foto

Galéria Ferdinand Katona

Zobraziť

foto

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Zobraziť

foto

Pamätník SNP

Zobraziť

Galéria Ferdinand Katona

Výstavu diel významného krajinomaliara a kresliara Ferdinanda Katonu si milovníci výtvarného umenia môžu pozrieť v Galérii Ferdinanda Katona v Spišskej Novej Vsi. Galéria predstavuje stálu expozíciu Tatranskej galérie v Poprade. Galéria bola otvorená pri príležitosti 150. výročia autorovho narodenia. Návštevníci sa môžu ponoriť do autorovej tvorby na takmer stovke vybraných diel s prírodnými námetmi regiónu Spiša a Vysokých Tatier. Spolu s krajinárskou tvorbou je predstavená aj portrétna a figurálna tvorba, záznamy zo zahraničných študijných ciest vo Francúzsku, Anglicku či Holandsku. Prehliadku Galérie Ferdinanda Katonu si treba vopred telefonicky objednať.

#

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Starej Vsi je rímskokatolícky gotický kostol pochádzajúci z 2. polovice 14. storočia. Kostol bol upravovaný v 2. polovici 17. storočia a v roku 1772. Obnovený bol v roku 1928. Z pôvodnej gotickej stavby sa zachovalo presbytérium, obvodové murivo lode, sakristia a západná veža. Hlavný oltár je neskorobarokový, z roku 1765, so stĺpovou rokajami zdobenou architektúrou a bočnými ambitovými dverami na konklávnej stene. V plytkých výklenkoch sú plastiky sv. Štefana kráľa a Ladislava, sv. Jána Krstiteľa a sv. Jozefa. Uprostred je obraz Nanebovzatia Panny Márie z polovice 19. storočia.

#

Pamätník SNP

Slovenské národné povstanie bolo významným historickým počinom,  vzniklo z vôle ľudu proti nacizmu. Ním sa Slováci a ďalšie národnosti  postavili  spolu s mocnosťami do boja proti fašizmu, za slobodu, demokraciu a ľudské práva. To je hlavný rezultát ozbrojeného povstania a vzopretia sa fašistickým zverstvám.

#