvo zábavy, pocit slobody a do sýtosti sa vyšantíte na hladine Liptovskej Mary. MaraFun je zárukou adrenalínových zážtkov, ale aj pohodou naplnených chvíľ s Vašou rodinou a priateľmi. Športovo-zábavné centrum ponúka množstvo zábavy aj pre tých najmenší. Deti sa vybláznia na lodičkách pod dozorom a v bezpečí bazénov.

#

Jelení vodopád

V prekrásnom prostredí Čutkovskej doliny neďaleko Ružomberka sa nachádza pôvabný Jelení vodopád, ktorý patrí k jej najväčším lákadlám. Vďaka svojej výške 24 metrov predstavuje druhý najvyšší útvar svojho druhu v celom Národnom parku Veľká Fatra. Vodopád sa nachádza na Jeleňom potoku. Vodopád je kaskádovitý a dvojetážový. Najkrajší je práve na jar, kedy je najmohutnejší a zároveň, kedy sa okolitá príroda prebúdza do krásy a zahaľuje sa sýtozelenou farbou. Pri vodopáde je osadená informačná tabuľa, ktorá vám prezradí o tomto klenote niečo viac. Úsek pred vodopádom je kvôli náročnejšiemu terénu vybavený 84 schodmi. V zime je časť chodníka k tiesňave a k vodopádu uzavretá. Jelení vodopád je zároveň v poradí siedmou zastávkou Náučného chodníka známa - neznáma Čutkovská dolina, ktorého začiatok trasy je pri asfaltovom parkovisku v Čutkovskej doline.

#

Liptovské múzeum v Ružomberku

Múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia. Liptovské múzeum má vlastivedný charakter a jeho bohatý zbierkový fond tvorí 180 000 zbierkových predmetov, ktoré návštevníkom prezentuje prostredníctvom viacerých stálych expozícií. Geologické zloženie, typickú faunu a flóru regiónu mapuje expozícia geológie, paleontológie, botaniky a zoológie. Expozícia archeológie je už tradične venovaná najstaršiemu osídleniu Liptova. V expozícii feudalizmu môžu návštevníci obdivovať ukážky stredovekých zbraní a rytierskeho výstroja,či čiapku pripisovanú legendárnemu Jurajovi Jánošíkovi. Nemenej zaujímavé exponáty na návštevníkov čakajú v expozícii dejín Liptova 1848-1945, expozícii o živote a diele Andreja Hlinku, národopisná expozícii, expozícii sakrálneho umenia a expozícii o dejinách výroby papiera. Okrem stálych expozícii múzeum pravidelne organizuje krátkodobé výstavy, vzdelávacie a kultúrne podujatia pre žiakov, študentov, ako aj širokú verejnosť.

#

Galéria Ľudovíta Fullu

Galéria Ľudovíta Fullu je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Sídli v Ružomberku v budove, ktoré je zaujímavo architektonicky riešená a vďaka tomu púta pozornosť už z diaľky. Galéria prezentuje výtvarné práce, ktoré Slovenskej národnej galérii daroval Ľudovít Fulla, ako jeden z najvýznamnejších a najosobitejších slovenských umelcov 20. storočia, Zbierka obsahuje 548 diel maľby, kresby a grafiky. Stála expozícia galérie predstavuje kľúčové diela Ľudovíta Fullu v novom výbere obohatenom aj o dávnejšie nevystavované diela, či o menej známe diela zo záverečného obdobia umelcovej tvorby. Expozícia predstavuje aj texty Ľudovíta Fullu, ktorými komentoval svoju tvorbu. Návštevníci si môžu prezrieť maľby, tapisérie, ukážky kresby, grafiky a ilustrácií. Sprístupnený je aj ateliér a pracovňa majstra. Galéria bola od svojho otvorenia aj domovom Ľudovíta Fullu. Časť umelcovho bytu, ktorá bola od verejných priestorov oddelená, sa neskôr stala súčasťou expozície, druhá časť - spálňa, kuchyňa, chodba a sociálne zariadenia, dnes slúži ako výstavná sieň.

#

Mauzóleum Andreja Hlinku

V Ružomberku priamo pod Kostolom sv. Ondreja sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku, označované tiež ako Pamätník Andreja Hlinku. Výstavba mauzólea začala v roku 1939. V septembri 1944 bolo mauzóleum bombardované a následne v roku 1945 boli Hlinkove pozostatky premiestnené na doteraz neznáme miesto. Samotné mauzóleum má dve časti kaplnku s centrálnym vstupom a hrobku. Súčasťou mramorom obloženého interiéru hrobky je okrem rakvy aj busta A. Hlinku spolu s nerezovým krížom. V roku 2007 prijala Národná rada Slovenskej republiky zákon o zásluhách Andreja Hlinku, podľa ktorého sa mauzóleum považuje za pietne miesto. Mauzóleum je sprístupnené pre verejnosť. Turisti môžu o jeho otvorenie požiadať na mestskom úrade, ktorého budova sa nachádza hneď vedľa mauzólea.

#

Čutkovský kaňon

Jedna z najkrajších dolín Veľkej Fatry ukrýva aj úchvatnú tiesňavu – Čutkovský kaňon. Nachádza sa v nadmorskej výške 850 metrov a je plná dolomitov a vápencov tých najrôznejších tvarov. Kaňon je dlhý úctyhodných 64 metrov a vytvoril ho Čutkovský potok, ktorý si prerazil cestu cez spomínané skaly a skalné steny. Čutkovský kaňon oplýva nevídanou krásou, ktorá dotvárajú aj očarujúce vodopády a husté lesy podobné pralesom. K hlavným lákadlám tiež patrí Jelení vodopád, ktorý je jedným z najväčších vodopádov Veľkej Fatry. Nachádza sa na Jeleňom potoku vo výške 24 metrov. Prechod tiesňavou je zabezpečený technickými pomôckami, najmä schodíkmi a zábradlím.


#

Čutkovská dolina

Čutkovská dolina je skutočne krásna lokalita nachádzajúca sa v náručí Národného parku Veľká Fatra. Naprieč dolinou zurčí potok Čutkovo, ktorý dokresľuje túto nádhernú prírodnú scenériu. Niet sa preto čomu čudovať, že Čutkovská dolina je vyhľadávaným turistickým miestom, ktoré poskytuje mnohým návštevníkom (a najmä tým s deťmi) veľa zážitkov. Kúsok od parkoviska, pri Kolibe u dobrého pastiera, ktorá ponúka nielen ubytovanie, ale i chutné jedlo sa nachádza rybník so pstruhmi, salaš s ovečkami, Čutkovská priehrada a samozrejme nádherné prostredie, ktoré táto dolina ponúka všetkým návštevníkom. Počas letných dní Vám cestu spríjemní záprah koní. Deti určite zaujme potok, ktorý tečie len kúsok od koliby, detské drevené ihriská, pieskovisko, futbalové ihrisko, či mnohé ďalšie.

#

Ohnište a Okno

Masív Ohnište je zároveň aj národnou prírodnou rezerváciou, a tak sa o hojnosť zaujímavých a jedinečných krasových útvarov, či prirodzených lesných porastov pralesovitého charakteru, rozhodne nemusíte obávať. Na každom kroku budete mať čo obdivovať. Výstup pod Ohnište vedie značeným turistickým chodníkom. Na vrchol, a teda aj ku monumentálne skalnému oknu oficiálny turistický chodník nevedie. Cesta vedie cez hustý les a treba počítať so strmším stúpaním. Samotný vrchol ponúka pekné výhľady najmä skalnaté zrázy masívu tohto kopca a na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Prístup ku skalnému oknu vedie popod vysoké skalné steny Cez skalné okno uvidíte neopozeraný výhľad na nádherné Nízke Tatry so severnými stenami Ďumbiera a okolitú prírodu.

#

Skalná päsť

Nevšedný skalnatý výtvor na úpätí vrchu Mních, len neďaleko Liskovskej jaskyne, vzbudzuje pozornosť turistov už z diaľky. Je ním Skalná päsť a veruže nie náhodou dostal takéto pomenovanie. Je to asi 6 metrov vysoký skalný útvar z dolomitových vápencov, prírodou opracovaný do podoby zovretej päste. Skalná päsť je opradená mnohými legendami a poverami. Jedna z nich hovorí, že tu začínala cesta k dávnemu templárskemu kláštoru na neďalekom vrchu Mních. Kláštor bol drevený, a preto po ňom na vrchu nezostalo ani stopy. Ďalšia z legiend spája päsť s Jánošíkom, ktorý so svojou družinou na tomto mieste odzbrojil a hrubou haluzou vyplatil baróna Révaya s jeho hajdúchmi. Na počesť tohto Jánošíkovho činu tu jeho družina do skaly šabľami svojich nepriateľov vykresali veľkú zaťatú päsť ako symbol sily a odvahy. Územie je chránené a vyhlásené za prírodnú pamiatku. Okolím vedie asfaltová cesta a aj značená cyklotrasa.

#

Archeoskanzen Havránok

Po stopách Keltov sa môžete vydať v archeoskanzene Havránok. Táto lokalita je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Ide o nálezisko sídliska z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 r. pred n. l. Tak ako aj dnes mnohým dokáže prostredie Liptova učarovať, ani v minulosti tomu nebolo inak. Toto miesto oslovilo aj Keltov, ktorí tu žili. Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska, ktorých vieme aj pomenovať. Liptovských Keltov zaradili do kmeňa Kotínov. Na tomto magickom mieste sa zachovalo a našlo množstvo cenných nálezov i pozostatky sídliska z mladšej doby železnej, zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí. Tento archeopark je zvláštny aj tým, že sa uplatnila takzvaná experimentálna archeológia. Mnohé objekty boli tvorivo zrekonštruované alebo sa vystavali ich repliky. Návštevníci tak môžu pod holým nebom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou. Počas letnej sezóny je Havránok dejiskom rozličných kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov a rozličných remeselných činností. Archeoskanzen Havránok patrí k expozíciam Liptovského múzea v Ružomberku.

#

Čebrať

Nech ste v Ružomberku na akomkoľvek mieste, vždy ho zbadáte. Vysoký, mohutný a lákajúci na túry. Taký je vrch Čebrať, ktorý je súčasťou Šípskej Fatry. Vrchol, ktorý je z Ružomberka sprístupnený turistickým chodníkom, je pohodlne dostupný asi za 1 a pol hodiny. Je značkovaný červenou farbou a začína sa na ružomberskej železničnej stanici. Čebrať sa týči do nadmorskej výšky 945 metrov, pričom prevýšenie k vrcholu je približne 400 metrov. Celý vrch je zalesnený prevažne smrekom, bukom a borovicou. Jedinečnou odmenou každému, kto vystúpi na Čebrať, bude nádherný výhľad na prírodnú panorámu a za dobrého počasia dokonca až na Západné, Vysoké aj Nízke Tatry, ako aj Veľkú Fatru. Čebrať predstavuje skvelé východisko pre podnikanie tradičných výstupov na okolité kopce.

#

Vodný svet Gothal

Na ceste medzi dedinami Liptovská Osada a Liptovská Lúžna, leží výnimočné miesto zvané Gothal. Stretávajú sa tu všetci nadšenci prírody, športu, turistiky, lyžovania, relaxu, zábavy a kultúry. Nový turisticko - rekreačný komplex priamo v srdci slovenských hôr predstavuje unikátne spojenie športových aktivít, relaxu v najmodernejšom vodnom svete, wellnessu, masáží, beauty a gastro služieb. V Gothale nielenže dokonale vypnete, ale práve naopak, toto miesto vás naštartuje a nabije pozitívnou energiou. Vo Vodnom svete so živou kvetinovou stenou si prídu na svoje malí aj veľkí. Plavcom odporúčame 25-metrový plavecký bazén, ktorý má 6 dráh a príjemnú 28 °C vodu. Deti sa môžu vyblázniť v detskom bazéne s detským hradom a inými vodnými atrakciami. Pre dokonalý relax a uvoľnenie je Vám k dispozícii relaxačný bazén s masážnymi tryskami a farebným podsvietením. Rekreačný komplex Gothal ponúka okrem Vodného sveta aj kvalitný wellness so saunami, floatingový bazén s vodou z Mŕtveho mora a relaxačné procedúry.

#

Amfiteáter Východná

Obec Východná, si zachovala tradičnú ľudovú architektúru. Drevený areál v obci je dejiskom národopisných slávností priamo s výhľadom na majestátnu panorámu Kriváňa a Tatier. Dominantou amfiteátra je 28 m vysoká vyhliadková veža Májka, ktorú pri vstupe do dedinky Východná zbadáte ako prvú. Je súčasťou novovybudovanej časti tzv. Malá scéna a ponúka krásny panoramatický výhľad na rozľahlé okolie ako i na pýchu Slovenska -- Tatry. K amfiteátru vás zavedie cestička, ktorá je samozrejme pre návštevníkov prístupná aj keď sa práve žiadna folklórna slávnosť nekoná. V strede areálu sa nachádza Malá scéna, teda menšie pódium obkolesené miestami na sedenie. Zaujímavá je aj architektúra amfiteátra. Na viacerých miestach stoja drevené plastiky ľudí, predstavujú stálu prírodnú expozíciu, ktorú si je možné pozrieť kedykoľvek. Veľký amfiteáter -- Veľká scéna sa otvára len pri príležitostiach slávností, ako je napríklad už tradične najväčší Folklórny festival Východná. Veľká scéna ponúka viacero miest na sedenie, výborný zvuk a tiež krásny výhľad.

#

B&B Ranč

Menší novovzniknutý ranč rodinného typu nachádzajúci sa v príjemnom a tichom prostredí obce Likavka. Oddýchnuť si a zrelaxovať sem môžu prísť veľkí i malí, na všetkých tu totiž čaká množstvo aktivít a atrakcií. Pre všetkých návštevníkov ponúkajú kontakt so zvieratkami, vozenie a jazdenie na koni, pre začiatočníkov aj pokročilejších. Ak sem raz zavítate, celý deň budete mať stále čo robiť a čas Vám utečie ako voda. Na ranči máte možnosť nazrieť do života koní, získať informácie o ich zvyklostiach a naučiť sa starostlivosti o kone. Pokročilí jazdci si vyskúšajú jazdu koni so sprievodom, z konského sedla spoznávať krásy vidieka a precítiť tak súhru človeka, zvieraťa a prírody na vlastnej koži. Počas leta je pravidelne organizovaný aj denný a pobytový tábor pre deti, kde na nich čaká krásny a plnohodnotný program spojený s koníkmi a rôznymi športovými aktivitami. Jazdenie si je potrebné vopred telefonicky rezervovať.

#

Liskovská jaskyňa

Nachádza sa v nadmorskej výške 500 metrov a jej vstup je situovaný v skalnom portáli. Je tvorená stredotriasovými vápencami a dolomitmi. Celková dĺžka jaskynných priestorov v súčasnosti dosahuje úctihodných 4.2 km, verejne prístupná je však iba krátka jaskyňka pri povrchu. Liskovská jaskyňa je významných archeologickým náleziskom. V jednej z bočných chodieb v blízkosti Jánošíkovej siene sa podarilo odkryť unikátny kultový objekt s ľudskými pozostatkami. Nájdených tu bolo tiež značné množstvo medených šperkov, sošiek a keramiky. Liskovská jaskyňa je dobre dostupná z obce odkiaľ je vzdialená približne 500m. Jej návštevu určite odporúčame spojiť aj s obhliadkov ďalšieho prírodné unikátu - Skalná päsť, ktorý sa nachádza v blízkosti.

#

Bešeňovské travertíny

Príroda ma neskutočnú moc. O tom svedčí aj jej výtvor v Bešeňovej. Sladkovodné vápence, známe tiež ako travertíny sú slovenským bohatstvom a prírodnou pamiatkou v jednom. Bešeňovské travertíny sa nachádzajú severne od obce Bešeňová. Svojou rozmanitosťou patria k najzaujímavejším útvarom tohto druhu v Európe. Travertín Vás zaujme svojím pestrým sfarbením, ktoré spôsobujú zlúčeniny železa a vyviera tu asi 20 zemito-sádrovitých kyseliek. Mimoriadne pestro sfarbené sú živé Červené terasy. Bešeňovské travertíny sú očarujúce aj svojím kaskádovitým vzhľadom, ktorí pripomína akoby sa mohutný vodopád premenil na vápenec. Po travertínoch ešte stále aktívne steká minerálna voda, ktorá je pitná. Má typickú železitú príchuť. Ak sa pri travertínoch obzriete za seba, uchváti Vás monumentálne travertínové bralo, ktoré sa nachádza hneď oproti. Je to miesto, kde už prameň vyschol, a tak na jeho bol vztýčený kríž spolu s pamätníkom.

#

Farma Východná

Na našej bio-farme môžete nahliadnuť do prípravy krmiva pre naše kravy a ovečky, pozorovať naživo ako sa dojí mlieko, stretnúť sa s našimi kravami dospeláčkami, ako aj navštíviť škôlku teliat, kde si môžete pohladkať teliatka, ktoré sa narodili práve dnes! Dozviete sa, koľko má krava žalúdkov, kto je na farme najsilnejším človekom, ale aj to, prečo naše kravy majú na farme kaderníctvo a pedikúru, a prečo bývajú v hoteli. Spoznajte zážitkovou formou proces chovu kráv a ovečiek na našej farme, naučte sa viac o výrobe a spracovaní mlieka, ochutnajte tie najčerstvejšie syry ešte predtým, ako poputujú do obchodov, stretnite sa s farmárskymi zvieratami naživo! Toto všetko na Vás čaká pri návšteve najvyššie položenej farmy na Liptove, kde naše kravy pozerajú na Kriváň! Tešíme sa na Vašu návštevu! O prehliadke je vhodné sa informovať vopred telefonicky.

#

Prírodná rezervácia Mohylky

Maličká obec Lisková ležiaca v západnej časti Liptovskej kotliny na nive Váhu oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom. Lokalita je zaujímavá z hľadiska zvýšenej koncentrácie prírodných zaujímavostí, ako aj prírodných rezervácií. Jednou z nich je aj prírodná rezervácia Mohylky. Ide o vyvýšeninu na severovýchode obce, kde sa nachádza chránené nálezisko veľkého množstva vynikajúco zachovaných druhohorných skamenelín vo vápencoch. Chránené územie je zriadené na ochranu hromadného nálezu paleontologických skamenelých zvyškov živočíchov obdobia eocénu (numulitov) spred 50 miliónov rokov. Na území prírodnej rezervácie platí 4. stupeň ochrany a teda vzácne a prastaré skameneliny môžete obdivovať len očami. Prírodná rezervácia Mohylky je dobre dostupná z obce Lisková. Lokalita sa nachádza priamo pri ceste a je dobre viditeľná. Navyše pre návštevníkov je tu osadená aj informačná tabuľa, blízko ktorej je aj lavička.

#

Medvedia štôlňa

Medvedia štôlňa patrí svojou dĺžkou k unikátom starých banských tatranských diel. Je najdlhšia, meria 550 m. Medvedia štôlňa bola oficiálne sprístupnená verejnosti v apríli 2012. Možno podľa názvu štôlne usudzujete, že v nej prebývali medvede. Ale bolo to inak. Pred štôlňou bola kedysi plechová tabuľa, ktorá upozorňovala návštevníkov, že vstupujú do územia, kde v hojnom počte žijú medvede. Zhodou okolností bola pár metrov pred vstupom do bane a názov medvedia jej teda prischol úplnou náhodou. Štôlňa vedie po kremennej žile, preto sa uvažuje o tom, že baníci tu dobývali drahé kovy, zrejme zlato. Medvedia štôlňa je jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. Poskytne Vám zážitok, na ktorý budete dlho spomínať. Prejdete si miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata a to všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca.

#