foto

Oravská priehrada

Zobraziť

foto

Oravský hrad

Zobraziť

foto

Plte na Orave

Zobraziť

foto

Termálne kúpalisko Oravice

Zobraziť

foto

Náučný chodník Premeny lesa

Zobraziť

foto

Socha Krista v Kline

Zobraziť

foto

Expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy

Zobraziť

foto

Minčol

Zobraziť

foto

Oravská lesná železnica

Zobraziť

foto

Drevený artikulárny kostol Leštiny

Zobraziť

foto

Meander Park

Zobraziť

foto

Ranč u Edyho

Zobraziť

foto

Jazda obrneným transportérom BVP

Zobraziť

foto

Slanický ostrov umenia

Zobraziť

foto

Laser Game a VR Námestovo

Zobraziť

foto

Dvojkríž na Grape

Zobraziť

foto

Rozhľadňa Trchovnica

Zobraziť

foto

Ski centrum Oravská Polhora

Zobraziť

foto

Prírodné Inhalátorium na slanú vodu

Zobraziť

foto

SKI Krušetnica

Zobraziť

foto

Múzeum kávy Oravakafe

Zobraziť

foto

Lesnícky náučný chodník Pilsko

Zobraziť

foto

Stredoveká Dedina Sokoliarov

Zobraziť

foto

Múzeum šľachtických kočiarov

Zobraziť

foto

Vyhliadková veža v Zákamennom

Zobraziť

foto

Náučný chodník Juráňova dolina

Zobraziť

foto

SKI Park Racibor

Zobraziť

foto

Babia hora

Zobraziť

foto

SKI Zábava Hruštín

Zobraziť

foto

Artikulárny kostol v Istebnom

Zobraziť

foto

Ostrá a Tupá skala

Zobraziť

foto

Praveká osada Mokrý Kút

Zobraziť

foto

Rafting na Orave

Zobraziť

foto

Mushing - Jazda psím záprahom

Zobraziť

foto

Izba starých materí

Zobraziť

foto

Orava Snow

Zobraziť

foto

Lanové centrum Funny Park

Zobraziť

foto

Ski Centrum Kozinec

Zobraziť

foto

Zrúcanina kostola v Zázrivej

Zobraziť

foto

Volovec

Zobraziť

foto

Jamnické plesá

Zobraziť

foto

Rozhľadňa na Súšave

Zobraziť

foto

Hraničná strážna veža

Zobraziť

foto

Plačlivé

Zobraziť

foto

Hrubá kopa

Zobraziť

foto

Veľký Choč

Zobraziť

foto

Vodopád Červené piesky

Zobraziť

foto

Hrdoš a Hrdošná skala

Zobraziť

foto

North Orava Cutting Horses

Zobraziť

foto

Viac informácií

Zobraziť

Oravská priehrada

Vodná nádrž Orava s rozlohou 35 km2, bola vybudovaná na rieke Orava v rokoch 1941 - 1954. Vody nádrže zaplavili 4 obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou) a nad hladinou ostalo len návršie obce Slanica - vznikol tak Slanický ostrov. Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti s možnosťou kúpania, jachtingu, jazdy na vodných bicykloch, člnkovania, surfingu a iných vodných športov. Najvýznamnejšími rekreačnými strediskami sú kemp s plážou na Slanickej Osade, Prístav a pláže pri Námestove a Troch Studničkách.

Vyhliadková plavba loďou po Oravskej priehrade je jedinečný spôsob ako spoznávať krásy Oravskej priehrady s nádherným výhľadom na okolité hory. Loď OG SLANICA premáva počas letnej sezóny medzi Slanickou Osadou a Slanickým ostrovom v pevne stanovených časoch. Má 80 miest na sedenie a minimálne obsadenie pre vyplávanie je 10 osôb, preto je vhodné sa vopred telefonicky informovať.

Loď kotví 25 minút na Slanickom ostrove umenia, uprostred priehrady, kde sa nachádza slanický rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža postavený v 18. storočí. V kostole si môžete prezrieť inštalovanú stálu expozíciu oravského ľudového umenia a v exteriéri kostola sa nachádza lapidárium.V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

#

Oravský hrad

Oravský hrad je jeden z najznámejších a najkrajších hradov na Slovensku. Táto výrazná dominanta oravského regiónu bola dejiskom významných historických udalostí a dnes je centrom záujmu nielen turistov, ale i filmárov. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok nad riekou Orava a je výraznou dominantou oravského regiónu. Prvé piliére čarovného a majestátneho Oravského hradu boli položené už v polovici 13. storočia, no hradné bralo bolo osídle už v praveku. Hrad bol vystavaný na strategicky významnom mieste a svojho času chránil uhorsko-poľskú cestu a neskôr bol i župným hradom.

Čulý spoločenský a vojenský život panoval na Oravskom hrade najmä za čias Thurzovcov, ktorí uskutočnili aj jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. V súčasnosti má rozpínavý hradný areál 154 miestností a dodnes je živým komplexom. Ročne ho navštívi množstvo turistov, a veru, nielen slovenských. Obľúbili si ho aj zahraniční turisti, ktorí obdivujú nielen jeho vonkajšiu architektúru, ale i jeho interiér, ktorý nesie črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Hradný areál tvorí komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Aj z tohto dôvodu sú prehliadky hradu rozdelené do troch okruhov. Počas hlavnej turistickej sezóny sa môžete tešiť aj na mimoriadne obľúbené nočné prehliadky, ktoré sú spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi. V pravidelných intervaloch sa na Oravskom hrade konajú aj rôzne podujatia, ktoré by ste určite nemali vynechať.

#

Plte na Orave

Pltníctvo - dnes romantika, kedysi tvrdé mozole našich starých otcov. Celé stáročia sa plťami dolu Oravou zvážalo hlavne stavebné drevo a rôzny iný tovar. Ponúkame vyhliadkovú plavbu starootcovskou plťou po rieke Orava, popod skalné bralo Oravského hradu, ktorý je už skoro 800 rokov pyšnou dominantou Oravy. Pri našej plavbe sa Vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad a vrátite sa aspoň na chvíľu do minulosti. Plavba z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku plavba trvá asi 1 hodinu. Šoférov odvezieme po plavbe späť k ich autu.

#

Termálne kúpalisko Oravice

Oravice sú jediný zdroj prírodnej geotermálnej vody na Orave, a aj preto sú veľmi vyhľadávanou lokalitou. Kúpalisko je ideálnym miestom na relax, keďže sa nachádza v krásnom prostredí na okraji lesa. Na jednom mieste tak nájdete krásu tatranských lesov v spojení s liečivou silou geotermálnej vody a dostatkom zábavy pre celú rodinu. K dispozícií sú vám 2 nekryté bazény. V obidvoch bazénoch kúpaliska sa nachádza voda s teplotou 36 až 41°C. Silu geotermálnej vody si tak môžete naplno vychutnávať aj keď okolo vás poletuje sneh. Voda v Oraviciach je známa svojimi priaznivými účinkami na organizmus, najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. V priestoroch termálneho kúpaliska si návštevníci môžu vychutnať aj rôzne masáže, rašelinové zábaly alebo elektroliečbu. Po výdatnom plávaní a oddychu sa môžete občerstviť priamo v novom reštauračnom zariadení, kde si môžete vyberať najmä z ponuky rýchleho občerstvenia.

#

Náučný chodník Premeny lesa

Okolím nádhernej oravskej prírody v katastri obce Klin prechádza náučný chodník Premeny lesa. Krédom celého náučného chodníka je oboznámiť návštevníkov o tom, akými premenami prešiel les oravskej krajiny, ako sa vyformoval a ako vznikali nové ekosystémy, ktoré majú dnes nesmiernu hodnotu a vzácnosť. Krôčik za krôčikom spoznáte viaceré biotopy, ktoré vznikli na miestach, kde v minulosti prirodzene rástol les. Počas celej trasy uvidíte neopísateľné výhľady na krajinu a okolité pohoria. Svoje končiare ponad hustý les vystrkovať Oravské Beskydy, Tatry a Oravská Magura. Spolu je na chodníku umiestnených 13 informačných tabúľ v slovenskom i poľskom jazyku. Trasa začína na dolnom konci obce Klin (okr. Námestovo) na starej Kliňanskej ceste. Chodník je dlhý 9 km a prechod trvá približne 3 hodiny. Trasa je stredne náročná a čaká na vás prevýšenie 280m. 

#

Socha Krista v Kline

Na kopci Grapa nad maličkou vieskou Klin sa nachádza jedinečná rarita -- monumentálna socha Ježiša Krista, ktorá je kópiou slávnej brazílskej sochy v Rio de Janeiro. Tento monument bol vytvorený miestnym ľudovým majstrom a je najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Socha dosahuje výšku 9,5 m a hmotnosť až 23 ton. Jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať. Z vrchu, na ktorom sa monument nachádza, je prekrásny výhľad na šíru oravskú krajinku. Okolie monumentu je krásne upravené, nachádzajú sa tu lavičky, altánok a množstvo kvetov. Vďaka tomu je kopec Grapa ideálnym výletným miestom pre všetkých, ktorí si chcú dopriať nielen telesného, ale i duševného pokoja. Aj keď sa dá výjsť autom až hore k soche, oporúčame zaparkovať pod kopcom a tých pár výškových metrov prejsť po svojich. Kopec je strmý kopec a rozhodne to nie je prechádzka. Je však krátky trochu fyzickej námahy Vám určite prospeje.

#

Expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy

Hájovňa pod majestátnym vrchom Babia hora si pamätá dávne časy, kedy tu čerpal inšpiráciu básnik Pavol Országh Hviezdoslav. Hájovňa pod Babou horou je zasadená do idylickej scenérie. Obkolesená je tichom a snovou prírodnou krásou. Vo vnútri hájovne je inštalovaná expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. Je prvým skutočne literárnym múzeum na Slovensku, ktoré je venované dielu básnika. Každoročne sa počas septembra v areáli hájovne koná aj podujatie s názvom Stretnutie pri Hviezdoslavovej hájovni. Pre všetkých obyvateľov Oravskej Polhory, okolitých dediniek, ale i všetkých návštevníkov je pripravený sprievodný program, slávnostná svätá omša a malé občerstvenie.

#

Minčol

Vrchov Minčol je na Slovensku len niekoľko, všetky ponúkajú vynikajúcu turistiku, oddych v prírode, či krásne scenérie. Líšia sa len polohou a výškou. Jedným z partie rovnomenných vrchov je i ten, ktorý sa vypína v Oravskej Magure a dokonca je aj najvyšším vrchom hlavného hrebeňa. Trasa na samotný vrchol vedie väčšinou cez horské lúky, ktoré sú porastené smrekom ako aj jedľami, ktoré kde-tu dovoľujú, aby sa pred vami otvorili nejaké výhľady. Vychutnať si môžete výhľady na Dolný Kubín, Malú aj Veľkú Fatru, Vysoké i Nízke Tatry a Oravské i Kysucké Beskydy.

#

Oravská lesná železnica

Historická lesná železnica je časťou bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice z počiatku 20. storočia. Jazda krásnou oravskou prírodou v tejto technickej pamiatke je zážitkom pre malých aj veľkých. Vlaky odchádzajú na svoju vyhliadkovú jazdu z údolnej stanice Tanečník neďaleko obce Oravská Lesná. Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd vláčik prekoná za cca 20 minút. Tu je prestávka, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Vláčik v sezóne premáva aj na Kysuce a späť. Doporučujeme návštevníkom, aby si lístky na jazdu z Oravy na Kysuce vopred telefonicky zarezervovali.

#

Drevený artikulárny kostol Leštiny

Drevený artikulárny evanjelický kostol pochádza zo 17. storočia a bol postavený na príkaz Jóba Zmeškala - kapitána hradnej stráže na Oravskom hrade a prvého „vicišpána" v Dolnom Kubíne. Kostol je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Architektúra predstavuje typický model kostola zo 17. storočia a spolu s kostolom sa v jeho blízkosti vybudovala aj fara. Na výstavbu sa použilo smrekové drevo z okolitých lesov. Interiér kostola je bohato zdobený. Dominujú nástenné kvetinové maľby a barokový oltár s drevorezbou. V kostole sa každú nedeľu konajú evanjelické Služby božie. Bol tu pokrstený aj Pavol Országh Hviezdoslav.

#

Meander Park

Meander Park Oravice sa nachádza na Orave v Západných Tatrách a leží v blízkosti hraníc s Poľskou republikou. Všetkých 9 bazénov v aquaparku obsahuje vysoko mineralizovanú sodno--vápenato--horečnato--siričitú termálnu vodu s vysokým obsahom železa a priaznivými účinkami na zdravie človeka. Vďaka teplote vody od 28 °C do 38 °C je kúpanie možné celoročne a v každom počasí. V aquaparku nájdete športovo--relaxačný bazén s dĺžkou 25 metrov a teplotou vody 32 -- 34 °C, relaxačný bazén pre veľkých i malých s rovnakou teplotou, ochladzovací bazén, dva perličkové bazény i masážnu miestnosť. V bazénoch vás potešia atrakcie, ako napríklad umelé vlny, tobogan, perličkové lavice a masážne trysky. Zaplávať si môžete v plaveckej časti bazéna. Občerstvenie ponúkajú reštaurácia a kaviarne a súčasťou vybavenia aquaparku sú aj ležadlá pre Váš pohodlný oddych.

#

Ranč u Edyho

Ranč u Edyho v Námestove pri Oravskej priehrade ponúka všetko, čo k dokonalému oddychu v prekrásnej prírode potrebujete. Je to ideálne miesto pre všetky vekové kategórie, ako i rodiny s deťmi. Či už ste milovník prírody, hôr, koní alebo len túžite sa odpútať od rutinného kolobehu každodenného života, na ranči u Edyho sa bude každý cítiť skvelo. Počas celého roka máte možnosť nazrieť do života koní, ak ste začiatočník rozhodne Vám odporúčame absolvovať kurzy jazdenia. Pokročilí jazdci môžu vyskúšať jazdu na koni so sprievodcom i bez. Deti určite zaujme pútavý výklad o živote koní, o ich zvyklostiach a tiež o tom, ako sa treba o koníkov starať či kŕmiť.

#

Jazda obrneným transportérom BVP

Každý malý chlapec sníva o tom byť vojakom. Ak máte aj Vy doma odhodlaného drobca, alebo si sami chcete vyskúšať, aké to je mať pod palcom 14 tonové obrnené monštrum, zavítajte do Námestova. Vyskúšajte si monštrum, ktoré spotrebuje päťlitrovku na jeden kilometer. V závislosti na prianí zákazníka je možnosť vybrať z dvoch trás (jednoduchšia do 4 km, náročnejšia do 8 km). Ponúkame aj možnosť vozidlo samostatne riadiť pod dohľadom skúseného inštruktora na 2km dlhej trase. S našim skúseným inštruktorom zažijete jazdu v BVP v náročnom teréne cez les, potoky a samozrejme nebude chýbať ani blato. Veď aká by to bola terénna jazda, ak by ste si to neužili so všetkou parádou.

#

Slanický ostrov umenia

Slanický ostrov umenia je maličký ostrovček uprostred vodnej nádrže Orava. Ide o pozostatok zaplavenej obce Slanica, ktorá navždy zmizla pod hladinou oravskej priehrady v roku 1953. Z obce sa zachovalo iba jej návršie so zachovalým barokovým kostolom sv.Kríža a kalváriou, ktoré kedysi bolo dominantou obce. Dnes je to vyhľadávaná turistická atrakcia, ktorú navštevujú turisti zo Slovenska i zo zahraničia. V kostole sa nachádza stála expozícia ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie a v exteriéri ostrova je lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia História zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Ostrov je chráneným územím a prírodnou pamiatkou. Je to nádherné a fotogenické miesto pripomínajúce opustený ostrovček, ktorého život ustrnul na pokojnej hladine priehrady. V letnej sezóne na ostrov premáva loď z prístavu v Slanickej Osade (Námestovo), ktorá vás prevedie Oravskou priehradou a zastaví aj na tomto pamätnom mieste.

#

Laser Game a VR Námestovo

Aréna ponúka adrenalínovú smršť pre 6 až 13 hráčov. Počas 15-tich minút hráči strieľajú proti sebe laserovými zbraňami. Vašou úlohou je behať pomedzi prekážky, úspešne sa skrývate pred nepriateľovými laserovými lúčmi, strategicky komunikovať so svojím tímom a hlavne, snažiť sa zasiahnuť čo najviac protihráčov. Pravidlá hry sú jasné, tak príďte zažiť tú najlepšiu zábavu. Navyše Laser Game aréna ponúka svojim návštevníkom aj možnosť vstúpiť do očarujúcej virtuálnej reality, ktorá je tiež založená na pumpovaní adrenalínu do Vašich žíl. Vo virtuálnom svete nie je nič nemožné. Stačí si nasadiť okuliare a slúchadlá, a nechať sa vtiahnuť do deja, kde sa premeníte na gladiátora, zastrieľate si z luku, skočíte z mrakodrapu, alebo sa povozíte na divokej horskej dráhe. Do Laser Game arény môže zavítať každý, kto má chuť zabaviť sa. Vek nehrá žiadnu rolu. Pri záujme o hru si ju nezabudnite vopred rezervovať.

#

Dvojkríž na Grape

Malebnú obec Oravské Veselé obkolesuje niekoľko pohorí a vrchov, no len jeden z nich sa môže popýšiť zaujímavou, a zároveň symbolickou atrakciou. Vrch, zvaný Grapa, ktorý sa týči nad touto oravskou dedinkou zdobí 12 m vysoký drevený dvojkríž. Tento dvojkríž odkazuje na naše kresťanské tradície, ale zároveň predstavuje aj symbol slovenskej štátnosti. Samotný vrch nie je príliš vysoký, dosahuje výšku 876 m.n.m. Aj vzhľadom na to, na jeho vrchol vedie nenáročná trasa z Oravského Veselého dlhá približne 600 m, ktorú bez problémov zvládnu aj rodinky s deťmi, či starší ľudia. Výhľad odtiaľto je neskutočne krásny. Vychutnať si môžete skutočne okúzľujúce výhľady na šíru oravskú krajinu v akomkoľvek ročnom období.

#

Rozhľadňa Trchovnica

Neďaleko Oravskej Polhory bola v roku 2019 postavená nová, 16 metrov vysoká drevená rozhľadňa. Majestátna drevená konštrukcia je na postavená na stabilnej kamennej základni. Na vrchol rozhľadne vystúpate po drevených schodoch a poskytne sa Vám z nej očarujúci výhľad na Babiu horu, Oravskú priehradu, Roháče, Pilsko a pri peknom počasí dokonca i na vzdialené Vysoké Tatry. Rohľadňa je ľahko dostupná - nachádza sa vedľa cesty z Oravskej Polhory na Slanú vodu a dostanete sa k nej teda aj autom alebo na bicykli. Posedieť a oddýchnuť si môžete pri stole s lavičkami vedľa objektu.

#

Ski centrum Oravská Polhora

Ski Centrum Oravská Polhora je jedným z menších lyžiarskych stredísk na Orave. Najväčšími prednosťami strediska sú príjemná atmosféra s primeraným množstvom lyžiarov, bezkonkurenčné ceny lístkov, škála služieb a upravené lyžiarske trate. Nenapodobniteľné sú denné i nočné výhľady na Babiu horu, Oravskú Polhoru, ale najmä na Roháče a celú Polhorskú kotlinu. V stredisku je 5 lyžiarskych vlekov, zjazdové trate ľahkej až stredne ťažkej náročnosti a snowpark. V piatok až nedeľu je k dispozícii požičovňa lyžiarskej a snowboardovej výstroje a servis. Samozrejmosťou je technické zasnežovanie, večerné lyžovanie, snowboardový park, bufet, detský vlek a po dohode lyžiarska i snowboardová škola.

#

Prírodné Inhalátorium na slanú vodu

V najsevernejšej obci Slovenska, v Oravskej Polhore, nájdete naozaj nezvyčajnú turistickú atrakciu. Neďaleké pramene slanej vody pod Babou horou umožnili vytvoriť inhlatórium, v ktorom sa vám bude dýchať podobne ako na dovolenke pri mori. Jeho mikroklíma sa totiž podobá tej morskej. Princíp inhalatória spočíva v cirkulácií slanej vody, jej voľnému pádu a prúdeniu vzduchu cez trnkové rákosie, vďaka čomu sa jódo-brómová voda odparuje. Keď sa postavíte k altánku, ovanie Vás vôňa ozaj ako pri mori a dýchanie tu má aj blahodárne zdravotné účinky. Na prameni pod Babou horou, z ktorého slaná voda pochádza, stáli na prelome 19. a 20. storočia známe kúpele. Tie liečili rôzne ochorenia dýchacích ciest, kožné problémy, tuberkulózu či opuchliny. Blahodarné liečivé účinky tejto vody sú využívané dodnes.

#

SKI Krušetnica

Lyžiarske stredisko Ski Krušetnica sa nachádza na Orave, v obci Krušetnica. Lyžiarska sezóna tu trvá od decembra do marca. K dispozícii máte lyžiarsky vlek s dĺžkou 750 a 4-sedačkovú lanovka, ktora ponúka lyžovačku na 2 zjazdovkách, ľahkej a stredne náročnej obtiažnosti. Svahy sú technicky zasnežované a osvetlené pre večerné lyžovanie. K vybaveniu strediska patrí bufet, reštaurácia, požičovňa lyžiarskej výstroje a neplatené parkovisko.

#

Múzeum kávy Oravakafe

Expozícia Oravakafe, v útulnom domčeku, rozpráva príbeh kávovníkového zrnka od svojho počiatku až po lahodný koniec. Z vonku nenápadný, z vnútra sofistikovaný. Interiér domčeka zdobí celosvetovo najväčšia mozaika z kávovníkových zŕn a dojmy dotvárajú exponáty vystavené v jeho priestoroch. Zbierka exponátov Oravakafe je slovenským rekordom a ašpiruje na zápis do Guinessovej knihy rekordov. Rozpráva príbeh o zrnku kávovníka a prezriete si staré mlynčeky, kávovary, hrnčeky a všetko čo s kávou súvisí. Jedinečná zbierka sa neustále rozrastá o nové kúsky.

#

Lesnícky náučný chodník Pilsko

Lesnícke náučné chodníky sú úspešným projektom pod záštitou LESY SR, ktorých cieľom je predstaviť nielen prostredie, v ktorom sa turisti pohybujú, ale i populárnym a zrozumiteľným štýlom priblížiť význam lesníckej práce pre les a pre spoločnosť. Jedným z týchto lesníckych náučných chodníkov je i ten v masíve vrchu Pilsko. Začína pri chate Randová a jeho dĺžka predstavuje 4,7 km. Lesnícky náučný chodník Pilsko vedie po značených, upravených chodníkoch s ôsmimi informačnými tabuľami. Ponúka možnosť poznať a porovnať les, ktorý človek obhospodaruje a má z neho úžitok, ako aj les, ktorý odumiera a jeho vývoj je ponechaný na prírodu. Na náučný chodník sa najlepšie dostanete z Mútneho, od koliby Malák po žltej turistickej značke. Z Oravského Veselého môžete ísť peši od autobusovej zastávky (Kumor), alebo autom. Zhruba 2-hodinový výlet je určite vhodný aj pre rodiny s deťmi. Deti sa príliš nenachodia, no zato spoznajú krásy oravskej prírody a získajú množstvo cenných informácií. Pre skupinu záujemcov je možné zabezpečiť sprievodcu s výkladom z Lesnej správy Mútne. Náučný chodník je prístupný celoročne a je obojsmerný.

#

Stredoveká Dedina Sokoliarov

Už dlhšiu dobu pod Oravským Hradom budujeme stredovekú dedinu- Archeoskanzen. Toto miesto je jediným svojho druhu na Slovensku. Predstavuje múzeum života bežného človeka v období raného stredoveku - obdobia Veľkej Moravy, kde môžete vidieť stavby dobovej architektúry, remeselníkov v dobových kostýmoch, ktorí Vám predstavia svoje remeslo a môžete si ho aj vyskúšať, previezť sa v rebrinovom voze, strieľať z luku a samozrejme aj zhliadnuť naše jedinečné sokoliarske vystúpenia.

#

Múzeum šľachtických kočiarov

Nechajte sa unášať čarom minulého storočia, keď sa po našich cestách preháňali luxusné Landauery a Landaulety, elegantné Mylordy pre pánov a Viktórie pre dámy. Nechýbajú diskrétne mestské Coupé , poľovnícke kočiare a samozrejme ani pohodlné sane na zasnežené zimy. Vstúpte do minulosti a unášajte sa fantáziou a predstavami . U nás platí pravidlo raz vidieť je viac ako sto krát počuť. Celá expozícia je doplnená zaujímavými sprievodnými textami. Múzeum šľachtických kočiarov a saní je jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok, priamo pod Oravským hradom. V našom múzeu môžete vzhliadnuť 21 exkluzívnych exponátov kočiarov a saní. Múzeum je pravidelne otvorené iba počas letnej sezóny. Mimo leta ho môžete navštíviť po telefonickej objednávke.

#

Vyhliadková veža v Zákamennom

V Zákamennom sa nad dedinou týči impozantná, 15-metrov vysoká rozhľadňa. Drevenú vežu postavili v rámci EÚ projektu cezhraničnej spolupráce Poľska a Slovenska. Jej lokalita bola starostlivo vybratá tak, aby ponúkla tie najkrajšie výhľady na okolitú krajinu. Očarí Vás výhľadom na hornooravské dominanty Babiu horu s Pilskom ale tiež aj na Oravskú Maguru a Západné Tatry. K rozhľadni vedie nenáročná, asi 2 km dlhá značená turistická trasa od obchodu v centre dediny, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Zdatnejší turisti môžu po trase pokračovať ďalej až na vrchol vrchu Úšust (14km).

 

#

Náučný chodník Juráňova dolina

Náučný chodník prechádza jednou z najkrajších tiesňav nielen v Juráňovej doline, ale i na Slovensku. Ponúka veľmi pestrú a nenáročnú turistiku pre všetkých výletníkov. Trasa náučného chodníka je vlastne okruh, ktorý vznikol už na jestvujúcom turistickom chodníku. Prvý zastávka náučného chodníka začína neďaleko kúpaliska Oravice v Oravickej kotline. Je dlhý 8 km, pričom prevýšenie, ktoré absolvujete je len 170 m. Priemerný čas prechodu chodníka sú 3 hodiny, pričom na trase je osadených 5 informačných tabúľ. Najkrajší úsek vedie cez komplex Tiesňavy v Juráňovej doline, ktorý je charakteristický kolmými skalnými stenami, pomedzi ktoré sa kľukatí zurčiaci Juráňov potok. Cez Tiesňavu v Juráňovej doline bol koncom 19. storočí postavený 930m dlhý drevený most. V roku 1935 ho zničila silná povodeň, avšak aj v súčasnosti je možné vidieť niekoľko zrekonštruovaných drevených trámov naprieč korytom. Po ceste vás bude sprevádzať aj bohatá vysokohorská flóra, ktorá sa tu nachádza v pomerne malej nadmorskej výške a dokonca v tejto lokalite rastie kosodrevina v najnižších polohách. Sezónna uzávera náučného chodníka je od 1. novembra do 15. júna.

#

SKI Park Racibor

SKI PARK Racibor leží 1 km od Oravského Podzámku. Lyžiari majú k dispozícii 4-sedačku a dva lyžiarske vleky. Spolu sa tu nachádza 7 km zjazdoviek rôznej náročnosti, vhodných pre stredne pokročilých ale aj profesionálnych lyžiarov. Samozrejmosťou je skiservis, požičovňa lyží, lyžiarska škola a bufet s rýchlym občerstvením. Súčasťou strediska je upravovaná, 1 km dlhá bežecká trať a viacero neudržiavaných bežeckých tratí.

#

Babia hora

Babia hora sa týči do výšky 1724 m a výstup sem je považovaný za jeden z najkrajších a najzaujímavejších v tejto lokalite. Z južnej trasy vyzerá Babia hora veľmi oblo a mierne, avšak vzhľadom na okolitý krajinný reliéf, je nutné zdolať až 1000 výškových metrov. Východiskovým bodom pre nádhernú oravskú turistiku smerom na Babiu horu je väčšinou dedinka Oravská Polhora, presnejšie chata Slaná voda. Pripravte sa na dlhú a náročnú túru s veľkým prevýšením. Cesta tam aj späť trvá približne 7 hodín. Súčasťou značenej turistickej cesty je aj náučný chodník Slaná voda. Cestu na hrebeň si môžete spestriť aj návštevou Hviezdoslavovej hájovni, kde je umiestnená expozícia venovaná jeho slávneho diela Hájnikova žena. V tesnej blízkosti sa nachádza aj pamätný dom Mila Urbana.

#

Pilsko

Pilsko je 2. najvyšší vrch Oravských Beskýd. Nachádza sa na poľsko-slovenskej hranici, ktorá prechádza 400 m pod vrcholom hory (vrchol sa nachádza na slovenskej strane). Pilsko vďaka svojej výške a krásnemu výhľadu patrí medzi obľúbené ciele turistov na obidvoch stranách štátnej hranice. Z vrcholu si vychutnáte kruhový výhľad na Babiu horu, Tatry, Chočské vrchy, Malú Fatru a najmä Poľsko. Ako východisko zo Slovenska slúžia obce Sihelné, Mútne, a Oravské Veselé, z ktorých vedú na vrchol turistické chodníky. V Poľsku je významným turistickým východiskom obec Korbielów, kde sa nachádza jedno z najvýznamnejších poľských lyžiarskych stredísk. Výstup na vrchol trvá zhruba 2.5 hodiny.

#

SKI Zábava Hruštín

Lyžiarske stredisko Ski Zábava -- Hruštín sa nachádza na severnej strane Oravskej Magury. Je vzdialené 8 km západne od obce Hruštín. Ponúkame vynikajúce snehové podmienky počas celej lyžiarskej sezóny. Využiť môžete spolu 5 zjazdoviek a 3 vleky. Súčasťou strediska je skiservis, požičovňa lyžiarskeho výstroja aj detská škôlka pre najmenších. Poskytujeme tiež služby inštruktora pre individuálnu i kolektívnu výučbu. Pod svahom leží komplex zrubových domov a moderný hotel. Po lyžovačke si môžete dopriať relax v našom wellness.

#

Artikulárny kostol v Istebnom

Neveľká oravská obec Istebné oplýva jednou z najvýznamnejších kultúrno-historických pamiatok. Nachádza sa tu Drevený artikulárny kostol sv. Michala, ktorý súčasnú podobu nadobudol v roku 1730. Predtým na jeho mieste stála len malá kaplnka pochádzajúca z roku 1686. Artikulárny kostol v Istebnom je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska a je jedným z piatich artikulárnych kostolov na Slovensku. Pôdorys kostolíka má tvar gréckeho kríža. Jeho zvláštnosťou je že, ako jediný artikulárny kostol má drevený kalich, ktorý má pripomínať staré časy, keď oravský ľud bol chudobný, ale bohatý duchom. Súčasťou kostola je aj zvonica, ktorej spodná časť je zhotovená z kameňa a vrchná z dreva. Očarujúcu atmosféru dotvárajú aj mohutné, staré lipy či už murovaná fara z roku 1837. Kostol je pre návštevníkov otvorený denne v čase od 10.00 do 17.00 okrem času bohoslužieb.

#

Ostrá a Tupá skala

V juhovýchodnej časti Oravskej vrchoviny sa nachádza chránený areál Ostrá a Tupá skala, ktorý predstavuje zaujímavý krajinársky reliéf rámcujúci obce Leštiny, Vyšný Kubín a mesto Dolný Kubín. Dôvodom ochrany tohto areálu sú výrazné skalnaté útvary s niekoľkými menšími jaskyňami (napr. Jaskyňa v Ostrej skale) a s archeologickými nálezmi z mladej bronzovej doby. To, čo vás na Ostrej a Tupej skale upúta sú nielen pôsobivé bralá a strmé skalné steny, ale i pozostatky opevneného hradiska s drevenou osadou a žiarovým pohrebiskom. Navyše z Tupej skaly je aj krásny panoramatický výhľad takmer na celú dolnú Oravu s hrebeňmi Malej Fatry, Oravskej Magury, Roháčov a Chočských vrchov. Na vrchole Tupej skaly sa nachádza i majestátny kovový dvojkríž, ktorý slúži ako Pamätník slovenského cyrilo-metodského kríža ekumenickej jednoty. Prístup na Tupú skalu je možný po neznačkovanom chodníkoch z obce Vyšný Kubín. Ide o pomerne krátku a nenáročnú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi.

#

Praveká osada Mokrý Kút

V idylickom prostredí Oravskej vrchoviny a Chočských vrchov, neďaleko Vyšného Kubína, sa rozprestira rozľahlá lúka s pravekou osadou Mokrý Kút. Unikátny archeopark ponúka neopakovateľný a jedinečný zážitok pre malých i veľkých. Osada Mokrý Kút vás doslovne prenesie do dávnych pravekých čias. Praveká osada je rozdelená na obytnú časť, hospodársky areál zahŕňajúci pestovanie plodín a chov zvierat a výrobný areál. Hlavnou časťou je zrekonštruovaný dom lužickej kultúry oravského typu. Návštevníci majú jedinečnú možnosť spoznať ako žili ľudia v praveku, čím sa živili, čo si obliekali či aké nástroje a náradie používali pri každennej práci. V areáli sa nachádzajú aj funkčné pece na chlieb, vypaľovanie keramiky alebo tavenie bronzu.

#

Rafting na Orave

Splavuje sa posledný úsek rieky Orava od Párnice po sútok s Váhom pri obci Kraľovany. Splav je vhodný aj pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti so splavovaním, a pre rodiny s deťmi. Samotný splav trvá hodinu až hodinu a pol, závisí to od stavu vodného toku a od posádky. Každý ocení krásy tunajšej prírody, rozmanitú flóru a faunu i prekrásne výhľady na okolité pohoria. Tento úsek Oravy je splavný počas celej sezóny. Každý účastník dostane plávaciu vestu, pádlo a absolvuje krátky nácvik. V každom člne je vždy prítomný inštruktor, ktorý všetko potrebné vysvetlí a celý splav absolvuje s posádkou. Znalosť plávania nie je nutná. Účastníci vždy končia pri svojom vozidle.

#

Mushing - Jazda psím záprahom

Máte radi psy, rýchlu jazdu a zasneženú krajinu? Pripravte mu nezabudnuteľný zážitok a vychutnajte si jazdu so psím záprahom. Skúsený mašér vás prevezie nádhernou zimnou prírodou a po dohode si možete vyskúšať si vedenie psov. Okrem toho dostanete skvelé školenie, ako sa starať o sibírskych husky, ako ich cvičiť a povely, na ktoré počúvajú. Bude to pre Vás jedinečný zážitok a relax bez hluku motora. Jazdy môžete absolvovať počas zimných mesiacov december až marec, a preto netreba zabudnúť na teplé oblečenie. Na jedny sane sa zmestí jeden dospelý človek, prípadne môžete so sebou vziať aj jedno malé dieťa, ktoré sa bude viezť s Vami.

#

Izba starých materí

Ak by ste chceli aspoň na chvíľu pocítiť ako žili naši predkovia, mali by ste navštíviť obec Párnica neďaleko Dolného Kubína. Tam sa nachádza Izba starých materí, ktorá vám priblíži život našich predkov, tradície a minulosť obce. Izba starých materí je obecné múzeum v obci Párnica, ktoré sídli v zrekonštruovanej 150. rokov starej budove. Obecné múzeum pozostáva z troch miestností: vidiecka izba, stodola a izba s dobovými dokumentmi. Izby sú zariadené dobovým nábytkom, ale i rôznym pracovným náradím či fotografiami, ktoré približujú život dedinčanov. V múzeu je vystavených spolu 230 exponátov, ktoré zapožičali alebo darovali občania a rodáci z obce Párnica. Príďte zažiť jedinečnú atmosféru, potešiť oko a preniesť sa na malý kúsok do čias dávno minulých. Prehliadka Izby starých materí zaujme nielen dospelákov, ale i deti. Vstupné je dobrovoľné.

#

Orava Snow

Lyžiarske stredisko Orava snow ponúka lyžiarom 7 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 8,6 km. Z nich 2,5 km je aj umelo zasnežovaných. Lyžiarov tu obsluhujú 4 vleky a 1 moderná štvorsedačka Doppelmayr. Kombinácia trás rôznych obtiažností úspokojí všetky typy lyžiarov. Na svoje si prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania, pre ktorých sú tu pripravené bežecké trate. Stredisko ponúka klasické služby veľkého lyžiarskeho areálu - ski servis, požičovňu výstroja, lyžiarsku školu a pod. Návštevníci, ktorí radi relaxujú naozaj naplno, môžu využiť wellness služby v miestnych hoteloch.

#

Lanové centrum Funny Park

Napnite svaly. Nechajte deti dosýta loziť. Spravte si dokonalé fotky do rodinného albumu. Smejte sa. Dajte si výborný koláč a kávu. Urobte z obyčajného dňa nezabudnuteľný. Užite si adrenalín s kamarátmi. Ukážte vašim ratolestiam, že reálny svet je dobrodružnejší ako ten v mobile. Pretože presne pre toto sme vytvorili Funny park. Novovybudované lanové centrum ponúka zábavu pre deti i dospelých. Nájdete tu rôzne adrenalínové atrakcie, ako hojdačku zavesenú vo výške 17,5m, či Veveričkin skok z výšky 12m. Deti sa vybláznia na Škriatkovych prekážkach a veľkej trampolíne. Občerstvenie nájdete v štýlovej kaviarničke.

#

Ski Centrum Kozinec

Lyžiarske stredisko Kozinec nájdete v osade Havrania pri Zázrivej. Dva vleky s prepravnou kapacitou 1400 osôb za hodinu obsluhujú 5 zjazdoviek od s obtiažnosťou od ľahkých až po náročné. Najťažšia, čierna zjazdovka skončila na 6. priečke v hodnotení najstrmších zjazdoviek v SR. Pre priaznivcov snowboardu má stredisko Zázrivá - Kozinec pripravené 500 metrov upravených tratí a snowboard park.

#

Zrúcanina kostola v Zázrivej

Cintorínom obklopená zrúcanina starého kamenného kostolíka vo svahu nad obcou je azda najromantickejšou pamiatkou dedinky Zázrivá. Kostol bol postavený v 18. storočí a jeho patrónmi boli Všetci svätí. Začiatkom 20. storočia ho však na objednávku miestneho podnikateľa úmyselne podpálili dvaja zázrivskí občania a kostol sa postupne zmenil na ruinu. V súčasnosti je kostol čiastočne zrekonštruovaný - nachádza sa v ňom symbolický oltár, lavičky na posedenie, a tiež galéria obrázkov zachytávajúcich minulý i súčasný vzhľad pamiatky. Z areálu je tiež pôdobivý výhľad na vrcholy Malej Fatry.

#

Volovec

Vrch Volovec je očarujúcou dvojtisícovkou, ktorá nenechá chladným žiadneho turistu. Jeho rozložité svahy kopírujú slovensko – poľskú hranicu a pre mnohých je obľúbenou zastávkou pri prechode najobľúbenejšej časti Roháčov – Ostrý Roháč a Plačlivé. Ideálna poloha vrchu Volovec zaručuje, že vrcholové partie poskytnú krásne, ďaleké a ničím nerušené panoramatické výhľady, ktoré bezpochyby patria k tým najkrajším v Západných Tatrách. Za ideálneho počasia budete môcť obdivovať vrcholky Deravej, Kasprového vrchu, Ostrého Roháča, Plačilivého, Baranca, Pachole, Spálenej, Salatína, Brestovej s Roháčskmi plesami, ale i majestátne štíty Vysokých Tatier. Volovec je dobre prístupný napríklad výstupom od Ťatliakovej chaty (cca 3km). Ak chcete absolvovať prechod Roháčmi, vynikajúci východiskový bod je Chata Zverovka odkiaľ pokračujete smerom do Roháčskej doliny. Či už prechod Roháčmi alebo len samotný výstup na vrch Volovec je kondične pomerne náročný.

#

Jamnické plesá

Medzi veľmi pekné a hojne navštevované zapadotatranské plesá patria aj tie Jamnické. Nachádzajú sa v prekrásnom prostredí najvyššej časti Jamnickej doliny. Ohraničuje ich vrch Volovec, ktorí ponúka vynikajúce možnosti turistiky. Jamnicke plesá sú dve – Vyšné a Nižné. Vyšné Jamnicke pleso je často nazývané aj ako Horné Jamnicke pleso. Zasadené je do prekrásneho prostredia, obkolesené kosodrevinovým porastom. Jeho hĺbka dosahuje 3,5 metra. Nižné Jamnicke pleso, alebo tiež Dolné Jamnicke pleso, je najväčším plesom v doline. Dosahuje hĺbku až 8,2 m. Plesá sú prístupné po modrej turistickej značke, ktorá vedie celou Úzkou a Jamníckou dolinou z Pribiliny (cca 9 km). Vybrať si však môžete aj o niečo náročnejšie a dlhšie trasy. Ich návštevu tak môžete spojiť s výstupom na Ostrý Roháč, či Plačlivé.

#

Rozhľadňa na Súšave

Pri dedinkách Malé a Veľké Borové, presnejšie na vrchu Šúšava, sa týči drevená turistická rozhľadňa, ktorá vám ukáže krásy Liptova z výšky. Rozhľadňa bola postavená v roku 2013 a je vysoká 16,5 metra. Je jednou z troch rozhľadní v Skorušinských vrchoch, ktoré sa v tomto pohorí nachádzajú. Z jej vrcholu sa naskytajú krásne výhľady na rázovité horské dedinky a okolité pohoria – Západné Tatry, Chočské vrchy i Malú Fatru. K rozhľadni vedie miestny náučný chodník spájajúci obce Malé a Veľké Borové. Trasa je vďaka svojej dĺžke a prevýšeniu zvládnuteľná aj pre menšie deti. K vyhliadke sa dostaneme asi za polhodinku chôdze. Ak ste však zdatní turisti a danú lokalitu už poznáte, môžete sa sem vydať i po neznačených chodníkoch z Chlebníc.

#

Hraničná strážna veža

Pri malebnej podhorskej obci Veľké Borové stojí netradičná turistická rozhľadňa. Na prvý pohľad by ste typovali, že rozhľadňa tu už stojí niekoľko desiatok rokov, opak je však pravdou. Vzhľadom síce pripomína starú hraničnú vežu, no stavba je to pomerne nová. Murovaná vežička má pristavanú drevenú ochodzu s vyhliadkovou vo výške asi 7 metrov, na ktorú sa dostanete po drevených schodoch. Z rozhľadne sa naskytajú krásne výhľady na okolité pohoria – Roháče, Skorušinské vrchy, Chočské vrchy i Oravskú pahorkatinu. Rozhľadňa vznikla prestavbou starej trafostanice a dnes slúži aj ako zvonica. Vo veži sa nachádza poľovnícka izba a neďaleko nej je inštalovaní aj informačný panel, ktorý vás bližšie oboznámi s rozhľadňou ako miestnymi pomermi. Okolie rozhľadne ponúka skvelé možnosti na turistiku, ale i rekreáciu.

#

Plačlivé

Medzi vrchmi Baníkov a ostrý Roháč sa vypína vrch Plačlivé, často nazývaný aj Plačlivô. Ide o menej známy vrch patriaci do centrálneho hrebeňa Západných Tatier. Vyznačuje sa svojím bralnatým a celkom ostrým vrcholom, ktorý výrazne vystupuje do okolia. Staršie ročníky možno budú Plačlivé poznať aj pod názvom Plačlivý Roháč a spolu s Ostrým Roháčom boli podnetom k označeniu tejto časti Západných Tatier, ako charakteristickú horskú skupinu Roháče. Vrchol Plačlivé je zároveň križovatkou viacerých turistických ciest. Z vrcholu Plačlivé sa naskytá dych berúci výhľad na dominantné vrcholy Ostrý Roháč a Volovec, ale taktiež do Smutnej doliny či na Roháčske plesá. Za priaznivého počasia odtiaľto možno dovidieť i na Oravskú priehradu či Liptovskú Maru. Výstup na Plačlivé Stredne je náročná túra s veľkým prevýšením.Vrch Plačlivé je prístupný z troch strán. Tá najjednoduchšia a zrejme i najobľúbenejšia výstupová trasa vedie z ústia Žiarskej doliny (cca 8 km).

#

Hrubá kopa

Turisticky obľúbené Západné Tatry majú čo ponúknuť rekreačným aj náročným turistom, bádateľom aj skalolezcom. Hojne navštevovaným vrchom tejto lokality, ktorý si od turistov vyžaduje hlavne veľa fyzickej aj technickej zdatnosti, je Hrubá kopa. Táto očarujúca vysokohorská dvojtisícovka je charakteristická svojím pyramídovým tvarom. Statočne sa vypína sa nad Roháčskou a Žiarskou dolinou a prechádza ním hranica národnej prírodnej rezervácie Roháčske plesá. Výstup na Hrubú kopu je náročnou vysokohorskou túrou s veľkým prevýšením, nakoľko úseky trasy vedú cez vedľajšie prístupové vrcholy, najmä cez Tri kopy, či Baníkov. Exponované úseky na hlavnom hrebeni sú zabezpečené umelými technickými pomôckami. Ten blažený pocit z výstupu a nádherné výhľady do širokého okolia sú však na nezaplatenie. Hlavný hrebeň je podobne ako iné časti Tatier uzavretý od 1.11. do 15.6. Tradičným východiskom túr do tejto oblasti je Žiarska dolina, Tatliakova chata či Adamcuľa.

#

Veľký Choč

Veľký Choč je majestátny kamenný krásavec, ktorý nesie prívlastok najvyššieho vrchu Chočských vrchov. Tie sú typické tým, že nevytvárajú hrebeň, ale jednotlivé masívy, ktoré sú preťaté hlbokými kaňonovitými dolinami. Veľký Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Vyznačuje sa výskytom vzácnej flóry a hodnotným zastúpením zriedkavo sa vyskytujúcich zvierat. Známy je i vďaka nádherným výhľadom z vrcholu. Z historického hľadiska býval Veľký Choč významným orientačným bodom na obchodnej ceste spájajúcej Podunajsko s Pobaltím. V súčasnosti je Veľký Choč obľúbenou turistickou lokalitou. Je ideálnym miestom pre podnikanie kratších a stredne náročných náročných túr, rovnako ako aj tých dlhých a exponovanejších. Na Veľký Choč možno vystúpiť z liptovskej i oravskej strany. Najkratšia a zrejme aj najpoužívanejšia trasa vedie z Valaskej Dubovej po modro značkovanom turistickom chodníku (cca 3.5 hodiny).

#

Vodopád Červené piesky

Vodopád Červené piesky sa nachádza v prekrásnom prostredí Prosieckej doliny obkolesenej Chočskými vrchmi. Je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku. Dostanete sa k nemu z rázcestia Vidová v Prosieckej doline, odkiaľ vedie krátky chodník do slepej dolinky Červené piesky, kde sa nachádza tento asi 15 metrov vysoký vodopád. V suchých obdobiach tečie v ňom len malý prúžok vody, preto, ak ho chcete vidieť vo svojej plnej kráse, odporúčame sem zájsť na jar alebo po výdatných dažďoch. V turistike môžete pokračovať aj ďalej. S otvorenou náručou vás privíta neďaleká Kvačianska dolina, ktorá taktiež ohuruje svojimi prírodnými krásami a unikátmi. Najkrajšia je v jarnom období, kedy sú lúky posypané kvetmi a okolie zdobia sýtozelené dreviny.

#

Hrdoš a Hrdošná skala

Milovníci najrozličnejších skalných útvarov, jaskýň, krásnej prírody a neobyčajných výhľadov by mali svoje turistické topánky nasmerovať do Šípskej Fatry, ktorá ponúka viacero turisticky atraktívnych cieľov. Okrem masívneho a rozložitého vrchu Šíp je táto lokalita tvorená aj ďalším veľmi zaujímavým vrchom Hrdoš a dych berúcim bralom Hrdošná skala. Práve k nej sa viaže povesť, ktorá hovorí o tom, že v minulosti sa nachádzal vo vrcholových častiach masívu hrádok. Panoval mu istý veľmož, ktorého pre jeho pyšnú povahu nik nenazval inak ako Hrdošom. Zaujímavosťou je, že na Hrdošnej skale je možné obdivovať mohutné skalné bloky s oknami, bránami a niekoľkými jaskyňami. Najväčšou z nich je 120 m dlhá oficiálne neprístupná Žaškovská jaskyňa. Z vrchu Hrdoš sa vám otvorí pekný výhľad do doliny, na obec Komjatné, ako i na okolité vrchy ako Malá Fatra, Chočské vrchy či Západné Tatry. Vrch Hrdoš s Hrdošovou skalou je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch. Východiskom túr naň môžu byť obce Komjatná (cca 2 km), Švošov (cca 3 km), Stankovany, Žaškov alebo aj Ľubochňa. Hrebeňom Hrdoša je možné prejsť ku Skríženej skale a ďalej na zalesnený vrch Ostré.

#

Osnica

Očarujúca Krivánska Malá Fatra ponúka bohatú spleť turistických chodníkov pre rekreačných, ale i náročných turistov. Lokalita oplýva krásnou prírodou, pričom vám ponúka túto krásu spoznať zo zeme i z výšin oslnivých a majestátnych vrchov, akým je aj Osnica. Vrch Osnica patrí medzi menej navštevované vrchy a tak sa nemusíte obávať zástupu turistov vo vrcholových častiach a nádherné výhľady si budete môcť vychutnávať viac-menej osamote. Z trávnatého vrcholu Osnice dovidíte na okolité končiare Malej Fatry s neďalekým pyšne sa týčiacim vrchom Veľký Rozsutec. Svahy Osnice sú porastené hustým ihličnatým lesom, ktorý sa v istých úsekoch mení na krásne otvorené lúky posiate bohatou kvetenou. Počas zimy je táto lokalita zahalená snehobielou perinou a tak vám turistika v zimnom období ponúkne o tomto krásnom kúsku prírody úplne iný obraz. Osnica je prístupná po viacerých značených turistických chodníkoch. Najjednoduchší výstup je z obce Párnica či zo strediska Lučivná (cca 4 km). Túra je stredne náročná, čím sa viac budete približovať k vrcholu, tým trasa bude stúpať strmšie, avšak zvládnu ju aj rekreační turisti.

#

North Orava Cutting Horses

Cuttingový ranč nachádzajúci sa na severe Slovenska v krásnej Oravskej prírode. Na ranči sa predovšetkým venujú chovu, tréningu a súťažnému predvádzaniu koní. Areál je vybavený jazdeckou krytou halou, sedlovňou, spoločenskou miestnosťou, stajňou s kapacitou 22 boxov a vonkajšími prístreškami. Počas celého roka ponúkajú pre pokročilých ako aj začiatočníkov jazdecké hodiny a kurzy so skúseným inštruktorom, ktoré prebiehajú v hale. Pokročilí jazdci, ktorí zatúžia po spoznávaní krásy hornooravskej prírody z toho najkrajšieho miesta - chrbta koňa, ponúkajú aj vychádzky v prírode so sprievodom. Okolie ranča je bohaté nielen na prírodné krásy, ale i pamiatky či iné atrakcie, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Vybrať si môžete napríklad prechádzku na blízku Oravskú priehradu či Oravský hrad. Jazdenie si je potrebné vopred telefonicky zarezervovať.


Viac info na:

https://www.kamnavylet.sk/sk/atrakcie/orava

#