foto

Motokáry Tatry

Zobraziť

foto

SkiTatry Nová Lopušná dolina

Zobraziť

foto

Červená kolónia

Zobraziť

foto

Náučný chodník Kimbiark

Zobraziť

foto

Geopark

Zobraziť

foto

Prírodná rezervácia Baba

Zobraziť

foto

Krytá plaváreň vo Svite

Zobraziť

foto

Cyklo a in-line chodník Svit – Poprad

Zobraziť

Motokáry Tatry

Užite si adrenalínovú zábavu na motokárach pod Tatrami. Priestranná motokárová hala vznikla z priestorov bývalej výrobnej haly vo Svite. Dnes ponúka vzrušujúcu jazdu pre všetkých vášnivých pretekárov. Vychutnať si môžete kľukatú dráhu dlhú 230 metrov a širokú 3,5 až 5,5 metra. V motokáre môžete dosiahnuť priemernú rýchlosť až 30km/h. Pri jazde je vzhľadom na vlastnú bezpečnosť povinnosť používať hygienickú kuklu, ktorú je možné si prenajať alebo zakúpiť pri bare a tiež ochrannú helmu. V motokárovom parku sú k dispozícii motokáry s motorom Honda GX 200 (s výkonom 6,5 HP) a Honda GX 270 (s výkonom 9 HP). Motokárová hala poskytuje aj príjemné posedenie v bare s kapacitou 37 miest na sedenie. Na objednávku sa tu organizujú aj firemné akcie. Adrenalínovú jazdu na motokárach je potrebné si zarezervovať telefonicky.

#

SkiTatry Nová Lopušná dolina

Lyžiarske stredisko Nová Lopušná dolina - SkiTatry sa nachádza sa na úpätí Vysokých Tatier, asi 3 km od Svitu. Nájdeme tu dve zjazdovky s celkovou dĺžkou 1,2km. Zjazdovky sú svojou strednou obtiažnosťou vhodné predovšetkým pre lyžiarov, ktorí majú s lyžovaním už nejaké skúsenosti. Zjazdovky sú obsluhované 2-mi vlekmi a z vrcholovej stanice sa Vám naskytne nezabudnuteľný pohľad na prekrásnu scenériu Vysokých Tatier. Stredisko je však prepojené s inými dvomi strediskami a spolu tu nájdeme až 14 vlekov. V prevádzke aj večerné lyžovanie s veľmi kvalitným osvetlením! V stredisku je možnosť požičania kompletnej lyžiarskej výstroje a nechýba ani lyžiarska škola. Snehová pokrývka je zabezpečovaná aj technickým zasnežovaním a svah je pravidelne upravovaný.

#

Červená kolónia

Výstavba tzv. Baťovej červenej kolónie vo Svite začala v súvislosti so stavbou Baťovho závodu, nakoľko sa v tom čase riešila otázka ubytovania pre robotníkov a zamestnancov továrne. Na  zelenej lúke pod Tatrami tak začalo v 30. rokoch 20. storočia pomaly vyrastať ďalšie Baťove mesto, pričom ho charakterizovali rovnaké prvky ako Baťove mestá v Českej republike, Francúzsku, Poľsku, USA či v Maďarsku, a to najmä flexibilný priestor, geometrická strohosť štandardizovaných prvkov a priestor rozdelený na pracovnú, spoločenskú, dopravnú a obytnú zónu. Základom obytnej zóny boli typizované rodinné domy, resp. dvojdomy, ktoré stáli v duchu Baťovej predstavy „továreň a mesto v záhradách“ v zeleni, od továrne oddelené zeleným pásom. Domy vychádzali z koncepcií, ktoré sa pripravili vo veľkej súťaži na zlínske bývanie v roku 1935. V roku 1938 tak bolo pre zamestnancov postavených 16 jednodomkov so štyrmi izbami, 32 dvojdomkov a tri internáty pre slobodných. Vzhľadom k tomu, že tieto domy sa do roku 1943 stavali neomietnuté z červených tehál a s rovnou strechou, táto časť dostala názov „Červená“ kolónia.  V súčasnosti sú však v týchto špecifických Baťových mestách problémy so zachovaním Baťových fyzických štruktúr, keďže na jednej strane vystupuje úsilie o zachovanie tohto architektonického dedičstva, avšak na druhej strane vyvstávajú požiadavky obyvateľov na vyšší štandard bývania.  

#

Náučný chodník Kimbiark

Náučný chodník Kimbiark meria trinásť kilometrov a v rámci neho sa návštevníci regiónu dozvedia viac o miestnej faune a flóre. Je výsledkom práce žiakov zo Základnej školy na Komenského ulici vo Svite, ktorí ho vytvorili v spolupráci s Urbárom Mengusovce, a to v rámci medzinárodného projektu Comenius, realizovaného v šiestich európskych krajinách – v Belgicku, Francúzsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku a Španielska.Cieľom projektu bolo pomôcť žiakom lepšie pochopiť rozdiely, ale i podobnosť medzi zúčastnenými krajinami a v rámci spolupráce medzi školami vytvoriť náučné turistické chodníky s popisom miestnej fauny, flóry, geológie, ako i významných miest v blízkom okolí. Náučný chodník Kimbiark sa začína pri základnej škole Komenského vo Svite, pokračuje historickou časťou mesta Svit do Podskalky a cez vrch Bôrik vedie do Mengusoviec a späť. Lemuje ho dvanásť informačných tabúľ. Deti pri tvorbe chodníka spolupracovali pri výrobe herbára, loga projektu, 3D mapy, ale prispeli aj vlastnými tematickými básňami. Netradičný názov chodníka Kimbiark si deti nevybrali náhodou. Ide o ľudový názov vrchu medzi Mengusovcami a Svitom, ktorý turisti poznajú ako Bôrik.

#

Geopark

Pred základnou školou na Komenského ulici vo Svite nájdete ojedinelý prekremenelý kmeň stromu, ktorého vek sa odhaduje na 22 miliónov rokov. Vzácna skamenelina má čestné miesto v parku, kde jej robí spoločnosť 43 hornín z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. V parku sa nachádzajú horniny od najmladších, ako je travertín, ktorý vzniká aj v súčasnosti a má približne dvesto rokov, až po najstaršie, ktoré majú viac ako 400 miliónov rokov.  Autorom geoparku vo Svite je geológ RNDr. Adrián Harničár, ktorý horninám určoval i ich vek. „Geologickú stavbu Slovenska poznám naozaj slušne, prešiel som ho niekoľkokrát od východu na západ, od severu na juh ako prieskumník pre plynovody. Preto viem, kde sa aké horniny, či kameňolomy nachádzajú“ . Cieľom tohto geoparku, podľa jeho slov, bolo mať tu zastúpené takmer všetky druhy hornín nachádzajúcich sa na území Slovenska a predovšetkým v tomto okolí. Geopark považuje jeho autor za najvhodnejšiu formu výučby geológie. „Žiaci tu majú k dispozícii geologickú mapu i horniny, ktoré sa na území Slovenska nachádzajú, čiže majú možnosť porovnávať túto mapu a geologickú stavbu Slovenska a priamo si siahnuť na vzorky hornín. Je to iné ako v múzeu, kde sú vzorky vo vitrínach za sklom,“ dodal geológ.

#

Prírodná rezervácia Baba

Prírodná rezervácia (PR) Baba, s rozlohou 205 ha má za cieľ stanovenú ochranu vzácnych rastlinných a živočíšnych spoločenstiev na dolomitickom podklade. Vyznačuje sa výskytom mnohých reliktov. Prírodná rezervácia so 4 km dlhým náučným chodníkom sa nachádza v tesnej blízkosti mesta Svit (neďaleko cintorína). Náučný chodník, ktorý kopíruje pôvodný z roku 1988 po zelenej značke sa tiahne po hrebeni od dolinky pri bývalej reštaurácii Štokava až do Lopušnej doliny, má 5 zastávok, na ktorých sa návštevníci zoznámia s faunou, flórou či geológiou prírodnej rezervácie. PR predstavuje lesný komplex v nadmorskej výške 750 až 995 m na podklade dolomitov a dolomitických vápencov. Horská skupina Baby tvorí vegetačný most, ktorý spája Nízke Tatry nad dolinou Váhu so Slovenským rudohorím v povodí Hornádu a Hnilca. Rôzne klimatické podmienky počas ľadových a medziľadových dôb v starších štvrtohorách aj v dobe poľadovej, ako aj expozícia svahov ovplyvnili charakter rastlinstva prírodnej rezervácie. Kým južná časť rezervácie je veľmi teplá, severné úbočia sú chladné, čo vytvára podmienky pre výskyt teplomilných rastlín v blízkosti druhov chladnomilných.

#

Krytá plaváreň vo Svite

Krytá plaváreň je v prevádzke od roku 1982. Pre plavcov je k dispozícii 25 metrový bazén s hĺbkou vody od 120 do 180 cm. Teplota vody v plaveckom bazéne je 27°C. Pre deti je k dispozícii detský bazén s rozmermi 9x9 metrov a hĺbkou vody od 40 do 80cm.Teplota vody v detskom bazéne je 30°C. Okrem plávania môžu návštevníci využiť parné saunovanie, masérske služby, vaňové kúpele a občerstvenie v bufete. V letných mesiacoch je možné využiť aj trávnaté plochy pred veľkým bazénom na slnenie a relax. 

#

Cyklo a in-line chodník Svit – Poprad

Celková dĺžka 12 km, top pre in-line korčuľovanie. Chodník vedie popri rieke Poprad a jej prítoku Mlynica, pri západnom okraji mesta Poprad poľom. Je profilovo vyvážený. Vhodný pre začiatočníkov i pokročilých korčuliarov a cyklistov. Začiatok (koniec) chodníka: Svit, cesta do Lopušnej doliny (západný okraj mesta) za mostom cez potok Mlynica. Koniec (začiatok) chodníka: Poprad, časť Kvetnica – cesta pri vstupe do strelnice.

#