foto

Čierny kameň

Zobraziť

foto

Prielom Teplého potoka

Zobraziť

foto

Borišov

Zobraziť

foto

Ostredok

Zobraziť

Čierny kameň

Čierny kameň je určite každému turistovi známy, patrí medzi najnavštevovanejšie vrchy Veľkej Fatry. Charakteristický je svojím ostrým a skalistým profilom, ktorý dominantne kontrastuje s okolitými šírymi hoľami. Aj vďaka tomu je neprehliadnuteľný. Čierny kameň je významnou lokalitou horskej flóry s výskytom veľkého počtu vzácnych, reliktných a ohrozených taxónov. Od kóty Čierny kameň až po lokalitu Hrubý grúň sa na ploche takmer viac ako 67 ha zachoval pralesovitý porast. Časť lokality je preto územne chránená od roku 1964. Z pod vrcholu sa vám naskytne skvelý pohľad na južné svahy – skaly Čierneho kameňa. Bralá, ktoré sú často prirovnávané k talianskym Dolomitom vyzerajú naozaj impozantne a tmavá kosodrevinová čiapka na vrchole dodáva vrchu prísny ráz. Samotný vrchol nie je prístupný po oficiálnom značkovanom chodníku. Okolo vrcholu však vedie náučný chodník s množstvom informačných panelov. Čierny kameň je prístupných po viacerých chodníkoch. Východiskovým bodom môže byť napríklad obec Liptovské Revúce o niečo známejšia trasa vedie z Vyšných Revúc.

#

Prielom Teplého potoka

Vo vápencových a dolomitových vrstvách vznikla eróziou vody prírodná pamiatka Prielom Teplého potoka. Je to kút Slovenska, o ktorom nie každý turista vie. Je totiž ukrytý v Teplej doline, ktorá patrí do katastra obce Liptovské Revúce. Prielom Teplého potoka je prírodnou pamiatkou od roku 1984, a zároveň aj ojedinelým morfologickým útvarom rozprestierajúci sa na ploche 21 h. Tento kaňonovitý úsek Teplého potoka s priľahlými lesnými komplexmi a ukážkami krasového reliéfu, travertínov i eróznych foriem riečneho toku sa tiahne v dĺžke približne 180 metrov a hĺbke až 20 metrov. Súčasťou chráneného územia je aj dolný vodopád Teplého potoka s výškou 2,4 m. Je dostupný turisticky žlto označeným chodníkom, smerom od horárne Teplé.

#

Borišov

Vrch Borišov je kúskom rozprávkového raja vo Veľkej Fatre, neďaleko známej a turisticky obľúbenej Ploskej. Nejeden turista ocení tunajšie prírodné krásy. Borišov je výrazný vrch, ktorého svahy sú pokryté zeleňou, drevinami a kde - tu vykukávajú aj machom porastené skaly. Z jeho vrcholu sa vám naskytne dokonalý kruhový výhľad, ktorý je pastvou pre oči a zahreje aj pri srdci. Pozorovať môžete nekonečné fatranské doliny a okolité vrchy, ale i roztrúsené salaše a koliby. Vrchol a severný svah Borišova je oblasťou vyhlásenou za národnú prírodnú rezerváciu. Kúsok pod vrcholom sa nachádza útulná Chata pod Borišovom. Počas zimy túto lokalitu obľubujú aj skialpinisti. Svoju túru na Borišov môžete začať v jednej z obcí Belá - Dulice, Necpaly či Liptovské Revúce - časť Vyšná alebo Stredná Revúca (cca 5km). Pre zdatnejších odporúčame vyraziť zo sedla Veľký Šturec alebo Malý Šturec. 

#

Ostredok

Liptovská príroda je čarokrásna. Nie sa čomu diviť, že každoročne privíta množstvo turistov z celého Slovenska, ako aj zo zahraničia. Medzi turisticky veľmi obľúbený a hojne navštevovaný vrch v tejto lokalite patrí Ostredok. Vrch Ostredok je najvyšším vrchom Veľkej Fatry a ponúka vynikajúcu turistiku, ktorú si vychutnajú všetky vekové kategórie turistov. Ostredok je charakteristický svojimi dvomi vrcholmi - hlavný južný a nižší severný. Oba sú široké a hôľnaté, vďaka čomu poskytujú dokonalé a ničím nerušené kruhové výhľady, a to najmä na Vysoké, Nízke i Západné Tatry, Kremnické vrchy, Malú Fatru, ako aj na okolité veľkofatranské vrcholy. Svahy Ostredku sú pomerne hladké a strmé, aj preto v zimnom období hrozí nebezpečenstvo lavín. Na výstupovej trase sa nachádza útulňa, ktorá poslúži ako úkryt pred nepriaznivým počasím či na núdzové prespanie. Na Ostredok vedie viacero značených turistických chodníkov. Všetky však začínajú v obci Liptovské Revúce, konkrétne v časti Vyšná Revúca (cca 11 km). Náročnejší turisti určite ocenia okružnú trasu, ktoré vedie cez Ploskú a Chyžky s návratom cez Krížnu. 

#