foto

Najdlhšie šošovkovité námestie v Európe

Zobraziť

foto

Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou Slovenska

Zobraziť

foto

Osárium (kostnica)

Zobraziť

foto

Miesto prianí a zvon z prelomu 14. a 15. storočia

Zobraziť

foto

Radnica

Zobraziť

foto

Provinčný dom

Zobraziť

foto

Reduta - kultúrny stánok mesta

Zobraziť

foto

Galéria umelcov Spiša

Zobraziť

foto

Evanjelický kostol s najstaršou dochovanou knižnicou na Spiši

Zobraziť

foto

Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána

Zobraziť

foto

Mariánsky stĺp

Zobraziť

foto

Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Zobraziť

foto

Rímskokatolícky kostol Božieho milosrdenstva s najväčším skleneným krížom na svete

Zobraziť

foto

Židovský cintorín

Zobraziť

foto

Slovenský dvojkríž

Zobraziť

foto

ZOO SNV

Zobraziť

foto

Letné kúpalisko

Zobraziť

foto

Expozícia História baníctva na Spiši

Zobraziť

foto

Dobrodružný let balónom

Zobraziť

foto

Tandemový zoskok padákom

Zobraziť

foto

Vyhliadkový let lietadlom z letiska

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Poráč – Brodok

Zobraziť

Najdlhšie šošovkovité námestie v Európe

Charakteristickým znakom Spišskej Novej Vsi je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. Vďaka námestiu i množstvu historicky cenných objektov je mesto od roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu. Na námestí nájdete takmer všetky historické pamiatky mesta a tiež centrálny park, ktorý ponúka množstvo romantických zákutí, príležitosť posedieť si pri fontáne či vychutnať si v letných horúčavách príjemný chládok v tieni stromov. Nachádza sa tu aj pestrá paleta reštaurácií, kaviarní, cukrární a iných gastronomických zariadení, kde si na svoje prídu všetky vekové kategórie a „chuťové bunky“. Námestie je zároveň miestom konania väčšiny hlavných kultúrno-spoločenských podujatí v meste (napríklad Mesto plné detí, Spišský trh, Dni mesta, Trh ľudových remesiel či Vianočný trh). Počas letnej sezóny (júl, august) tu prebieha v každú sobotu letné kino pod holým nebom a v nedeľu kultúrne popoludnia pre rodiny.

#

Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou Slovenska

Farský kostol je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste a nachádza sa v jeho samotnom centre. Bol postavený v druhej polovici 14. storočia a jeho architektúra je zachovaná z časti v pôvodnom stave dodnes. Na štyroch stranách veže sa ich nachádza až sedem ciferníkov - štyri v hornej časti a ďalšie tri o niečo nižšie. Tie sú pozostatkom z pôvodnej gotickej veže, ktorá bola v roku 1649 prebudovaná. Všetkých sedem ciferníkov poháňa jeden hodinový stroj. Práve kvôli množstvu hodín na kostolnej veži Spišiaci dostali prívlastok „šlepi“. Jednou z najkrajších častí chrámu je portál na južnej strane. Pozoruhodný je reliéf, ktorý znázorňuje korunovanie Matky Božej Panny Márie. Tento reliéf je jednou z najstarších plastík na Slovensku. Najcennejšie je súsošie Ukrižovania (z r. 1520) - Kríž, Sedembolestná Panna Má­ria a sv. Ján, ktoré patrí medzi najlepšie diela, aké kedy vyšli z dielne Majstra Pavla z Levoče. Vzácny je tiež tabuľový obraz znázorňujúci umučeného Krista a Bolestnú Pannu Máriu (z r. 1500). Obraz bol súčasťou starého oltára Bolestnej Panny Márie a zhotovil ho Majster Mikuláš z Levoče.

#

Osárium (kostnica)

Murovaná krypta zo 17. storočia, ktorá sekundárne slúžila v 18. storočí ako osárium (kostnica) predstavuje obdĺžnikovú stavbu s rozmermi približne 6 x 6,5 m a hĺbkou takmer 2 m. Pravouhlá stavba je vymurovaná z osekaných pieskovcových kameňov, spájaných maltou. Delená je malou arkádou s pôvodnými štyrmi klenbami na dva trakty. Klenbu podopierajú dva profilové stĺpiky. Miestnosť je členená tehlovými priečkami na menšie priestory. Dlážka je tehlová, rozčlenená železnými prútmi. Stavba má minimálne dve stavebné fázy. V tej prvej sa pravdepodobne postavila zaklenutá pravouhlá stavba, do ktorej sa vchádzalo zrejme chodbou, vedúcou zvnútra kostola. Tú pokladáme za kryptu zo 17. storočia. Asi po jej vykradnutí, nakoľko v nej nepochybne spočívali telá majetnejších príslušníkov mestskej spoločnosti, slúžila krypta už ako kostnica (18. storočie). Zamuroval sa pôvodný vchod a vybudovali sa tehlové priečky. Do priestoru sa vchádzalo pieskovcovými schodmi, ktoré sú podoprené tehlovou klenbou nad niekdajším vchodom do krypty. Na základe posledného archeologického výskumu v roku 2003 zásyp tohto objektu so zvyškami nebožtíkov poskytol bohatý a rôznorodý nálezový materiál: skromné nálezy črepov z doby bronzovej, kachlice, železné nožnice, nožík, lyžicu, gombíky, hlinené fajky či šachovnicu. Objavilo sa aj niekoľko mincí. Strieborný šiling Žigmunda III. z roku 1624, medený grajciar Františka I. z roku 1800, ale aj grajciar Františka Jozefa I. z roku 1851. Na takmer kompletne zachovanej rozpadnutej truhle, nájdenej pod zachovanou klenbou, sa podarilo rozlúštiť letopočet 1810. Osárium patrí k vzácnym stavbám nielen v rámci Spiša, ale aj v celoslovenskom meradle. Jeho význam spočíva aj v samotnom umiestnení, t. j. bezprostredne pred dnešným hlavným vchodom do kostola, čo nemá paralelu na území Slovenska.

#

Miesto prianí a zvon z prelomu 14. a 15. storočia

Miesto prianí alebo aj pamätník Pocta Majstrovi Konrádovi pripomína význam prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši (a zároveň najvýznamnejšej na Slovensku), ktorú založil v Spišskej Novej Vsi Majster Konrád. Slávnostne odhalený a požehnaný bol koncom roka 2012 pri príležitosti 655. výročia založenia dielne. Prvá písomná správa o zvonolejárovi Konrádovi sa datuje do roku 1357. Jeho nasledovníci udržali činnosť dielne do roku 1527. Pochádzajú z nej zvony, ktoré dodnes zvonia napr. v Spišskej Kapitule, Košiciach, Kysaku, ale aj v Krakove na Hlavnom námestí. Pamätník je dielom akademického sochára Štefana Kovaľa a predstavuje imaginárny portrét stredovekého zvonolejára Konráda. Súčasťou je polozvon, ktorý pozýva návštevníkov do svojich útrob vysloviť svoje prianie a symbolickým zazvonením ho vyslať do nebies. Pri Mieste prianí sa nachádza zvon uliaty Jánom Wagnerom  na prelome 14. a 15. storočia v dielni založenej Majstrom Konrádom. Zvon je zbierkovým predmetom Východoslovenského múzea v Košiciach. Pôvodne bol umiestnený vo veži farského kostola v Markušovciach. Je vysoký 85 cm s dolným priemerom 86 cm.

#

Radnica

Mesto Spišská Nová Ves po predaji svojej stredovekej radnice (dnes Provinčný dom) si v rokoch 1777 - 1779 postavilo terajšiu budovu Radnice. Budova je postavená v klasicistickom slohu. Jej výstavba bola financovaná z prostriedkov získaných z predaja pôvodnej radnice (9 000 uhorských zlatých) a z doplnených vlastných peňazí mesta. Celá výstavba stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov. V čase od jej postavenia až do 50-tych rokov minulého storočia bola centrom všetkého mestského života. V nej a okolo nej sa odohrávali najdôle­žitejšie udalosti, činy, rozhodnutia, ktoré sa týkali Spišskej Novej Vsi. Konali sa pred ňou zhromaždenia občanov a z jej balkóna sa k zástupom ľudí, obyvateľom, prihovárali predstavitelia mesta. Preto medzi obyvateľmi Spišskej Novej Vsi si radnica stále zachovala svoje familiárne pomenovanie, ktoré dostala pri svojom vzniku - mestský dom. Na prízemí Radnice, vo foyer, si môžete zblízka pozrieť všetky symboly mesta - erb, vlajku, pečať, insígnie, kľúč od mesta aj listinu s prvou písomnou zmienkou o meste (29. 11. 1268). Nájdete tu i zoznam všetkých richtárov a primátorov, ktorí stáli na čele mesta. Partnerské mestá Spišskej Novej Vsi tu majú taktiež svoje erby a svoje čestné miesto si v Radnici našla aj patrónka mesta - od roku 2010 je tu zreštaurovaný originál sochy Nepoškvrnenej Panny Márie - Immaculaty (1724) z neďalekého Mariánskeho stĺpa.

#

Provinčný dom

Medzi najvýznamnejšie budovy mesta patrí Provinčný dom. Názov je reminiscenciou na časy, kedy bola Spišská Nová Ves sídlom Provincie XIII, potom XVI spišských miest a kedy v nej sídlili administratívne orgány Provincie. Pôvodne bola táto budova postavená ako radnica mesta Spišská Nová Ves a traduje sa, že v roku 1443 v nej uzavreli mier kráľ Vladislav Jagelonský a Ján Jiskra z Brandýsa. V rokoch 1777 budovu od mesta kúpila Provincia XVI spišských miest a zriadila v nej svoje administratívne sídlo až do roku 1876. Po zániku Provincie sa budova stala majetkom Spišskej župy, tá ju v roku 1894 predala Sporiteľni XVI spišských miest za 18 600 zlatých (mesto ponúklo len 17 000 zl.) a od roku 1954 má v ňom svoje expozície Múzeum Spiša.

#

Reduta - kultúrny stánok mesta

Reduta je secesnou stavbou postavenou v rokoch 1899 - 1902. Stála takmer pol milióna korún a tešila sa nesmiernemu obdivu. Oslavovali ju ako „chrám krásy, dobra a pravdy“. Dodnes sa na Slovensku zachovalo iba osem takýchto historicky cenných divadelných budov. Architekt Kálmán Gerster riešil budovu tak, že do nej okrem divadla umiestnil aj hotel, koncertnú sálu a kaviareň. Súveký popis hovorí o bielej a zlatej výzdobe a o 235 miestach na sedenie. Ide o trojpodlažnú budovu s pozdĺžnym pôdorysom so štyrmi hranolovými nárožnými vežami so stanovou strechou, zakončené ozdobnými helmicami a lucernou. Helmice sú ukončené cibuľovou strieškou. Na ich rohoch sú plastické vázy s náznakom plameňa. Severná a južná stena je zdobená rizalitom. Pred hlavným vstupom do reduty je portikus na dvoch stĺpoch s jónskymi hlavicami, ktorého vrch je upravený ako terasa s balustrádami. Pod ním je cesta v minulosti umožňujúca príjazd kočov. Pre peších je tu schodište. Slávnostná - koncertná sieň je umiestnená presne do stredu budovy. Základnými motívmi výzdoby je veľký erb mesta Spišská Nová Ves a labuť, ako symbol spevu a poézie. Podľa antických báji totiž labuť miluje hudbu a pri svojej smrti krásne spieva. Poschodie i časť prízemia boli venované reštaurácii, kaviarničkám a hotelovej časti. Osobitne je riešená časť divadla. Vystupuje z hmoty budovy v polkruhovitej forme, ktorú tvorí polkruhovité schodište, vstup je riešený siedmimi dverami. Divadlo má prízemie a dva rady balkónov. Pozornosť si zaslúži ojedinelá nástenná maľba spišskonovoveského maliara Jozefa Hanulu, predstavujúca Vysoké Tatry a podtatranskú krajinu. V tejto budove sa v súčasnosti okrem Spišského divadla na­chádza aj reštaurácia a kaviareň Sonáta, sídli tu Mestského kultúrne centrum a lokálna Televízia Reduta.

#

Galéria umelcov Spiša

Sídlom galérie sa stala historická budova v centre mesta Spišská Nová Ves. História objektu - pôvodne meštianskeho domu siaha do druhej polovice 16. storočia. Renesančná architektúra budovy s trojpriestorovým členením s krížovými a valenými klenbami so zachovanými detailmi arkád, stĺpov, ríms a krákorcov, ako aj upravené exteriérové priestory galerijnej záhrady vytvárajú pre návštevníka príťažlivé prostredie naplnené výtvarným umením s možnosťou poznania, vzdelávania, objavovania, získavania nových zážitkov a stretnutí. Galéria umelcov Spiša patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne, ale aj na Slovensku. Zbierkový fond tvorí 1898 kusov výtvarných artefaktov z oblasti maľby, grafiky, ilustrácie, fotografie a sochárskej tvorby. Výtvarné diela zo zbierkového fondu sú prezentované v troch stálych expozíciách. Od roku 2002 expozícia sochárskej tvorby v Záhrade umenia, od roku 2012 Terra Gothica - gotická cesta zo zbierok galérie, od roku 2013 reinštalácia stálej expozície kresieb a malieb Jozefa Hanulu. Výstavná činnosť galérie mapuje a prezentuje predovšetkým výtvarných umelcov so vzťahom k regiónu, dotýka sa aj slovenského výtvarného umenia a v nemalej miere prezentuje tvorbu zahraničných umelcov. Vo výstavných priestoroch galérie sa vystrieda každoročne okolo dvadsaťpäť výstav domácich, ale i zahraničných autorov.

#

Evanjelický kostol s najstaršou dochovanou knižnicou na Spiši

Evanjelický kostol bol postavený v rokoch 1790 - 1796. Kostol má pôdorys kríža a je postavený v klasicistickom slohu. Ide o tzv. tolerančný typ evanjelického kostola. Interiér je zdobený oltárnym obrazom Krista modliaceho sa na Olivovej hore z roku 1797 od dánskeho maliara Jána Jakuba Stundera z Kodane a alabastrovým reliéfom znázorňujúcim rozhovor Krista so Samaritánkou pri studni. Lavice z červeného smreka zhotovil stolársky majster Thomas Thern v roku 1797. Organ postavil v rokoch 1822 - 1823 viedenský majster Friedrich Deutschmann. Vďaka výbornej akustike je kostol obľúbeným miestom organizovania koncertov a festivalov vážnej a organovej hudby (napr. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola). Na chóre kostola sa dodnes nachádza cenná knižnica niekdajšieho evanjelického gymnázia v Spišskej Novej Vsi, kde vôňa zašlých stáročí dýcha doslova s každým listom tisícok vzácnych knižných zväzkov. V interiéri kostola môžete od júla 2013 obdivovať aj zreštaurované originály sôch štyroch evanjelistov - sv. Jána, sv. Lukáša, sv. Mareka a sv. Matúša, ktoré boli pôvodne umiestnené na priečelí vstupu do mestského cintorína.

#

Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána

Chrám patrí k najmladším sakrálnym stavbám v Spišskej Novej Vsi. Architektonicky je postavený tak, aby symbolicky zvýraznil niektoré tradičné byzantské prvky, hoci navonok pôsobí moderne. Veľmi pozoruhodná je sakrálna výzdoba interiéru. Typické pre byzantské chrámy je predelenie chrámovej lode a svätyne obrazovou stenou, tzv. ikonostasom. V chráme sa nachádza ikonostas trojstupňový - tvoria ho 3 rady prekrásnych ikon, ktoré napísali ukrajinskí majstri z Ľvova tradičnou technikou podľa prepísaných kánonov. Spišskonovoveský ikonostas tvoria ikony Ježiša Krista, Presvätej Bohorodičky, patróna východnej cirkvi Sv. Mikuláša, tiež ikona patrocénia chrámu - Premenia Pána, ďalej ikony dvanástich veľkých cirkevných sviatkov slávených vo východnej cirkvi, ikony dvanástich apoštolov, ikona Krista Pantokrátora, Poslednej večere a štyroch evanjelistov s ich symbolmi. Je to tiež jediný chrám na Slovensku, ktorého sakrálnu výzdobu tvorí aj novodobá impozantná mozaika podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme, ktorého diela možno obdivovať v Lurdoch, Fatime či Vatikáne. Mozaika je vytvorená z prírodného materiálu - rôznych druhov kameňa zo Spiša i celého sveta a rozprestiera sa na úctyhodnej ploche približne 400 m2. Vďaka tejto dynamickej mozaike spoznáte netradičnou, ale o to zaujímavejšiu formou hlavné výjavy a podobenstvá kresťanskej viery, od Božieho stvorenia prvého človeka Adama a prvej ženy Evy až po „Anastasis“ - zostúpenie Ježiša Krista do predpeklia, kde symbolicky drží za ruky práve Adama a Evu a pozýva ich do nebeskej slávy.

#

Mariánsky stĺp

Národná kultúrna pamiatka Mariánsky stĺp s kamennou sochou Nepoškvrnenej Panny Márie, tzv. Immaculatou, sa nachádza v historickom srdci mesta pred farským kostolom už od roku 1724. Spišskonovoveský mariánsky stĺp bol postavený na základe donácie vtedajšieho poľského starostu Teodora Konštantína Lubomirského. Patrí k najstarším spomedzi mariánskych stĺpov, ktoré dal tento gróf postaviť aj v ďalších 13-tich spišských mestách, ktoré spravoval v období tzv. poľského zálohu. Immaculatu vyhotovil podľa dostupnej literatúry levočský kamenosochár Friedrich Horn. Mariánsky stĺp v minulosti prešiel niekoľkými obnovami. Posledná renovácia tejto národnej kultúrnej pamiatky prebehla po viac ako 110-tich rokoch nedávno, v rokoch 2009 - 2010. Zreštaurovaný originál sochy Immaculaty bol deponovaný, obyvatelia mesta i návštevníci si ho môžu pozrieť zblízka v priestoroch neďalekej Radnice. Zaujímavosťou je, že do časti zrekonštruovaného mariánskeho stĺpa bola pri jeho opätovnom osadení v roku 2010 umiestnená kovová schránka s dobovými artefaktmi. Tie budúcim generáciám - potomkom Spišskonovovešťanov priblížia celý priebeh rekonštrukcie pamiatky, ale aj dobu, v ktorej sa tak udialo.

#

Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Kostol sa nachádza v centre mesta v radovej zástavbe Levočskej ulice, na ktorú vkročíte priamo z námestia cez historickú Levočskú bránu Provinčného domu. Kostol bol pôvodne len kaplnkou pri mestskom špitáli, pravdepodobne zo 14. storočia. Slúžil hlavne slovenskému obyvateľstvu, preto je zaužívaný aj názov Slovenský kostol. Zariadenie kostola je barokové, hlavný oltár pochádza z rokov 1751 - 1752, ale oltárny obraz je z roku 1856. Pôvodné bočné barokové oltáre sa nezachovali. Dnešné sú z rokov 1884 - 1886 a vyhotovil ich spišskonovoveský rezbár Július Fuhrmann. Staršie maľby barokovej kazateľnice z roku 1756 boli nahradené reliéfmi, ktoré, podobne ako viaceré drobné kusy zariadenia kostola, pochádzajú z dielne spišskonovoveského rezbára Františka Repcsika zo začiatku 20. storočia.

 

 

#

Rímskokatolícky kostol Božieho milosrdenstva s najväčším skleneným krížom na svete

Výrazným architektonickým prvkom kostola, ktorý je najmladšou sakrálnou stavbou v meste, sú dve 38-metrové monolitické veže ukončené jednoramennými krížmi. V priestore medzi vežami je umiestnená jedna z dominánt interiéru - zelený jednoramenný kríž zo skladaného skla a nerezu, ktorý je podľa autorov výškou 5,6 metrov a rozpätím 3,6 metrov najväčším skleneným krížom na svete umiestneným v kostole. Pod ním sa nachádza Bohostánok zo zlatého ónyxu a mosadze. Na stene vľavo je obraz Milosrdného Ježiša v životnej veľkosti. Dominantný je aj zelený oltár zo skladaného skla a nerezu. Architektúrou, technológiou a vybavením patrí kostol medzi moderné a účelové stavby sakrálnej architektúry na Slovensku. Kostol je pútnickým miestom, pri konsekrácii v roku 2009 bol vyhlásený za diecéznu Svätyňu Božieho Milosrdenstva. Nachádzajú sa tu relikvie troch svätých - apoštolov Božieho milosrdenstva, a to sv. Faustíny Kowalskej, sv. Vincenta Pallottiho a sv. Jána Pavla II. Vo svätyni a v priľahlom rehoľno-pastoračnom centre je prístupná verejnosti po omšiach na Slovensku ojedinelá výstava pápežských darov z Vatikánu,  ktoré dostal pápež Ján Pavol II. na svojich apoštolských cestách a časť z nich daroval Spoločnosti katolíckeho apoštolátu pri Rímskokatolíckej farnosti Smižany - duchovným otcom Pallotínom, ktorí spravujú tento kostol.

#

Židovský cintorín

Archívne pramene hovoria, že židovskí obyvatelia Spišskej Novej Vsi boli spočiatku pochovávaní na hlavnom mestskom cintoríne. Neskôr bol postavený židovský cintorín, ktorý sa nachádza vo východnej časti mesta pri železničnej trati. Najstarší zachovaný hrobový nápis pochádza z roku 1880 a najmladší z roku 1955. Podľa posledného súpisu je dĺžka cintorína približne 125 m a jeho šírka 20 m. Zachovalo sa tu do 280 zvyškov náhrobkov. Prvé židovské rodiny sa usadili v meste v 50. rokoch 19. storočia. Židovská náboženská obec sa sformovala v roku 1872. V meste kedysi stála na dnešnej Školskej ulici i majestátna židovská synagóga, ktorá však bola zničená počas druhej svetovej vojny. Pred vojnou žilo v meste asi 200 židovských rodín. Útrapy koncentračných táborov prežilo len približne 10 % židovského obyvateľstva. Väčšina preživších po vojne našla nový domov v zahraničí. Židovský cintorín je dnes poslednou zachovanou pamiatkou židovskej kultúry v meste. V roku 2010 bol zaradený medzi pamiatky Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva, ktorá je súčasťou rozsiahleho projektu Európske cesty židovského kultúrneho dedičstva.

#

Slovenský dvojkríž

V časti mesta Spišská Nová Ves zvanej Pieskovec sa vypína symbol slovenskej štátnosti - Slovenský dvojkríž. Postavený bol v roku 2008 pri príležitosti 740. výročia prvej písomnej zmienky o meste a 15. výročia vzniku Slovenskej republiky. Lokalita, kde sa desaťmetrový dvojkríž nachádza, ponúka jedinečný pohľad na panorámu Vysokých Tatier, Levočských vrchov či pohoria Branisko a je jedným z vyhľadávaných miest pri vychádzkach v rámci mesta. Vedie k nej zelená turistická trasa so začiatkom v centre mesta pri Radnici.

#

ZOO SNV

Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi sa rozkladá na ploche 8 ha v juhovýchodnej časti mesta. Je najmladšou veľkou zoologickou záhradou popri zoologických záhradách na Slovensku v Košiciach, Bratislave a Bojniciach. Založená bola v roku 1989. Areálom ZOO preteká potôčik, čo krásne dotvára scenériu areálu záhrady. Množstvo drevín poskytuje príjemný chládok pre zvieratá i návštevníkov. Jazero, výrazný prvok v kompozícii záhrady, vytvára podmienky na prirodzený vývoj spoločenstiev kačíc, ako aj ostatných voľne žijúcich druhov jedincov, ochraňuje a udržiava ich biotop. 

#

Letné kúpalisko

Ak potrebujete počas leta vypadnúť z rušného života v meste, trochu zrelaxovať a cítiť sa príjemne, skočte si na letné kúpalisko v Spišskej Novej Vsi. Je to ideálne miesto na schladenie sa počas letných horúčav, ako aj na aktívne oddych. Areál letného kúpaliska ponúka návštevníkom 50 metrový plavecký bazén s hĺbkou 180 cm a tri malé bazény. Teplota vody v nich sa pohybuje na úrovni príjemných 27°C. Z vodných atrakcií je tu jeden veľký tobogan a druhý, menší, pre najmenšie detičky. Dláždené okolie bazénov dotvára aj priľahlá trávnatá plocha, ktorá slúži na slnenie a oddych. Zároveň vďaka stromovitým porastom poskytuje aj úkryt a tieň pred slnkom. Kúpalisko je súčasťou krytej plavárne, ktorú môžete v prípade nepriaznivého počasia využiť. Okrem iného je vám v priestoroch plavárne k dispozícii aj sauna.

#

Expozícia História baníctva na Spiši

Nadšenci baníckej histórie si prostredníctvom vysunutej expozícia zo zbierok Slovenského technického múzea, môžu prezrieť vzácne exponáty, ale i fotografie a dokumenty z čias aktívnej baníckej činnosti na Spiši. Expozícia sa nachádza v budove Multifunkčného energetického a baníckeho centra (Multicentrum) v Spišskej Novej Vsi. Návštevníci majú možnosť spoznať históriu 34 baníckych miest a obcí Spiša, oboznámiť sa s tým ako sa ťažilo v baniach v spišskom regióne od 14. storočia a nechýba ani unikátna prezentácia 34 erbov baníckych miest a obcí Spiša a 2 znakov – Slovenskej republiky a Baníckeho spolku Spiš. Čerešničkou na torte, ktorou môžete prehliadku zakončiť, je fáranie do školskej štôlne Michal pri osvetlení banskými lampášmi a v sprievode banského technika. Na túto prehliadku je potrebné sa ohlásiť vopred rovnako, ako aj v prípade záujmu o odborné prednášky. Súčasťou expozície História baníctva na Spiši je aj stála výstava Zbierka nerastov reprezentujúca viac ako 1300 kusov vzoriek zo Slovenska, Čiech a 23 krajín sveta.

#

Dobrodružný let balónom

Hľadáte zážitok, ktorý sa dotkne srdca a zostane navždy v spomienkach? Vyhliadkový let balónom je jeden z tých zážitkov, na ktoré sa nikdy nezabúda. Ako vzduchoplavec preletíte v maximálnej výške 1000 metrov nad terénom a necháte sa unášať vetrom pri pozorovaní krajiny až 10-20 km vzdušnou čiarou. Lety balónom ponúkame vo všetkých krajoch na Slovensku. Medzi obľúbené výhľady patrí napríklad Spišský hrad, Bojnice, Tatry, Levoča a mnohé ďalšie. Je len na vás, ktoré krásy Slovenska túžite vidieť z výšky. Let vo viacmiestnom koši obsahuje prípravu pred letom, samotný cca hodinový let a krst vzduchoplavcov. Začína sa stretnutím s tímom balónistov na dohodnutom mieste. Spolu s pilotom a posádkou rozbalíte a nafúknete balón horúcim vzduchom, nastúpite do koša, pripravíte sa na skvelý zážitok, zamávate a vzlietnete k oblakom na približne 1hodinu trvajúci let. Po pristátí budete povýšený do stavu šlachtického rádu balónistov a späť na miesto štartu vás odvezie sprievodné vozidlo. Celý program letu balónom trvá približne 3-5 hodín.

#

Tandemový zoskok padákom

Zoskok s padákom z výšky 4km je zážitok na ktorý len tak ľahko nezabudnete. Počas zoskoku budete pripútaný ku skúsenému inštruktorovi - parašutistovi, ktorý dohliadne na bezproblémový a bezpečný priebeh zoskoku. Po krátkej inštruktáži si oblečiete kombinézu, nasadnete do lietadla a necháte sa vyviezť do výšky 4000 metrov metrov nad zemou. Po nabratí odvahy spoločne vyskočíte do vzduchu a užijete si adrenalínový 30 sekundový voľný pád rýchlosťou až 200 km/h. Po voľnom páde si môžete vychutnávať pocit beztiaže a po následnom otvorení padáku krásne výhľady na krajinu pod sebou. Let s roztiahnutým padákom trvá cca 5 až 7 minút. Aby ste na zážitok nikdy nezabudli, možnete si priplatiť za handy (kamera v ruke inštruktora), alebo externý (kamera v ruke iného parašutistu) video záznam. Na zoskok si nemusíte nič nosiť, všetko Vám požičajú a nakoniec dostanete aj certifikát o zoskoku. Tandemový zoskok s inštruktorom pripútaným na Vašom chrbte si môžete vyskúšať OD APRÍLA DO OKTÓBRA v jednej zo siedmich lokalít po celom Slovensku.

#

Vyhliadkový let lietadlom z letiska

Let v oblakoch je nezabudnuteľný zážitok. Nechajte sa očariť pohľadom z vtáčej perspektívy na Spišský hrad, majestátne Vysoké Tatry, či vrcholky stromov Vášho rodného kraja. Preletíte sa v malom motorovom dvoj či štvormiestnom lietadle typu Cessna alebo Diamond. Let začína po krátkej predletovej príprave vo vybranej lokalite a v ponuke sú letiská po celej SR. Vyhliadkový let trvá 15 až 120 minút a v závislosti od letiska môžete zo sebou vziať aj 1-2 spolucestujúcich. Lieta sa celoročne, avšak v prípade výnimočne nepriaznivého počasia sa môže let presunúť na iný termín, prípadne sa zmení trasa. Lety sa konajú cez víkend, výnimočne po dohode s pilotom i v priebehu pracovného týždňa.

#

Lyžiarske stredisko Poráč – Brodok

Lyžiarske stredisko Poráč - Brodok je vzdialené asi 18 km od Spišskej Novej Vsi. Ponúka dobrú lyžovačku pre začínajúcich lyžiarov a zároveň možnosti pre zlepšovanie lyžiarskej techniky tých náročnejších. Svahy sú umelo zasnežované snehovými delami. V stredisku sú 2 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1300 osôb/h a 3 zjazdovky. Samozrejmosťou je detský vlek a lyžiarska škôlka a k dispozícii je aj upravovaný bežecký okruh o dĺžke cca 5 km.

#