foto

Banícky dom

Zobraziť

foto

Ski centrum Bačova roveň

Zobraziť

foto

Ski Centrum Čertovica

Zobraziť

Banícky dom

Ak chcete na vlastné oči vidieť a na vlastnej koži pocítiť, aký spôsob života a bývania viedla tradičná banícka rodina, zamierte priamo do dedinky Vyšná Boca na Liptove. V krásnom lone prírody tu stojí drevená chalúpka, ktorá akoby bola z rozprávky. Banícky dom vo Vyšnej Boci má originálne a pôvodné vybavenie, ktoré podaroval pre múzejné účely jeho posledný majiteľ Daniel Böhmer. Banícky dom má päťpriestorovú dispozíciu a disponuje dokonca pôvodným vykurovacím systémom. Každá z izieb v toto domčeku mala svoju funkciu. Vstupným priestorom je pitvor, predná izba bola len príležitostne obývanou miestnosťou. V zadnej izbe, ktorá v minulosti slúžila na spanie a denný život, je dnes expozícia z dejín baníctva v okolí Vyšnej Boce. Domček má aj dve komory, pričom jedna z nich slúžila na príležitostné prespatie a tiež uloženie perín a oblečenia. Druhá komora slúžila na uloženie hospodárskeho riadu a potravín. Expozícia, ktorá sa venuje chovu dobytka, oviec a lúčneho hospodárenia je inštalovaná v hospodárskom objekte, tzv. “staji”. Počas leta sú pre návštevníkov pripravené aj sprievodné programy, ako napríklad ukážky tradičných foriem transportu sena “Bocké batohy” či príležitostné podujatia venované baníckym tradíciám Bocianskej doliny.

#

Ski centrum Bačova roveň

Ski centrum Bačova Roveň sa nachádza na okraji liptovskej obce Vyšná Boca, priamo pri Hoteli Barbora. Vzhľadom na dobrú polohu, lyžiarska sezóna sa tu začína okolo Vianoc a trvá do konca marca. Lyžiarske stredisko je vhodné pre všetky kategórie lyžiarov, pretože sa tu nachádzajú 3 svahy s lyžiarskymi traťami so všetkými stupňami náročnosti a prevýšením do 360 metrov. Začiatočníci majú možnosť objednať si inštruktora lyžovania priamo na recepcii hotela. Pre spríjemnenie lyžovačky je k dispozícii Ski bufet priamo na svahu s rýchlym občerstvením a ponukou teplých i studených nápojov. Tí náročnejší si môžu pochutnať na dobrom jedle v reštaurácii a Pizza bare v blízkom Hoteli*** Barbora. V lyžiarskom stredisku fungujú turnikety s bezkontaktovými skipasmi a bezproblémové parkovanie zabezpečuje rozšírené bezplatné parkovisko. Lyžiari majú možnosť využiť aj služby ski servisu, požičovne, úschovne a viacerých určite poteší aj možnosť večerného lyžovania. Zaujímavosťou je, že v Ski Centre Bačova Roveň sa pravidelne uskutočňujú najmä medzinárodné preteky Európsky pohár UNI FIS v slalome mužov a žien a Slovenský pohár Masters v zjazdovom lyžovaní.

#

Ski Centrum Čertovica

Ski Centrum Čertovica sa nachádza v blízkej a dobrej dostupnosti od Ski centra Bačova Roveň. Čertovica je medzi lyžiarmi obľúbená a známa svojimi vynikajúcimi snehovými podmienkami, ktoré sú zárukou kvalitnej lyžovačky. Stredisko tvorí šesť zjazdoviek, ktoré obsluhujú tri lyžiarske vleky. Na svoje si prídu rekreační lyžiari, rodiny s deťmi, ale aj milovníci freeride zjazdoviek. Štyri zjazdové trate sú technicky zasnežované, na Strmej a Jarnej sa lyžuje na prírodnom snehu. Stredisko nezabúda ani na nadšencov bežeckého lyžovania, okolie ponúka 5 km bežkárskych trás. Stredisko ponúka možnosť využiť služby lyžiarskej školy alebo ski požičovne. Oddýchnuť si a doplniť sily v podobe rýchleho občerstvenia je možné v bufete v údolí, ktorý disponuje aj slnečnou terasou s výhľadom na zjazdovky. V sedle Čertovica sa zas nachádza príjemný motorest. V sedle Čertovica je viacero možností na ubytovania. Priamo v údolnej časti strediska sa pri minerálnom jazere Kyselka nachádza Chata Pod Čertovicou. Do strediska sa vstupuje cez sedlo Čertovica, kde je pre hostí pripravené vždy odhrnuté parkovisko.

#