foto

Liptovská Mara

Zobraziť

foto

AquaPark Tatralandia

Zobraziť

foto

Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Zobraziť

foto

Múzeum Čierny orol

Zobraziť

foto

Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa

Zobraziť

foto

Evanjelický kostol

Zobraziť

foto

Liptovská galéria P. M. Bohúňa

Zobraziť

foto

Jánošíkova mučiareň a múzeum histórie LM

Zobraziť

foto

Galéria Kolomana Sokola

Zobraziť

foto

Zoo Kontakt

Zobraziť

foto

Galéria ILUSIA

Zobraziť

foto

Escape Room

Zobraziť

foto

Demänovská hora

Zobraziť

foto

Liptov Lasers

Zobraziť

foto

Kostol sv. Mikuláša

Zobraziť

foto

Múzeum Janka Kráľa

Zobraziť

foto

Fontána Metamorfózy

Zobraziť

foto

Župný dom

Zobraziť

foto

Synagóga

Zobraziť

foto

Socha Naša matka

Zobraziť

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo pri Liptovskom Mikuláši. Bola dokončená v roku 1975 a pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 obcí. Podľa jednej z nich je priehrada aj nazvaná. Liptovská Mara je svojím objemom považovaná za najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku, a preto je právom nazývaná aj liptovské more. Je tiež známa svojou čistou vodou. Jediné rekreačné stredisko sa nachádza pri Liptovskom Trnovci, kde je na jej brehu pláž a aj obľúbený kemp vybavený aj detským ihriskom. Liptovská Mara je známou rybárskou lokalitou, a zároveň sa tu môžete v lete venovať aj vodným športom, ako napríklad člnkovanie, vodné bicyklovanie, surfovanie či iné extrémnejšie vodné športy. V neposlednom rade je vodná nádrž aj obľúbeným miestom na letné kúpanie pod holým nebom, v náručí prekrásnej panenskej prírody. Príjemným spestrením rekreačného pobytu počas horúcich letných dní je aj možnosť vyhliadkovej plavby loďou. Liptovská Mara je miestom, kde slovo nuda je niečím neznámym, je to miesto plné rôznorodých zážitkov.

#

AquaPark Tatralandia

Aquapark Tatralandia je jeden z najväčších areálov vodnej zábavy v Strednej Európe. Vďaka zdroju termálnej minerálnej vody je návštevníkom k dispozícii počas celého roka. Pri svojej návšteve tu objavíte celoročne fungujúci prímorský raj Tropical Paradise i zábavný svet miniatúr Tatrapolis. Počas leta sa vyšantíte v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou a adrenalín si rozpumpujete na nespočetnom množstve toboganov a šmýkačiek. O Váš celodenný program sa postará skúsený animačný tím a prímorskú atmosféru dotvoria autentické palmy. Keby náhodou pršalo, schováte sa pod priehľadnú strechu celoročného Tropical Paradise, kde teplota vody a vzduchu ani v zime neklesá pod 30 °C. Relaxačnú náladu si navodíte v 10 bazénoch a užívať si môžete thalasso terapiu, zregenerovať v Keltskom saunovom svete a stratené sily načerpáte masážami, zábalmi či kúpeľom vo Wellness Paradise. Minerálna voda Tatralandie blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo.

#

Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva je najmodernejším múzeum na Slovensku, a zároveň jediné špecializované múzeum svojho druhu. Pre návštevníkov ponúka jedinečný zážitok, počas ktorého je možné spoznať komplexne tajomné podzemie až po ti najdivokejšie slovenské horstvo. Múzeum je členené na 2 expozície umiestnené na štyroch podlažiach. Priestory v suteréne sú upravené pre expozíciu Kras a jaskyne Slovenska, ktorá predstavuje fenomén krasu vo všetkých súvislostiach. Na prízemí sa nachádza expozícia venovaná histórii budovy a inštitúcie. Prvé poschodie je venované časti expozície Chránená príroda Slovenska – Zem miesto pre život. Prehliadka v tejto časti začína pútavou prezentáciou ako vznikol vesmír a naša planéta. Nasleduje spoznávanie mineralogického systému, ktoré plynule prechádza do časti venovanej živej prírode. Ďalšia časť expozície ponúka oboznámenie sa s rôznymi typmi biotopov a druhmi, čo v nich žijú. Návštevníci si tu napríklad môžu vyskúšať, aké je to vôjsť do napodobneniny medvedieho brloha. Vystavené exponáty zároveň dopĺňajú svetelné a zvukové efekty, pri ktorých sa človek cíti, akoby naozaj prechádzal lesom. Návštevníkov následne čaká prechod cez banskú štôlňu až do ďalšej časti expozície Chránená príroda Slovenska – Človek, hory, NATURA 2000, ktorá je venovaná problematike trvalej udržateľnosti. Záver prehliadky je možné ukončiť na rozhľadni múzea, z ktorej si môžete prezrieť dominanty mesta Liptovský Mikuláš ako aj nádhernú panorámu okolitých vrchov.

#

Múzeum Čierny orol

V Liptovskom Mikuláši, v historickej budove niekdajšieho zájazdného hostinca zo 17. storočia, je umiestnené Múzeum Čierny orol. Múzeum plní funkciu významného centra kultúrneho života a predstavuje vysunutú expozíciu Liptovského múzea v Ružomberku. Čierny orol vo svojej expozícii poľovníctva a rybárstva v Liptove prezentuje najtypickejších zástupcov fauny regiónu. V historickom priereze mapuje Dejiny poľovníctva a rybárstva v Liptove od stredoveku až po súčasnosť. Návštevníkom tiež približuje vývoj organizačných foriem poľovníctva a rybárstva, ako aj významné osobnosti z tejto oblasti. Súčasťou expozície sú aj ukážky lovnej zveri, rôzne lovecké potreby či poľovnícky salón zariadený dobovým nábytkom. Prostredníctvom ďalšej expozície, ktorá je venovaná ľudovej liečiteľke Elene Badovej, môžu návštevníci nahliadnuť do jej života, ktorý zasvätila pomoci ľuďom. Múzeum má v budove aj ďalší výstavný priestor, ktorý využíva najmä na prezentáciu krátkodobých výstav.

#

Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa

V Liptovskom Mikuláši na Námestí Žiadostí slovenského národa je postavený unikátny komplex historických budov, ktoré sú napojené na evanjelický kostol pochádzajúci z roku 1785. Jeho súčasťou je aj evanjelická fara, v ktorej pôsobil ako kňaz M. M. Hodža. Evanjelická fara bola miestom založenia kultúrno-osvetový spolok Tatrín a 10. mája 1848 tu boli spísané Žiadosti slovenského národa. Búrlivé 40. roky 19. storočia dnes pripomína expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa, ktorá je tu umiestnená a je súčasťou Literárnohistorického múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Expozícia sprostredkováva autentické priestory, ktoré sú plné dobového nábytku, vzácnych kníh, faksimilov dobových dokumentov i obrazového materiálu dokumentujúceho dôležité postavenie Liptovského Svätého Mikuláša ako jedného zo stredísk národného a politického života na Slovensku v polovici 19. storočia. Prehliadku je možné doplniť aj o premietanie videonahrávok o osobnostiach mesta, rôzne kvízy, a školy môžu požiadať o pripravenie vzorovej vyučovacej hodiny. V expozícii je možné zakúpiť si propagačný materiál o vzniku a pôsobení spolku Tatrín a Žiadostiach slovenského národa. Budova fary je zapísaná do zoznamu kultúrnych pamiatok.

#

Evanjelický kostol

S kapacitou 1700 miest na sedenie patrí k najväčším evanjelickým kostolom Slovenska. Kostol vybudovali v rokoch 1783-85 evanjelici z 13 liptovských obcí. Pôvodne to bola jednoduchá klasicistická stavba bez veže. Tú ku chrámu pristavali takmer 100 rokov neskôr a odvtedy slúži ako hlavný vchod.  Interiéru dominuje 6,5 metra vysoký neskorobarokový oltár, ktorý je bohato zdobený drevorezbou so zlátenými prvkami, s obrazom Ukrižovaného Krista uprostred. K ďalším zaujímavostiam patrí klasicistická kazateľnica skrášlená rastlinnými motívmi či vzácny organ z roku 1892.

#

Liptovská galéria P. M. Bohúňa

V roku 1955 vznikla tretia najstaršia galéria na Slovensku - Liptovská galéria P. M. Bohúňa. Galéria sa nachádza v historickom a kultúrnom centre mesta Liptovský Mikuláš obkolesené pekným parkovým prostredím. Zbierkový fond galérie predstavuje 5200 výtvarných diel - malieb, kresieb, grafík, fotografií, plastík, z ktorých časť je prezentovaná v piatich stálych expozíciách:

Staré umenie - expozícia obsahuje exponáty slovenského umenia od 14. stor. až do začiatku 19. stor. Patria sem napríklad cenné gotické oltáre, tabuľové maľby i solitérne sochy, ako aj štyri plastiky.

Bohúňova sieň - je venovaná Petrovi Michalovi Bohúňovi po ktorom je pomenovaná aj galéria.

Výtvarné umenie 19. storočia - expozícia približuje vývoj slovenského umenia v 19. storočí.

Výtvarné umenie 1. polovice 20.storočia - v expozícii je reprezentačne zastúpená zakladateľská generácia moderného slovenského umenia.

Osobnosti výtvarného umenia Liptova – expozícia venovaná Šimerovej, Martinčekovi, Kernovi a Ksandrovi.

Galéria pravidelne organizuje vo výstavnej sieni krátkodobé výstavy, na ktorých sú prezentovaní aj novodobí významní umelci Slovenska i zahraničia. Okrem toho sa Liptovská galéria zameriava aj na reštaurovanie diel.

#

Jánošíkova mučiareň a múzeum histórie LM

Najvýraznejšou a najkrajšou historickou stavbou mikulášskeho námestia je bezpochyby budova Prvého stoličného domu. Dnes v nej sídli Múzeum Janka Kráľa, ktoré každému milovníkovi histórie ponúkne vyše sedemstoročný príbeh Liptovského Mikuláša. Prvá expozícia múzea pod názvom „Kapitoly z histórie mesta“ prezentuje mestské dejiny od najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. Jej súčasťou je i pamätná izba romantického básnika a mikulášskeho rodáka Janka Kráľa. Významným míľnikom v dejinách Liptovského Mikuláša bol súd s najslávnejším zbojníckym kapitánom Jurom Jánošíkom. Tieto časy každému návštevníkovi priblíži Jánošíkova mučiareň nachádzajúca sa v podzemných priestoroch či súdna sieň, kde bol vynesený ortieľ smrti nad najznámejším zbojníkom Jánošíkom. Atmosféru tejto doby približujú mučiace nástroje, ako napríklad dereš, škripec, španielska čižma a dokonca nechýba ani zápisnica o Jánošíkovom dobrovoľnom i trpnom vypočúvaní. Expozíciu ozvláštňujú aj figuríny kata a Jánošíka. V areáli múzea sa nachádza aj tzv. Jánošíkova záhrada, ktorá predstavuje priestor plný atrakcií a aktivít pre rodiny s deťmi či materské školy. Deti môžu hľadať Jánošíkov poklad, strieľať do terča, hrať sa na pieskovisku či kresliť kriedami. V tesnej blízkosti múzea, v Pongrácovskej kúrii, sa nachádza ďalšia expozícia nesúca názov „Poštové holubárstvo na Slovensku“. Expozícia komplexne mapuje históriu chovu holubov.

#

Galéria Kolomana Sokola

V centre Liptovského Mikuláša, v najstaršej svetskej budove z 15. storočia, niekdajšieho sídla rodiny feudálneho šľachtica Pongráca, je dnes umiestnená Galéria Kolomana Sokola. Galéria vznikla v roku 2002 pod názvom Centrum Kolomana Sokola. Koloman Sokol bol významný slovenský grafik a maliar, ktorý sa narodil v Liptovskom Mikuláši, no pôsobil najmä v Prahe, Paríži, Mexiku, a od konca 40. Aj v USA. Stála expozícia v galérií dokumentuje Sokolovu pestrú tvorbu. Vystavené sú tu grafiky a súbor kresieb, ktoré umelec daroval Slovensku. Expozíciu dopĺňajú dokumentačné materiály, reálie, osobné predmety a fotografie, ktoré sú majetkom občianskeho združenia Spoločnosť Kolomana Sokola. Na prízemí galérie je situovaná výstavná sieň, ktorá poskytuje priestor osobnostiam slovenskej grafiky, novým menám v slovenskom umení, ale aj zahraničným výtvarníkom. Realizujú sa tu aj pravidelné dočasné výstavy a podujatia.

#

Zoo Kontakt

Jedinečná kontaktná ZOO, kde sa vy a vaše deti môžu so zvieratkami zoznámiť úplne zblízka, sa nachádza v Liptovskom Mikuláši, priamo pri obľúbenej Tatralandii. V kontaktnej ZOO návštevníci majú možnosť spoznať viac ako 400 zvierat zo 115 druhov. Veľkým lákadlom pre malých i veľkých, je určite aj možnosť vidieť zblízka mláďatá šeliem –medveďa, leva, tigra, pumy, servala aj rysa. Medzi návštevníkmi je obľúbený aj vstup do voliéry s krotkými papagájmi, veveričkami, sysľami a svišťami. Po ňom nasleduje kŕmenie opičiek a spoznávanie života makakov japonských, malpy, mačiaka či kosmáča. Rovnako pútavá a zábavná je aj expozícia krotkých líšok, kde na návštevníkov čakajú líšky obyčajné, ale aj polárne, či fenek berberský. Na chvíľu sa môžete ocitnúť aj u protinožcov a sledovať krotké kengury, s ktorými sa môžete aj odfotiť. Deti určite poteší aj možnosť zajazdiť si na koníkoch alebo poníkoch. Novinkou v kontaktnej ZOO je aj motýlia záhrada plná pestrofarebných motýľov a kvetov. A ak máte dostatok odvahy, určite si vyskúšajte prechod tunelom pomedzi netopierov s rozpätím krídel až do dĺžky 1 m.

#

Galéria ILUSIA

ILUSIA je fascinujúci svet optických klamov, ktoré podkopú dôveru v Tvoje zmysly. Prečítať si noviny na vrchole mrakodrapu, pohladkať slona, prejsť sa krajinou lega alebo si zatelefonovať na dne bazéna... toto a ešte omnoho viac ponúka ILUSIA. Umenie optických ilúzií a 3D malieb Ti jednoducho vyrazí dych. V galérii ILUSIA nebudeš veriť vlastným očiam. Nič nie je v skutočnosti také, ako to na prvý pohľad vyzerá! Otvor svoju myseľ zábavným a náučným trikom, po ktorých budeš vnímať realitu inak ako doposiaľ. Naša galéria ponúka zábavu pre deti aj dospelých, a to v každom počasí. Vstup si je vhodné vopred rezervovať telefonicky alebo cez formulár na webe.

#

Escape Room

Radi riešite hádanky, hlavolamy a rôzne záhady? Chcete zažiť napätie, poriadnu dávku adrenalínu? Tak potom Escape Room v Liptovskom Mikuláši je pre Vás ako stvorená. Škola viacerým aj po mnohých rokoch naháňa hrôzu a presne tohto pravidla sa držia aj tvorcovia tejto únikovej hry. Zavrú vás do učiteľského kabinetu, odkiaľ sa dostanete len vtedy, ak vyriešite niekoľko hádaniek a úloh z viacerých predmetov, ako sú fyzika, chémia, literatúra, hudobná výchova, geografia. Zatvorení budete po dobu jednej hodiny v počte maximálne 5 osôb, pričom musíte odkódovať 11 zámok pomocou rôznych ukrytých nápovied a dostať sa ku kľúču. Neváhajte a príďte si otestovať svoje vedomosti zo základnej a strednej školy. V prípade, že Vaše vedomosti nebudú dostačujúce a z kabinetu neutečiete, nemusíte sa báť, personál Vás ochotne pustí von. Hru si je potrebné vopred telefonicky rezervovať.

#

Demänovská hora

V Nízkych Tatrách sa okrem známych turistických vrcholov ako je Ďumbier, či Chopok nachádzajú aj ďalšie rovnako krásne a zaujímavé, avšak turistami menej vyhľadávané vrchy. Medzi ne patrí aj Demänovská hora, ktorá ponúka peknú túru s výhľadom. Demänovská hora sa nachádza v turisticky atraktívnej časti Nízkych Tatier, neďaleko obce Pavčina Lehota pri Demänovskej doline. Túra je to skutočne nenáročná, väčšinu cesty veľmi pohodová, iba pri posledných výstupových metroch sa trochu zapotíte. Všade navôkol môžete obdivovať krásnu prírodu, ale i zaujímavé skalné útvary. Milovníci výhľadov si prídu na svoje hlavne na skalnej vyhliadke vrcholovej časti Demänovskej hory. Pôsobivé výhľady na Liptovskú kotlinu, Západné Tatry, Chočské vrchy, Liptovský Mikuláš aj s Liptovskou Marou vás chytia za srdce. Na vrchole je umiestnená aj lavička so stolom, kde sa môžete rozložiť, občerstviť sa a nabrať nové sily. Vrchol je široký, tvorený prevažne horskou lúkou a skalami. Demänovská hora je prístupná po žlto značenom turistickom chodníku z Autokempingu pri hoteli Bystrina odkiaľ je to približne 3 km. Dá sem dostať aj od Demänovskej jaskyne Slobody, odkiaľ musíte ísť najskôr po zeleno a neskôr žlto značenom turistickom chodníku.

#

Liptov Lasers

Moderná zábavná aréna sa nachádza v srdci Liptova a je určená pre všetkých priaznivcov adrenalínu a aktívneho oddychu. Prevádzka ponúka laserovú verziu paintballu - LASER TAG, laserovú prestrelku plnú stratégie, naháňania a skrývania sa, ale hlavne nekonečnej zábavy. Výhodou takejto verzie paintballu je, že sa nezašpiníte a ani neporaníte. Celá hra prebieha v uzavretej a pekne zariadenej aréne. Druhá atrakcia arény LASER MAZE - laserová pavučina, osloví skôr menších nadšencov, ale je výzvou aj pre o niečo starších účastníkov. Pri tejto hre sa zahráte na profesionálneho vykrádača trezorov, niečo na štýl akčných filmov Mission Impossible alebo Pasca. Cez pavučinu musíte liezť tak, aby ste jednotlivé lúče neporušili. Treťou obľúbenou aktivitou v Liptov Laser je tzv. Escape Room, kde Vás zavrú do učiteľského kabinetu. Z neho sa dostanete len vtedy, ak vyriešite niekoľko hádaniek a úloh z viacerých predmetov. Po poriadnej dávke adrenalínu si určite radi oddýchnete v bare. Načerpáte tu novú energiu, pochutnáte si na rozličných studených nealkoholických nápojoch, čaji či kávičke. K tomu Vám ponúknu aj niečo malé pod zub. Termín si je potrebné objednať vopred telefonicky alebo e-mailom.

#

Kostol sv. Mikuláša

Spočiatku stál Kostol sv. Mikuláša osamotený uprostred krajiny. Postupne sa okolo neho rozrastala osada a neskôr mestečko Svätý Mikuláš. Pôvodne to bol len malý románsky kostolík, ktorý pri ďalšej prestavbe v rokoch 1280-1300 prevzal úlohu sakristie a dnes je najstaršou časťou tejto majestátnej sakrálnej stavby. Kostol v priebehu storočí prešiel viacerými úpravami. Ranogotická podoba mu bola prinavrátená počas rozsiahlej rekonštrukcie v rokoch 1941-43, kedy boli pristavané bočné kaplnky a osadené nádherné vitrážové okná. V interiéri sa zachovala kamenná krstiteľnica z roku 1490 s tepaným medeným barokovým vekom a najmä tri vzácne gotické tabuľové oltáre. Ústrednou sochou hlavného oltára je svätec Mikuláš, ktorý dal meno nielen kostolu a mestu, ale je  vyobrazený tiež na pečati a erbe mesta. Postava žehnajúceho Mikuláša zdobí hlavný vstup do kostola.

#

Múzeum Janka Kráľa

Expozícia Kapitoly z histórie mesta vás prevedie dejinami Liptovského Mikuláša, ktoré dokumentuje od prvej písomnej zmienky o meste v roku 1286 až po obdobie 2. svetovej vojny. Prezrite si repliku Ondrašovského bronzového pokladu z 9. st. pred n.l., barokové drevené plastiky, kedysi tvoriace súčasť hlavného oltára Kostola sv. Mikuláša či vzácny obraz šľachtica Pongráca II., jedného z najvplyvnejších ľudí Uhorska v 15. storočí. Nahliadnite do izby romantického básnika Janka Kráľa aj života svetoznámeho vynálezcu Aurela Stodolu, ktorého  si vážil samotný Einstein! Spoznajte popredné miestne rodiny a garbiarstvo, ktoré preslávilo Mikuláš ďaleko za hranicami krajiny. Určite sa zastavte aj v historickej knižnici múzea so 4500 vzácnymi titulmi.

#

Fontána Metamorfózy

Fontáne dominuje monumentálne umelecké dielo Pocta tvorivému mysleniu. Bloky s otáčavými zrkadliacimi plochami symbolizujú neustálu premenu a pohyb, nekonečno plynutia času, myšlienok, ideí a nových zmien, tiež pomyselné lopatky turbíny novodobého stroja. Práve turbínam, v čase keď boli novým vedným odborom, zasvätil život  vedec a vizionár Aurel Stodola. Ako 81-ročný sa dožil tej najväčšej pocty, akej sa môže technikovi dostať - bol vyznamenaný Medzinárodnou zlatou medailou Jamesa Watta, obdobou Nobelovej ceny v technike.  Dnes je jeho meno zvečnené v tmavej žule statického bloku fontány. Druhý blok  nesie mená sedemdesiatich mikulášskych rodákov, ktorí sa natrvalo zapísali do dejín mesta – vedcov, umelcov, spisovateľov, kňazov, lekárov, pedagógov,... Okolie fontány je obľúbeným oddychovým miestom s množstvom kaviarní a cukrární.

#

Župný dom

V najrozľahlejšej budove uprostred námestia sídlila župná správa, kedysi aj stoličný súd a väzenie. Priečelie zdobí reliéf erbu Liptovskej stolice, schodisko presvetľujú krásne vitrážové okná podľa návrhu Ester Šimerovej-Martinčekovej. Hoci výstavba tejto majestátnej budovy začala už v roku 1778, dokončená bola až v roku 1793 murárskym majstrom Petrom Grossmannom z Banskej Bystrice. Po ničivých požiaroch v apríli 1878 a júli 1883 bola rekonštruovaná a v roku 1907 podľa projektov kráľovského architekta Ing. Imricha Légmána nadstavaná o ďalšie poschodie. Vtedy získala súčasnú podobu. Teraz jej priestory slúžia hlavne Okresnému úradu. Pred Župným domom sa nachádza veľké priestranstvo, kde vždy pulzoval život. V minulosti sa tu konali utorkové trhy, niekoľkokrát do roka jarmoky, obyvatelia mesta tu vítali aj hostí – napríklad prezidenta Beneša v roku 1936. Dnes je tento priestor centrom tradičných mestských podujatí Stoličných dní, Mikulášskeho jarmoku, Švábkafestu, Mikulášskeho leta a mnohých ďalších. 

#

Synagóga

Jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku vyniká bohato zdobeným secesným interiérom.  Synagóga, postavená v rokoch 1842-46, získala súčasnú podobu po rekonštrukcii v roku 1906, kedy známy budapeštiansky architekt Leopold Baumhorn prepojil pôvodný klasicistický exteriér so secesným interiérom. Veľkolepému interiéru dominuje modro-zlatá štuková výzdoba, veľká farebná stropná vitráž s motívom slnka a kvetov na pozadí modrej oblohy a objekt „Aron-ha-Kodeš, kde sa uchovávala Tóra, komponovaný ako impozantná brána. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta. Prvé židovské rodiny sem prišli okolo roku 1720 na pozvanie šľachtica Pongráca, ktorý si od ich pôsobenia  sľuboval ekonomický rozvoj. Jeho očakávania boli naplnené, keďže židia boli skvelí obchodníci. V súčasnosti je odsvätená synagóga muzeálnou expozíciou  a v jej priestore sa konajú mnohé kultúrne podujatia. Najznámejším sú Mosty Gesharim, ktoré sú pravidelne vysielané Slovenskou televíziou. 

#

Socha Naša matka

Od Alojza Štróbla, rodáka z Liptova, poprednej osobnosti uhorského sochárstva, je v parížskom Louvri evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta. Jej bronzový odliatok je vystavený pred Liptovskou galériou P. M. Bohúňa. Socha predstavuje milovanú matku umelca tak, ako si ju zapamätal, keď v kresle s bibliou v lone sedávala pri dome v Kráľovej Lehote. Fotografiu sochy ako symbol materinskej lásky dlhú dobu predávali v USA najmä ku Dňu matiek. Mramorový originál je vystavený v Maďarskej národnej galérii.

#