foto

Ozubnicová železnica

Zobraziť

foto

Štrbská drevenica

Zobraziť

foto

Zaniknutá stredoveká osada Šoldov

Zobraziť

foto

Jazierka lásky

Zobraziť

Ozubnicová železnica

Naše slovenské veľhory – Vysoké Tatry, každoročne navštívia státisíce turistov. Lákadlom sú hlavne výborné turistické možnosti, lyžovanie, ale aj množstvo miestnych atrakcií, ktoré majú svoj historický význam. Medzi vyhľadávané atrakcie s historickým rázom určite patrí aj legendárna ozubnicová železnica tzv. zubačka. Ozubnicová železnica spája obec Štrbské Pleso s Tatranskou Štrbou. Je to železnica, kde je hnacia sila prenášaná prostredníctvom ozubeného kolesa zaberajúceho do ozubeného hrebeňa upevneného v osi koľaje. Zubačka zo Štrby na Štrbské Pleso je v prevádzke už od roku 1896. V tom čase tu však bola položená parná ozubená dráha, ktorú v roku 1970, nahradila elektrická. Tá svoje prvé kilometre odštartovala práve v čase, keď sa na Štrbskom Plese konali majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. V roku 2022 bola trať zrekonštruovaná a boli nasadené nové moderné súpravy. V súčasnosti je pod správou Železničnej spoločnosti Slovensko. Premáva v pravidelných intervaloch a patrí medzi veľmi vyťažené trate, nakoľko je využívaná predovšetkým turistami, ktorí sa do Tatier privezú vlakom.

#

Štrbská drevenica

Štrbská drevenica je unikátnym etnografickým múzeum v podtatranskej obci Štrba, ktoré ponúka pohľad na autentické prostredie podhorskej obci s pôvodným, zachovaným typom obydlia - dreveníc, a zároveň je aj dokonalou ukážkou vtedajšieho spôsobu života, činností i odevu. Štrbská drevenica pochádza z konca 19. storočia. Drevenica bola postupne obnovená a rekonštruovaná až do súčasnej podoby. Dnes je drevenica vyhlásená za chránenú kultúrnu pamiatku, ktorá je od roku 2002 sprístupnená pre verejnosť. Drevenica je vybavená pôvodným nábytkom, ošatením, náčiním do kuchyne i náradím na spracovanie ľanu, ktoré je umiestnené v zadnej izbe. Predná izba kedysi slúžila ako jedáleň, spálňa i obývačka zároveň. Vstupný priestor tzv. „pitvor“, slúžil ako kuchyňa i jedáleň, kde sa varilo na otvorenom ohnisku.

#

Zaniknutá stredoveká osada Šoldov

Lokalita na okraji podtatranskej obci Štrba ponúka tajuplnú cestu do stredoveku. V rokoch 1951 - 52 tu boli odkryté základy zaniknutej stredovekej osady Šoldov. Osada zanikla v druhej polovici 15. storočia násilným spôsobom, pravdepodobne počas bojov s bratríkmi. Počas archeologického výskumu sa tu okrem množstva cenných historických artefaktov našli napríklad našli kostry ľudí vysokých viac ako 200 cm. Aj preto sa povráva, že tu kedysi žili obri. Ďalším z radu ohromujúcich nálezov, ktoré tu boli odkryté, sú základy kostolíka z konca 13. storočia/začiatku 14. storočia. Tie boli zrekonštruované, rovnako ako, kamenný múr pozdĺž severnej strany kostola, ktorý oldovčania postavili na ochranu kostola pred snehom a vodou. Lokalita je voľne prístupná pre verejnosť. Nachádza sa tu tiež pamätník, informačná tabuľa a malé posedenie. Tesne okolo osady vedie trasa cyklistického chodníka.

#

Jazierka lásky

Málokto tuší, že v blízkosti nášho najznámejšieho a najväčšieho štrbského plesa sa nachádzajú ešte dva menšie vodné poklady. Jazierka lásky mali pôvodný názov Štrbské rybníky. Zakladateľ osady Štrbské Pleso – Jozef Szentiványi ich používal ako rybníky na odchov pstruhov. Dnes jazierka neslúžia svojmu pôvodnému účelu, ale stalo sa z nich príjemné miesto na oddych nielen pre mladé páriky. Pôvod romantického názvu jazierok je nejasný a môžeme iba tipovať, prečo sa z pôvodných Štrbských rybníkov stali Jazierka lásky. Kým jedna z verzií hovorí, že za to môžu zaľúbení návštevníci kúpeľov, ktorí si tu radi vychutnávali voľné chvíle v spoločnosti svojich polovičiek, podľa iných je dôvodom samotná blízkosť jazierok. Ležia totiž tesne vedľa seba a navodzujú tak dojem, že sú nerozlučné. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a vedie od parkoviska oproti turistickej ubytovni, odkiaľ je to ozaj iba kúsok. Pri jazierkach je osadená aj informačná tabuľa, z ktorej sa viac dozviete o histórii tohto miesta. Zaujímavosťou je, že na dne väčšieho z jazierok sa nachádza slovenský dvojkríž. Kedysi sa vynímal na Štrbským plesom, žiaľ v 60. rokoch minulého storočia počas návštevy plesa prekážal vtedajšiemu prezidentovi Antonínovi Novotnému, a preto bol na jeho pokyn odstránený a pochovaný na dne jedného z jazierok.

#