foto

Kostol sv. Egídia

Zobraziť

foto

Evanjelický kostol sv. Trojice

Zobraziť

foto

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie

Zobraziť

foto

Trhové námestie a kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote

Zobraziť

foto

Tatranská galéria

Zobraziť

foto

Mozaika Červenej armády

Zobraziť

foto

AquaCity Poprad

Zobraziť

foto

Popradské pleso

Zobraziť

foto

Podtatranské múzeum v Poprade

Zobraziť

foto

Dobrodružný let balónom

Zobraziť

foto

Paniqroom úniková hra

Zobraziť

foto

Vyhliadkový let lietadlom z letiska Poprad

Zobraziť

foto

Zimný let balónom nad Tatrami

Zobraziť

foto

Velické pleso a Velický vodopád

Zobraziť

foto

Sedielko

Zobraziť

foto

Podtatranské múzeum v Spišskej Sobote

Zobraziť

foto

Scherfelov dom

Zobraziť

foto

Legáreň

Zobraziť

foto

Galéria Pančuk

Zobraziť

foto

Zvieracia obora Kvetnica

Zobraziť

foto

Zážitkové jazdy historickými električkam

Zobraziť

Kostol sv. Egídia

Prvá písomná zmienka o tomto chráme pochádza zo 14. storočiaaj keď o existencii farnosti v Poprade sa môžeme dočítať v dokumentoch o veku starcov. Bol to jednoloďový, gotický chrám s vežou na západnej strane presbytéria. Následné prestavby priniesli so sebou renesančné a barokové prvky. Za pozornosť stojí renesančná zvonica stojaca vedľa chrámu. Stavba sa oddelila od tela kostola (tzv zvonkohra) je jednou z mála zvoníc tohto typu zachovaných na celom Spiši (ďalšie zvonice možno vidieť v Podoliniec, Spišskej Sobote, Kieżmarku či Lewoczy). Jeho dnešná podoba je výsledkom rekonštrukcie v 50. rokoch 18. storočia. Považuje sa za najcennejšie fresky z 15. storočia zachované vo vnútri chrámu (zobrazujú výjavy zo života Krista a svätých).

#

Evanjelický kostol sv. Trojice

Kostol Svätej Trojice je evanjelický kostol v Poprade. Nachádza sa na Námestí svätého Egídia. Evanjelický cirkevný zbor v Poprade vznikol okolo roku 1545, ale drevený kostol si mohli postaviť až v roku 1760. V roku 1828 padlo rozhodnutie postaviť murovaný kostol. 3. júna 1829 bol položený jeho základný kameň, jeho stavba bola ukončená v roku 1834 a kostol bol vysvätený 24. júna 1835 na sviatok Svätej Trojice. Projektantom kostola v klasicistickom slohu bol Ján Fabrici. Portálový oltár pochádza z roku 1840. V kostole sa nachádza náhrobná doska kňaza, náboženského spisovateľa a šľachtica Ondreja Fabriciho z roku 1830, ktorý v Poprade pôsobil 41 rokov. Kostol je možné navštíviť aj v rámci sprevádzanej prehliadky. Okrem toho sú v kostole viacjazyčné písomné materiáli o histórii kostola a cirkevného zboru.

#

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie

Najvýznamnejší katolícky chrám v meste. Bol založený v rokoch 1939-1942 a je sieňovým kostolom typickým pre vtedajšiu modernu. Svetlý, nezdobený interiér je zaujímavým príkladom riešení typických pre súčasnú architektúru. Za pozornosť stojí aj vzývanie kostola, v Poľsku dosť zriedkavé, na Slovensku oveľa častejšie - vzhľadom na to, že tento mariánsky titul označuje patrónku celej krajiny zo svätyne v Šaštíne-Strážach.

#

Trhové námestie a kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote

Ak nemáte na spoznávanie Popradu veľa času a musíte sa uspokojiť len s krátkou prechádzkou, je najlepšie obísť súčasné centrum mesta a vydať sa do okresu Spišská Sobota. V minulosti to bolo samostatné mesto, ktoré sa veľmi rýchlo rozvíjalo vďaka privezeným nemeckým remeselníkom. Osada bola známa svojimi jarmokmi (prvá zmienka o nej sa týka jarmočného privilégia), od ktorých dostala aj svoj názov. Urbanistické usporiadanie sobotného trhu spolu s asi desiatkou renesančných nájomných domov a radnicou prežilo až do našich čias. Prvou stavbou na tomto mieste bol románsky chrám, ktorý potom získal súčasnú gotickú kresbu a barokoví architekti k nemu pristavili vysokú vežu. Vo vnútri kostola sa zachovalo niekoľko pamiatok stredovekého umenia, vrátane najznámejších - Oltár Majstra Pavla. Za kostolom sa nachádza ďalšia zvonica v Poprade - považovaná za najväčšiu v regióne. Postavili ho v 16. storočí, o 130 rokov neskôr ho prestavali, no zachovalo si podkrovie typické pre spišské zvonice.

#

Tatranská galéria

Milovníci umenia sa môžu počas pobytu v Tatrách cítiť trochu nespokojne, no kvalita expozícií Tatranskej galérie by mala uspokojiť každého fajnšmekra. Prezentujú sa tu diela miestnych umelcov, ale aj diela svetového formátu (napr. v roku 2022 ste mohli vidieť Goyove grafiky). Inštitúcia organizuje výstavy na viacerých miestach, najznámejšou je historická budova bývalej elektrárne na Hviezdoslavovej ulici 341/12.

#

Mozaika Červenej armády

Celkom kontroverzný pamätník určite osloví všetkých milovníkov socialistického realizmu. Kráčajúc zo stanice do centra sa oplatí odbočiť trochu nabok, aby ste videli farebný obraz sovietskych vojakov bratiacich sa s obyvateľmi okolitých dedín.

#

AquaCity Poprad

AquaCity Poprad tvorí unikátny vodný svet postavený nad miestom geotermálneho prameňa pod Vysokými Tatrami. Patrí medzi najväčšie slovenské aquaparky a ponúka široké spektrum vodných a wellness dobrodružstiev. Návštevníci môžu využiť 13 vonkajších a vnútorných termálnych a relaxačných bazénov a množstvo vodných atrakcií (masážne trysky, vírivky, perličky, vodné hríby). Vo vnútorných relaxačných bazénoch Blue Sapphire a Blue Diamond môžete zažiť večernú 3D Laser show alebo sa občerstviť vo vodných baroch umiestnených priamo v bazéne. Pre najmenších je určený detský bazén Treasure Island so slanou vodou, stroskotanou loďou, šmýkačkami a ďalšími vymoženosťami. Milovníci wellness si tiež prídu na svoje. Vitálny svet v znamení živlov ohňa a vody ponúka rôzne druhy sáun, víriviek, inhalačných miestností i netradičných prekvapení. Športové vyžitie Vám umožní celoročný vnútorný plavecký bazén olympijských rozmerov.

#

Popradské pleso

Popradské pleso je ikonickou lokalitou každej turistiky vo Vysokých Tatrách. Je to miesto, ktoré by žiadny návštevník Tatier nemal vynechať. Nachádza sa v Mengusovskej doline, obkolesené tatranskými štítmi Ostrvy, Tupej a protiľahlého hrebeňa s vrcholmi ako Satan, Malá Bašta a Patria. Popradské pleso má veľkú výhodu v tom, že je ľahko dostupné po asfaltovej ceste. V lete sa sem môžete s celou rodinou vybrať pešo alebo vysadnúť na bicykel. Problém nebudú mať ani mamičky s detičkami v kočíkoch. Prechádzka okolo Popradského plesa je nenáročná, veľmi oddychová a je skutočným balzamom pre dušu a čarokrásnou rozprávkou pre vaše oči. Breh Popradského plesa lemuje charakteristický Horský hotel a Majláthova chata, kde sa dá okrem ubytovania aj výborne najesť a oddýchnuť si pred túrou napr. na Rysy, Ostrvu a iné. O kúsok ďalej, v Limbovom háji, je Symbolický cintorín. Sú tu umiestnené pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách ako i v iných svetových horstvách. Samotné Popradské pleso sa bolo vytvorené po ústupe ľadovcov v poslednej dobe ľadovej. Údolie tak zaliala voda stekajúca z okolitých dolín a štítov. Voda v plese má typickú žltozelenú farbu.

#

Podtatranské múzeum v Poprade

Počiatky dnešného Podtatranského múzea v Poprade siahajú do druhej polovice 19. storočia. Práve v tomto období bolo Podtatranské múzeum založené Uhorským Karpatským spolkom - prvým turistickým spolkom v Uhorsku. Múzeum eviduje viac ako 52 500 kusov zbierkových predmetov a viac ako 18 000 zväzkov kníh, v knižnici múzea. Návštevníkom ponúka dve nové stále expozície. Prvá, nesúca názov "Poprad a okolie v zrkadle vekov", prezentuje históriu osídlenia podtatranského regiónu od neandertálca až po súčasnosť. Druhá, nesúca názov "Kniežacia hrobka z Popradu" je venovaná unikátnemu archeologickému nálezu - hrobke veľmoža z Popradu - Matejoviec z konca 4. až začiatku 5. storočia n. l. Kniežací hrob z Popradu jediným svojho druhu v Európe. Súčasťou Podtatranského múzea v Poprade je aj expozícia ľudových plastík nachádzajúca sa v záhrade múzea. Múzeum disponuje aj vlastnou knižnicou, ktorá sa v súčasnosti orientuje hlavne na získavanie regionálnej literatúry. Služby knižnice sú poskytované verejnosti formou interného štúdia.

#

Dobrodružný let balónom

Hľadáte zážitok, ktorý sa dotkne srdca a zostane navždy v spomienkach? Vyhliadkový let balónom je jeden z tých zážitkov, na ktoré sa nikdy nezabúda. Ako vzduchoplavec preletíte v maximálnej výške 1000 metrov nad terénom a necháte sa unášať vetrom pri pozorovaní krajiny až 10-20 km vzdušnou čiarou. Lety balónom ponúkame vo všetkých krajoch na Slovensku. Medzi obľúbené výhľady patrí napríklad Spišský hrad, Bojnice, Tatry, Levoča a mnohé ďalšie. Je len na vás, ktoré krásy Slovenska túžite vidieť z výšky. Let vo viacmiestnom koši obsahuje prípravu pred letom, samotný cca hodinový let a krst vzduchoplavcov. Začína sa stretnutím s tímom balónistov na dohodnutom mieste. Spolu s pilotom a posádkou rozbalíte a nafúknete balón horúcim vzduchom, nastúpite do koša, pripravíte sa na skvelý zážitok, zamávate a vzlietnete k oblakom na približne 1hodinu trvajúci let. Po pristátí budete povýšený do stavu šlachtického rádu balónistov a späť na miesto štartu vás odvezie sprievodné vozidlo. Celý program letu balónom trvá približne 3-5 hodín.

#

Paniqroom úniková hra

Dvere sú zatvorené a Váš adrenalín stúpa, keď si uvedomíte, že o 60 minút je naplánovaná demolácia budovy. Čas plynie a celý interiér začne naberať čoraz mystickejšie kontúry... Uväznený tím, ktorý sa pokúsi o vyslobodenie môže pozostávať z 2 až 5 hráčov ..nezáleží na veku, výzore či pohlaví. Cieľom hry je úspešne zvládnuť neľahkú misiu a dostať sa von.. Čaro hry spočíva v tom, že bez spolupráce a komunikácie je viac než pravdepodobné že ostanete uväznení... Hru si je potrebné vopred rezervovať telefonicky alebo online.

#

Vyhliadkový let lietadlom z letiska Poprad

Let v oblakoch je nezabudnuteľný zážitok. Nechajte sa očariť pohľadom z vtáčej perspektívy na majestátne Vysoké Tatry, či malebnú krajinu Liptova. Preletíte sa v malom motorovom štvormiestnom lietadle Cessna. Na výber sú dve trasy - jedna smeruje na Liptov, druhá smerom na východ. Let začína po krátkej predletovej príprave vo vybranej lokalite a v ponuke sú letiská po celej SR. Vyhliadkový let trvá 15 až 120 minút a v závislosti od letiska môžete zo sebou vziať aj 1-2 spolucestujúcich. Lieta sa celoročne, avšak v prípade výnimočne nepriaznivého počasia sa môže let presunúť na iný termín, prípadne sa zmení trasa. Lety sa konajú cez víkend, výnimočne po dohode s pilotom i v priebehu pracovného týždňa.

#

Zimný let balónom nad Tatrami

Môže byť pohľad z výšky snáď krajší ako ten z koša balónu? Podľa nás nie. Nech si vraví každý čo chce, letieť nad Tatrami je proste ten najlepší zážitok, na ktorý sa naozaj nikdy nezabúda. Zimný expedičný let balónom ponad Západné, Vysoké, alebo Belianske Tatry sa dá uskutočniť len v mesiacoch od novembra do marca. Lietajúci balón sa vznáša vo výške 50 až 300 metrov podľa poveternostných podmienok. Zimný let trvá 1,5 až 2,5 hodiny, čo je dlhšie, než klasický let balónom. Hore je teplota len o 1-2°C nižšia, než na zemi, takže nie je potrebné brať so sebou žiadne špeciálne oblečenie naviac. Samotným lietaním zážitok ale nekončí. Po pristátí prebieha slávnostný krst pomocou 4 zemských živlov s povýšením do balonárskeho stavu a prípitok šampanským. Každý člen posádky si na pamiatku odnesie aj krstný list s novým menom podľa miesta pristátia. V cene letenky je samozrejme aj doprava naspäť na miesto štartu a poistenie pasažiera.

#

Velické pleso a Velický vodopád

V turistami vyhľadávanej a veľmi obľúbenej Velickej doline situovanej v krásnom prostredí Vysokých Tatier sa nachádza rozprávkové, trblietavé Velické pleso. Leží v nadmorskej výške 1665 m n.m. v blízkosti známeho Sliezskeho domu. Velické pleso je zároveň najväčším plesom tejto doliny. Túra k Velickému plesu patrí medzi stredne náročné, avšak čaká na vás nádherná príroda. Panoráma rozľahlého Velického plesa a útleho Sliezskeho domu je jednoducho čarovná a určite stojí za tú námahu pri výstupe. Keď sa dostatočne nasýtite pohľadmi na Velické pleso, pokračujte ďalej až na Velický vodopád. Velický vodopád je ľadovcového pôvodu. Je vysoký približne 15 metrov a dosahuje šírku 4 metre. Velický vodopád je možné navštíviť len od 16. júna do 31. októbra. Okolo Velického vodopádu prechádza zelená turistická značka, ktorá vás zavedie do príťažlivej trávnatej časti Kvetnica so zanikajúcim plesom rovnakého mena. K plesu a vodopádu sa dostanete po turisticky značených chodníkov. Východiskovým bodom môže byť Tatranská Polianka (cca 4 km), Starý Smokovec (cca 7 km), Popradské pleso alebo Tatranské zruby. K samotnému Sliezskemu domu chodí v pravidelných intervaloch z Tatranskej Polianky aj taxík.

 

#

Sedielko

Sedielko je horské sedlo nachádzajúce sa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Oddeľuje od seba Širokú vežu a Malý Ľadový štít. Ide o najvyššie položené horské sedlo, cez ktoré vedie turisticky značený chodník. Sedielko je obojsmerne priechodné, takže na túru sa môžete vydať ako zo Starého Smokovca, tak aj z Tatranskej Javoriny. Vzhľadom na čas ako aj výškový profil, ide o náročnejšiu túru, ktorá si vyžaduje dobrú kondíciu. Zo Sedielka sa vám naskytnú krásne výhľady na okolité štíty ako aj hlboké tatranské doliny či na očarujúce, trblietavé plesá. Stredom turistickej trasy, nech už začína na Hrebienku (cca 8km), v Smokovci či v Javorine, je Téryho chata, kde si môžete oddýchnuť, občerstviť sa a pripraviť sa buď na výstup, alebo zostup.

#

Podtatranské múzeum v Spišskej Sobote

Múzeum má svoju pobočku aj v Spišskej Sobote, kde sídli v pôvodne meštianskom dome, ktorý stojí v radovej zástavbe na historickom námestí v mestskej pamiatkovej rezervácii – Spišská Sobota. Podtatranské múzeum v Poprade v tomto objekte prezentuje prostredníctvom viacerých expozícií minulosť, spoločenský a hospodársky rozvoj hornospišských mestečiek Poprad, Veľká, Matejovce, Stráže s dôrazom na Spišskú Sobotu. Expozícia "Cechy a remeslá" je situovaná na druhom poschodí v dvoch samostatných miestnostiach. Prezentuje zbierky cechového charakteru ako napríklad, rôzne cechové nádoby, zvolávacie tabuľky, vývesné štíty, cechové znaky, či cechové dokumenty. Druhá expozícia "Meštianske bývanie" prezentuje na prízemí pracovňu mešťana, zariadenú nábytkom zo začiatku 20. storočia a ďalšími dobovými predmetmi, na poschodí pokračuje prehliadka v dvoch menších miestnostiach, v ktorých návštevník nájde odevné a bytové doplnky a spálňu meštianskej rodiny. Expozícia "Vznešenosť a pokora" je venovaná sakrálnemu umeniu predstavujúcemu umelecko-historické predmety z obdobia 17. - 19. storočia, ktoré pochádzajú predovšetkým zo severného Spiša a v minulosti tvorili súčasť interiérov kostolov. Posledná expozícia "Osobnosti Spišskej Soboty" predstavuje stálu výstavu, prostredníctvom ktorej majú návštevníci možnosť bližšie spoznať najvýznamnejších rodákov a ďalšie osobnosti z politického, kultúrneho, hospodárskeho a spoločenského života Spišskej Soboty.

#

Scherfelov dom

V dome, v ktorom žil a pôsobil PHMR. AUREL VILIAM SCHERFEL je zriadená expozícia dokumentujúca jeho život, vedecká práca a rozsiahla občianska aktivita. Dom okrem toho funguje i ako galéria, ktorá usporadúva výstavy rôzneho druhu.

#

Legáreň

Nie sme suchá škola ani obyčajné detské ihrisko. Sme prvé kreatívne centrum na východe Slovenska zamerané na „edutainment“ vzdelávanie. Spájame hru („entertainment“) a vzdelávanie („education“). Naši špeciálne vyškolení lektori sa pritom opierajú o metodiku Brick by Brick vyvinutú expertmi v USA, vďaka ktorej je každá hodina presne krok-po-kroku vypracovaná. 

#

Galéria Pančuk

Igor Pančuk, akademický maliar, sa narodil 12. júna 1958 v Černovci na Bukovine v Ukrajinskej republike. Študoval v rokoch 1979 – 1984 na Fakulte výtvarného umenia Odeského inštitútu olejomaľbu u profesorov P. A. Zločivského a I. I. Logvina. Po ukončení štúdia nastúpil ako vysokoškolský pedagóg na Fakultu výtvarnej výchovy Chersonského inštitútu v Chersonsku, na ktorom pôsobil v rokoch 1984 – 1992. Je víťazom súťaže mladých umelcov v Odese v roku 1983 a Chersone v roku 1986. Zúčastnil sa výstav v Odese v roku 1988, v Bereslavi v roku 1989 a každoročne v Chersone v rokoch 1985 až 1992. V roku 1994 začal pôsobiť a vystavovať na Slovensku, kde aktívne pôsobí dodnes.

#

Zvieracia obora Kvetnica

V severozápadnej časti Kvetnice sa nachádza poľovnícky zverník s výmerou 21 ha s chovom muflónej a diviačej zveri. Pohľad na tieto divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí je pre deti, ale aj dospelých výnimočným zážitkom.

#

Zážitkové jazdy historickými električkam

Cestovať popod končiare Vysokých Tatier v historickej električke Kométa z roku 1913 alebo historickej električke Trojča z roku 1969 je výnimočný zážitok pre každého návštevníka Tatier. Začnite svoju návštevu Vysokých Tatier už v Poprade a využite na cestovanie medzi tatranskými strediskami historické električky.

#