foto

Lyžiarske stredisko Greguška Ski Pod lesom

Zobraziť

foto

Dinopark Tatry

Zobraziť

foto

Koľajová lanovka na Hrebienok

Zobraziť

foto

Vodopády Studeného potoka

Zobraziť

foto

Tatry vnútri - interaktívna prehliadka

Zobraziť

foto

Tricklandia

Zobraziť

foto

Sánkarský štartovací trenažér

Zobraziť

foto

Wellness Grand Hotel Bellevue

Zobraziť

foto

Letný tubing

Zobraziť

foto

Lyžiarsky vlek na Hrebienku

Zobraziť

foto

Bilíkova chata

Zobraziť

foto

Dlhý vodopád

Zobraziť

foto

Rainerova chata

Zobraziť

foto

Obrovský vodopád

Zobraziť

foto

Zamkovského chata

Zobraziť

foto

Slavkovský štít

Zobraziť

foto

Päť Spišských plies

Zobraziť

foto

Priečne sedlo

Zobraziť

foto

Modré pleso

Zobraziť

foto

Chata pri Zelenom plese

Zobraziť

foto

Zelené pleso

Zobraziť

foto

Vodopád Skok

Zobraziť

foto

Nové Štrbské pleso

Zobraziť

foto

Štrbské pleso

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso

Zobraziť

foto

Furkotská dolina

Zobraziť

foto

Symbolický cintorín pri Popradskom plese

Zobraziť

foto

Predné Solisko

Zobraziť

foto

Jamské pleso

Zobraziť

foto

Žabie plesá

Zobraziť

foto

Veľké Hincovo pleso

Zobraziť

foto

Kôprovský štít

Zobraziť

foto

Múzeum TANAP

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica

Zobraziť

foto

Skalnaté pleso

Zobraziť

foto

Lomnický štít

Zobraziť

foto

Tatrabob Tatranská Lomnica

Zobraziť

foto

Botanická záhrada tatranskej prírody

Zobraziť

foto

Skalnatá chata

Zobraziť

foto

Lomnické sedlo

Zobraziť

foto

Veľká Svišťovka

Zobraziť

foto

Sedlo pod Svišťovkou

Zobraziť

foto

Veľké Biele pleso

Zobraziť

foto

Jahňací štít

Zobraziť

foto

Digitálna galéria Poliankovo

Zobraziť

foto

Východná Vysoká

Zobraziť

foto

Sedlo Prielom

Zobraziť

foto

Hviezdoslavov vodopád

Zobraziť

foto

Batizovské pleso

Zobraziť

foto

Viac informácii

Zobraziť

Lyžiarske stredisko Greguška Ski Pod lesom

Lyžiarske stredisko Greguška Ski Pod lesom sa nachádza v Dolnom Smokovci obkolesené krásnym prostredím Vysokých Tatier. Lyžiarske stredisko je vhodné ako pre pokročilých, tak aj pre začiatočníkov či rodiny s deťmi. Návštevníci majú k dispozícii stredne náročnú zjazdovku s dĺžkou 400 m a prevýšením 50 m, ktorú obsluhujú dva lyžiarske vleky. Zjazdovka je technicky zasnežovaná. Pre neskúsených lyžiarov a deti je ideálna lyžiarska škola. Lyžiarske stredisko ponúka aj možnosť sánkovania či dokonca zaujímavú atrakciu v podobe jazdy na snežnom banáne. V blízkosti sa tiež nachádza bežecká trať. Občerstviť sa je možné v bufete pri dolnej stanici vlekov. V blízkosti strediska sa nachádza bezplatné parkovisko.

#

Dinopark Tatry

Zažijete prehliadku tajomných živočíchov, ktorí obývali našu Zem milióny rokov a zanechali svoje stopy aj vo Vysokých Tatrách. 250 miliónov rokov ležali v zabudnutí a dnes sa prebúdzajú, aby ste ich mohli obdivovať v novej unikátnej výstave. Vydajte sa na cestu do minulosti a preskúmajte život úžasných pravekých tvorov. Dinopark Tatry má najväčšiu koncentráciu dinosaurov na meter štvorcový. Vďaka tomu sa môžete dozvedieť všetky zaujímavosti a skutočné poznatky o týchto tvoroch. Je postavený na mieste, kde kedysi žili. Dostanete koncentrovaný výklad tých najzaujímavejších vecí bez toho, aby ste sa s deťmi museli presúvať po veľkých trasách. Dinosprievodkyne vás zoznámia s najrýchlejším, najkrvilačnejším, ale aj najstarším a najväčším dinosaurom, aký kedy na planéte žil. Uvidíte ich zblízka, ako by pred vami stáli živí. Tieto dinosary síce žmurkajú, hýbu sa a často si aj schuti zarevú, ale báť sa ich nemusíte. Sú dobre vycvičené a poslúchajú na slovo. Súčasťou prehliadky je aj 2D kino s filmom o T-rexíkových dobrodružstvách, pre našich najmenších návštevníkov. Okrem toho na vás čakajú rôzne atrakcie, ako napríklad virtuálna realita, skákacie hrady, trampolíny, intuitívny chodník, súťaže a mnoho iného.

#

Koľajová lanovka na Hrebienok

Pozemná lanová dráha zo Starého Smokovca na Hrebienok je pozemná lanovka, ktorej kabíny sú poháňané pomocou ťažného lana. Po jednokoľajovej 2km dlhej dráhe vždy vyrážajú na cestu proti sebe dva vagóny, ktoré sa v strede dráhy na krátkom rozdvojenom úseku navzájom obchádzajú. Je v prevádzke už od roku 1908. V roku 2007 boli zakúpené a uvedené do prevádzky nové moderné vagóny avšak spomienka na tie staré vyvoláva u mnohých ľudí pocit príjemnej nostalgie. Jazda lanovkou na Hrebienok je určite zážitkom pre malých aj veľkých.

#

Vodopády Studeného potoka

Najkrajšie vodopády Vysokých Tatier sú určite Vodopády Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú na krátkom úseku potoka od Rainerovej chaty až po Bilíkovu chatu (Hrebienok). Studený potok tu preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády a katarakty, ktoré sú obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch. Tvorí ich Obrovský, Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Očarujúce sú v každom ročnom období, no na sile im pribúda najmä pri jarnom roztápaní snehu alebo po silných dažďoch. Vodopády Studeného potoka sú vyhľadávaným turistickým miestom a trasa vedúca k nim nie je príliš náročná, a preto je ideálna aj pre rodiny s menšími deťmi. Značkované chodníky vedú z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca. Najkratšia cesta k nim je z Hrebienka, kam vedie aj pozemná lanovka. Peší výstup trvá približne hodinu.

#

Tatry vnútri - interaktívna prehliadka

V centre Starého Smokovca nájdete jedinečnú prehliadku Vysokých Tatier pod jednou strechou za každého počasia. Ak budete chcieť zažiť všetky krásy a výhľady, ktoré ponúkajú Vysoké Tatry bez námahy, máme riešenie. Tatry vnútri sú spracované do 14 tematických sekcií. Návštevníci spoznajú prírodné krásy a unikáty, ktoré sa ukrývajú v našich veľhorách. Pomocou moderných technológií a interaktívnych prvkov projekt združuje diela známych tatranských filmárov a fotografov, dychberúce výhľady, tatranskú faunu a flóru. Vďaka spolupráci s odborníkmi má prehliadka aj vzdelávací charakter. Vyskúšajte si najnovšie technológie- virtuálnu realitu, veľkoplošné projekcie a kino s dielami tatranských filmárov, vypočujte si rozhovory s hrdinami Tatier. Pre najmladších návštevníkov sú pripravené hravé detské atrakcie, svištia nora, lezecká stena a zaujímavá súťaž formou interaktívneho poznávania. Zámerom projektu je, aby návštevník odchádzal plný emócií, nových zážitkov a obohatený o poznatky. Vysoká hodnota nášho prírodného dedičstva je autenticky zachytená naozaj nevšednou formou, ktorá je vhodná pre všetky vekové skupiny.

#

Tricklandia

Tricklandia je miestom, do ktorého keď vstúpite, tak sa ocitnete vo svete plnom trick-artu a optických ilúzií. Je to istým spôsobom zábavný park a galéria v jednom, kde si na svoje prídu dospelí aj deti. Na ploche 500 m2 sa nachádza 24 atrakcií zahŕňajúcich 15 trick-artových obrazov, rozšírenú realitu, antigravitačné miestnosti, či najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe. Tricklandia ponúka priestor ako zábavne a aktívne stráviť čas s rodinou a priateľmi. Prehliadka trvá cca 1 hodinu a počas nej tu nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Po skončení sa môžete zastaviť v obchodíku so suvenírmi, detskými kníhami a hračkami. Galéria sa nachádza v Starom Smokovci, v blízkosti autobusovej stanice, pri supermarkete Sintra, nad Kaviarňou a čajovňou U Vlka. Svet ilúzii a kúziel je otvorený od pondelka až do nedele. Svoju návštevu si môžete zarezervovať vopred priamo na webe Tricklandie.

#

Sánkarský štartovací trenažér

Krásne vysokohorské prostredie Starého Smokovca neponúka len úžasné turistické chodníčky, ale i perfektné miesta pre zábavu a šport. V rámci návštevy Vysokých Tatier si môžete vyskúšať jazdu na závodných saniach v klopenej, umelej sánkarskej dráhe v dĺžke približne 100 metrov. Ide o prvú a zároveň i jedinú atrakciu svojho druhu na Slovensku, kde si môžete vyskúšať adrenalínovú, ale úplne bezpečnú jazdu na ozajstných závodných saniach. Súčasťou trenažéru je i kamerový systém a merač času. Ľadová dráha je umelo chladená a krytá, vďaka čomu môže byť v prevádzke i za nepriaznivých externých podmienok. Je využívaný dokonca aj v lete, kedy tu sa jazdí na kolieskových saniach. Sánkarský trenažér je využívaný aj na nácvik štartu sánkarov. Na sánkarskom trenažéri v Starom Smokovci sa pravidelne konajú rozličné podujatia pre verejnosť, ale aj majstrovské súťaže.

#

Wellness Grand Hotel Bellevue

Grand Hotel Bellevue je hotelový komplex situovaný v hornatom prostredí Vysokých Tatier - v osade Starý Smokovec. Hotel, okrem iného, predstavuje aj ideálne miesto pre aktívny oddych a športové vyžitie . Relax a pohodu ponúka Wellness centrum, ktorého súčasťou je bazén. So svojou dĺžkou (20 m) a šírkou (10 m) patrí medzi najväčšie bazény vo Vysokých Tatrách. Vzhľadom na hĺbku vody (1,4 m) je vhodný pre plavcov aj neplavcov. Teplota vody v bazéne sa pohybuje okolo 28°C. Pri bazéne sa nachádzajú dve vírivky s teplejšou vodou (36°C). Oddýchnuť si môžete na ležadlách umiestnených v zimnej záhrade s panoramatickým výhľadom na podtatranskú kotlinu. V Saunovom svete Grand Hotela Bellevue môžete vyskúšať blahodarné účinky parnej alebo fínskej sauny. Ak chcete načerpať nové sily či zregenerovať svoje telo a užiť si jemné masážne techniky tradičnej thajskej masáže, zavítajte do masérskej časti Wellness centra. V ponuke však nájdete aj rôzne iné procedúry a tí športovejšie naladení by nemali vynechať Sport Centrum si fitkom, telocvičňou, bowlingovými dráhami, biliardovými stolmi a squashovým dvorcom.

#

Letný tubing

Leto je skvelým obdobím na popustenie uzdy. Nechajte sa zlákať na letný tubing. Že neviete, čo to je? Je to jeden zo súčasných veľmi obľúbených letných zážitkov. Ide vlastne o spúšťanie sa na nafukovacom kolese po zábavnej a rýchlej trati. Túto divokú jazdu si môžete vyskúšať nad Starým Smokovcom na Hrebienku. Letný tubing je určený rovnako pre deti i dospelých. Stačí sa usadiť do kolesa a nechať sa unášať sto metrov dlhým a špeciálne upraveným toboganom bez vody. Táto letná aktivita je bezpečná, neskutočne zábavná a časovo nenáročná, že sa budete chcieť z toboganu spúšťať znovu a znovu, a znovu. A ak by Vám alebo Vašim deťom letný tubing nestačil, vysokohorská príroda na Hrebienku toho ponúka oveľa viac. Priaznivci adrenalínu môžu vyskúšať aj jazdu dolu upravenou traťou na špeciálnych kolobežkách alebo horských bicykloch.

#

Lyžiarsky vlek na Hrebienku

Lyžiarske stredisko na Hrebienku v Starom Smokovci je určené predovšetkým pre nenáročných začínajúcich lyžiarov. Lyžovať sa dá buď z Hrebienka do Starého Smokovca, kde je doprava zabezpečená pozemnou lanovkou, alebo priamo na Hrebienku na krátkej 100 metrov dlhej zjazdovke obsluhovanej vlekom. Populárnou atrakciou je aj sánkovačka po 2,5 kilometrovej osvetlenej trati z Hrebienka do Starého Smokovca. Nechýba ani požičovňa lyžiarskeho výstroja a bežecké trasy v okolí strediska.

#

Bilíkova chata

Jedna z najobľúbenejších chát rodinného charakteru v stredisku Hrebienok je Bilíkova chata postavená v nadmorskej výške 1255 m. n.m. Každého turistu očarí lesnaté prostredie Studenej doliny, romantická architektúra samotnej chaty, ako aj moc nad ňou týčiaceho sa Slavkovského štítu. Bilíkova chata je otvorená celoročne a prístupná pešo z Hrebienka (kam sa dá dostať buď pozemnou lanovkou alebo pešo zo Starého Smokovca). Ponúka útulné ubytovanie v izbách či apartmánoch, ako aj občerstvenie. Na chate je stanica Horskej záchrannej služby. Chata je označená pamätnou tabuľou a pomenovaná na počesť Pavla Bilíka, ktorého počas 2. svetovej vojny Nemci zajali pri bojovej akcii nad Horným Smokovcom a popravili na Kežmarskom hrade. V súčasnosti predstavuje horská chata skvelý východiskový bod umožňujúci skorý nástup do horolezeckých terénov. Je tiež ideálna na pobyt pre rodiny s deťmi, ktoré chcú podniknúť letná či zimné turistické výpravy, ale tiež i pre organizovanie rôznych školení.

#

Dlhý vodopád

K jedným z najznámejších vodopádov, ktorý by žiaden návštevník Tatier nemal vynechať, parí Dlhý vodopád. Dlhý vodopád patrí medzi štvoricu vodopádov Studeného potoka. Vzhľadom na svoju neobvyklú polohu, je najnižšie položený vodopád potoku vo Vysokých Tatrách. Dlhý vodopád má svoje čaro v lete i v zime. Je vysoký 16 metrov a jeho mohutne zurčiacu vodu počuť už z diaľky. Dlhý vodopád je tvorený radou skalných stupňov s rôznym sklonom, ktoré začínajú už v nadmorskej výške 1 2000 metrov. K tomu tatranskému vodopádu vedú viaceré turistické cesty. Je len vás vybrať si tú, ktorá najlepšie pasuje vašej kondičke. Pre zdatných vytrvalcov odporúčame 20-kilometrovú okružnú túru z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny. Najjednoduchšia trasa vedie od Bilíkovej chaty na Hrebienku či zo Starého Smokovca.

#

Rainerova chata

Rainerova chata sa môže pýšiť prívlastkom -- prvá a najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Postavil ju v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Rainerka alebo inak aj útulňa sa nachádza na Starolesnianskej poľane v ústí Studených dolín. Rainerovu chatu v roku 1998 zrekonštruoval a otvoril súčasný nájomca Peter Petras. Až do dnes funguje ako chata, kde návštevníci nájdu občerstvenie v bufete. Nedá sa tu ubytovať, avšak v chate sa nachádza pútavá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží či množstvo dokumentárnych fotografií. Chata je ľahko prístupná z Hrebienka alebo Zamkovského chaty. Túra vhodná aj pre rodiny s deťmi, ktoré určite očarí aj blízkosť prekrásnych vodopádov Studeného potoka. Rainerova chata je otvorená celoročne, pričom sa tu konajú tiež rôzne podujatie, akým je napríklad i stavba snehového betlehema na Troch kráľov či rôzne nosičské preteky.

#

Obrovský vodopád

Za čarokrásnymi vodopádmi netreba cestovať ďaleko. Naše národné parky ich v horskom objatí ukrývajú mnoho. Väčšie, menšie, ale i celé sústavy vodopádov dodávajú malebný a romantický ráz nejednej divokej tiesňave či doline. Aj v rokline v rokline Malého Studeného potoka nájdete jeden rozprávkový vodopád, ktorý by ste nemali za žiadnych okolností vynechať. Je ním Obrovský vodopád neďaleko obľúbenej Zamkovského chaty v nadmorskej výške 1 330 m.n.m. Obrovský vodopád je vysoký približne 20 metrov. Aj keď nepatrí medzi najvyššie slovenské vodopády, jednoznačne pôsobí veľmi mohutne, a tak mu názov „obrovský" určite právom prináleží. K Obrovskému vodopádu vedú viaceré turistické chodníky z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca či Hrebienka. Od vodopádu sa po červenej turistickej trase dostanete až na Téryho chatu a spraviť si tak poznávací okruh po krásnej tatranskej prírode.

#

Zamkovského chata

Krásna a veľmi útulná vysokohorská chata, ktorá sa môže popýšiť výhodnou polohou. Zamkovského chata totiž stojí na križovatke viacerých frekventovaných turistických trás, a preto je prechodnou i cieľovou zastávkou mnohých tatranských turistov. Zamkovského chata chata je otvorená celoročne a pre okoloidúcich turistov poskytuje nielen občerstvenie, ale aj nocľah. K dispozícii je 23 lôžok v dvoj, štvor a päťlôžkovej izbe. Aj keď je Zamkovského chata najnižšie položenou horskou chatou vo Vysokých Tatrách, patrí medzi tie, ktoré zásobujú výlučne nosiči. Počas zimy je plná nielen turistov, ale hlavne skialpinistov. Vďaka nenáročnej turistike ju odporúčame navštíviť aj rodinám s deťmi. Podniknúť môžete túru na Téryho chatu či na Skalnaté pleso. Chodník na chatu z Hrebienka je nenáročný, celoročne otvorený, a počas cesty sa môžete kochať čarovným vodopádom , ktorý sa trefne nazýva Obrovský vodopád či dych berúcim výhľadom do tatranskej kotliny.

#

Slavkovský štít

Slavkovský štít je tatranskou klasikou. Do majestátnych výšin sa vypína v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Je jedným z najvyšších v tomto pohorí, a zrejme aj preto láka veľké množstvo turistov prahnúcich po jeho zdolaní. Široký, rozložitý vrchol ponúka neskutočne krásne výhľady na všetky svetové strany. Z výšin sa budete môcť pokochať skalnatými štítmi Slavkovskej rázsochy smerom na západ až po Východnú Vysokú, či pohľadom na štvorvrchol Bradavice. Dramatický je aj pohľad dolu do Malej Studenej doliny. Svahy Slavkovského štítu sú domovom kamzíkov a inej vysokohorskej zvery, ktorú pri výstupe možno zahliadnete. Na Slavkovský štít je možné vystúpiť bez horského vodcu, avšak treba sa pripraviť na fyzicky náročný výstup, ktorý vám zaberie 5 hodín. Turistami obľúbená výstupová trasa začína v Starom Smokovci po modrej značke (cca 7 km) okolo Piatich prameňov. Východiskovým bodom môže byť aj turistické stredisko Hrebienok (cca 7 km), ktoré sa nachádza na jeho úbočí a so Starým Smokovcom je spojené lanovkou.

#

Päť Spišských plies

Ako už názov napovedá, ide o súbor piatich krásnych ľadovcových plies rôznej veľkosti. Nachádzajú sa v závere Malej Studenej doliny, neďaleko, zrejme najznámejšej, tatranskej chaty - Téryho chaty. Každé z nich je jedinečné a dotvára unikátny vysokohorský ráz. Možno sa čudujete, prečo sa tieto plesá nazývajú ako „spišské“, keď sú v skutočnosti tatranské. Názov týchto plies je odvodený od určenia ich polohy na území historickej Spišskej župy. Okolie plies je popretkávané turistickými chodníkmi, ktoré spájajú Téryho chatu s Tatranskou Javorinou a Zbojníckou chatou. Východiskovým bodom Hrebienok, odtiaľ trasa vedie, okolo Zamkovského chaty a pokračuje cez Malú Studenú dolinu. Ďalej smeruje cez Sedielko, odkiaľ sa vám naskytnú krásne výhľady na všetky plesá. Táto trasa prechádza cez jeden z najnáročnejších výstupov v Tatrách - cez Priečne sedlo Pokračovať môžete smerom k plesám a Téryho chate. Trasa vedie náročným vysokohorským terénom a preto je potrebná vhodná obuv a oblečenie.

#

Priečne sedlo

Jedným z najvyššie položených tatranských sediel sprístupnených pre turistickú verejnosť je Priečne sedlo. Vyhľadávané je najmä náročnejšími turistami a taktiež milovníkmi strmých horských zrázov. Nachádza sa medzi Širokou vežou a Priečnou vežou vo výške 2 352 m n. m.. Vďaka svojmu špecifickému vysokohorskému terénu je Priečne sedlo označované za najnáročnejšiu značenú turistickú trasu na Slovensku. V najkritickejších úsekoch je trasa zabezpečená reťazami a stúpačkami. Ak prekonáte výškový rozdiel 1600 metrov, náročný výstup a možno si v niekoľkých prípadoch siahnete až na dno svojich síl, vrcholová časť s panoramatickými výhľadmi, bude tou najlepšou odmenou. Priečne sedlo je prechodné v oboch smeroch. Môžete sa naň dostať z Téryho, alebo Zbojníckej chaty. Trasa vedie žltou turistickou značkou, ktorá prepája jedny z najkrajších tatranských dolín – Malú a Veľkú studenú dolinu. Východiskovým bodom k spomínaným chatám je najčastejšie Starý Smokovec a Hrebienok (cca 9km).

#

Modré pleso

Trblietavými klenotmi Vysokých Tatier sú jednoznačné očarujúce ľadovcové plesá. Tie nielen dotvárajú vysokohorskú atmosféru, ale ju svojím spôsobom aj zjemňujú. To najvyššie položené pleso vo Vysokých Tatrách nesie názov Modré pleso. Leží v Dolinke pod Sedielkom ohraničené majestátnou južnou stenou Malého Ľadového štítu. Svoje pomenovanie dostalo vďaka svojej tmavomodrej farbe. Tá je však len zdanlivá, nakoľko pleso je zaclonené okolitými skalnými stenami. Modré pleso býva až do leta pokryté snehom a ľadom. Aj vďaka tomu je jeho hladina vody pomerne stála a nikdy nevysychá. Jeho hĺbka je 4, 5 metra. Z plesa odteká Malý studený potok, ktorý je súčasťou povodia rieky Poprad. Turistika k Modrému plesu je možná výlučne len v období od 16. júna do 31. októbra. Vedie k nemu zelená turistická značka, ktorá spája Malú Studenú dolinu s Javorovou. Trasa je pomerne náročná. Výstup z hrebienka k Téryho chate trvá cesta 3 hodiny a od Téryho chaty k Modrému plesu to trvá ďalších 45 minút.

#

Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese stojí v nádhernom prostredí doliny Zeleného plesa v srdci Vysokých Tatier. Scenériu chaty ohraničuje masív Malého Kežmarského štítu, Veľkej Svišťovky, Predné a Zadné Jatky, Bujačí vrch a samozrejme tyrkysové pleso. Výhľad na jemne zasnežené vrcholky Belianskych Tatier je jednoducho očarujúci a stačí len jediný pohľad, aby ste si toto prostredie zamilovali. Chata pri Zelenom plese je nazývaná aj ako Brnča, Brnčala, alebo Brnčalka a spoznáte ju podľa jej typickej okrovej fasády. Kapacita chaty je 56 lôžok. Nachádza sa tu spoločenská miestnosť aj bar, ale drvivá väčšina návštevníkov sa zdržuje v jedálni, odkiaľ je výhľad na pleso a štíty. Ak sa rozhodnete ubytovať sa v tejto medzi turistami veľmi obľúbenej chate, pripravte sa nielen na rozprávkové prostredie, ale i útulné izby a bohatú ponuku občerstvenia. Chata má výhodu krátkych nástupov pod horolezecké cesty, preto sa pripravte aj početnosť horolezcov, ktorí sa už s prvým brieždením vydávajú do hôr. Ak nie ste práve horolezeckí nadšenci, balzamom na dušu Vám rozhodne bude aj prechádzka dolinou Zeleného plesa. Najjednoduchší a nenáročný prístup je cez dolinu Bielej vody a táto trasa sa dá absolovať aj na bicykli.

#

Zelené pleso

Rozprávkovej Doline Zeleného plesa kraľuje trblietavé Zelené pleso s romantickou atmosférou, ktoré patrí k najkrajším v celom národnom parku. Zelené pleso je obkolesené masívom Malého Kežmarského štítu, Veľkej Svištovky, Predných a Zadných Jatiek a Bujačieho vrchu, ktoré dotvárajú divoký horský ráz celej doliny. Má morénový charakter a nachádza sa v nadmorskej výške 1 545 m n. m. Svoje pomenovanie dostalo podľa svojej neobyčajnej a veľmi nápadnej zelenej farbe, ku ktorej sa viažu aj viaceré povesti či romantické bájky. Prístup dolinou Bielej vody je nenáročný, a preto je Zelené pleso obľúbenou turistickou destináciou. Pri plese je vysokohorská chata pri Zelenom plese (alebo tiež Brnčalova), ktorá je turistami, cyklistami, horolezcami i lyžiarmi vyhľadávaná pre mimoriadne vhodné okolité terénne podmienky pre tieto športy. Ak máte ešte síl nazvyš a dostatok chuti, túru na Zelené pleso si môžete predĺžiť aj výstupom na Jahňací štít alebo pokračovaním na Skalnaté pleso a návratom cez Folvarskú poľanu po modrej značke.

#

Vodopád Skok

Ak hľadáte v Tatrách nenáročnú a nie dlhú túru, určite by ste sa mali vybrať do Mlynickej doliny k vodopádu Skok. Tento vodopád s výškou 25 metrov je síce až štvrtým najvyšším, no jednoznačne je najmohutnejším v celých Tatrách. Ako k jednému z mála vodopádov vedie chodník, ktorý je celoročne otvorený. Voda divoko steká po skalnom prahu nachádzajúcemu sa v nadmorskej výške takmer 1800m. Hlavným zdrojom vody pre vodopád je Pleso nad Skokom. Voda sa po dopadne vinie pomedzi balvany Mlynickou dolinou ďalej k oblasti Štrbského plesa. Kto by však zatúžil vidieť zhora nielen vodopád Skok, ale aj celú Mlynickú dolinu, môže počas letnej sezóny vystúpať až k Plesu nad Skokom. Úsek trasy je zabezpečený oceľovou reťazou, avšak prechod zvládne každý turista. V blízkosti vodopádu Skok sa nachádza niekoľko väčších, či menších plies, ktoré môžete tiež navštíviť. Turisticky značený chodník k vodopádu Skok začína pri železničnej stanici na Štrbskom Plese (cca 5km). Chodník k vodopádu Skok stúpa len veľmi pozvoľne. Terén nie je technicky náročný a trasu zvládnete absolvovať aj s menšími deťmi.

#

Rysy

Rysy sú ikonickým vrchom Tatier nachádzajúcim sa v ich v hlavnom hrebeni na slovensko-poľskej hranici. Pripisujú sa im mnohé prvenstvá - najvyšší vrch Poľska, najvyššie položený hraničný priechod, najnavštevovanejší a najvyšší vrch v Tatrách, na ktorý sa môže bežný turista dostať po vlastných nohách bez použitia lanovky či horského vodcu. Rysy majú tri vrcholy: vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný (najnižší). Na úpätí slovenskej strany Rysov sa nachádzajú sústava troch jazier nazývaných Žabie plesá, ktoré sú skvelou medzi zastávkou pri výstupe na vrchol. Z vrcholových častí Rysov sa vám, po pomerne náročnom výstupe, otvorí prekrásny výhľad na celú panorámu Tatier, kvôli ktorému tu chodia zástupy turistov zo Slovenska, ale i zo zahraničia. Rysy jednoducho majú svoje jedinečné čaro, ktoré musí okúsiť každý tatranský turista. Tradičným východiskom túr na Rysy je Popradské pleso. Asi 6km dlhá trasa odtiaľ vedie Mengusovskou dolinou k Žabím plesám, Chate pod Rysmi, kde si môžete oddýchnuť a načerpať nové sily, a ďalej až k vrcholu.

#

Nové Štrbské pleso

Nie je snáď žiaden turista, ktorý by nepoznal najznámejšie tatranské pleso – Štrbské pleso. Avšak už len málokto vie, že tento krásny prírodný drahokam má aj svoje „dvojča“, i keď podstatne menšie a umelo vybudované. Nové Štrbské pleso sa ukrýva v lesoch hneď vedľa ikonického Štrbského plesa. Bolo vybudované ako umelá hrádza, ktorú navrhol architekt Karol Móry. Nové Štrbské pleso malo byť súčasťou hotelového komplexu a slúžiť malo pre bohatšie vrstvy návštevníkov. Nové Štrbské pleso je dnes už vlastne jazerom s dĺžkou 243 metrov, šírkou 182 metrov a hĺbkou 10 metrov. Vyznačuje sa najmä tým, že je celkom husto zarastené rašelinou, a preto je nutné ho opätovne čistiť. V tejto vode sa však veľmi dobre darí rozličným druhom rýb. I keď Nové Štrbské pleso sa takmer v ničom nepodobá na to klasické Štrbské pleso, jedno spoločné majú. Výhľad na okolité tatranské štíty a prírodu je rovnako očarujúci z brehov Štrbského i Nového Štrbské plesa. K Novému Štrbskému plesu sa dostanete buď po chodníku dolu lesom od stanice električiek alebo odbočkou z hlavnej prístupovej cesty smerujúcej k hotelu Baník.

#

Štrbské pleso

Štrbské pleso je zrejme najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Nachádza sa na území obce Štrba - miestna časť Štrbské Pleso. Ešte predtým, ako sa toto územie stalo lyžiarskou a turistickou mekkou Slovenska, to bolo miesto, ktoré zaujímalo hlavne drevorubačov, bylinkárov, poľovníkov a uhliarov. Štrbské Pleso je jedna z troch miestnych častí obce Štrba, v podhorí Vysokých Tatier, ktorej dominuje morénové jazero s rovnomenným názvom. Toto typické morénové jazero (pleso) je druhé najväčšie pleso na Slovensku. Zo železničnej stanice Štrba vedie k nemu ozubnicová železnica. Okolie Štrbského plesa je významným tatranským strediskom cestovného ruchu. Pobyt v tomto stredisku patrí jednoducho medzi nezabudnuteľné zážitky. V letných mesiacoch má hladina Štrbského plesa čarovnú atmosféru a ako jedinú ju môžete preveslovať v člnku a rozjímať nad krásnou prírodou s výhľadom na štíty Tatier. Odtiaľto sa môžete vyviesť aj lanovkou na Solisko, odkiaľ sa Vám naskytne prekrásny panoramatický výhľad aj na magické Štrbské pleso.

#

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso

Lyžiarske stredisko Park Snow -- Štrbské pleso patrí medzi strediská s najvyšším štandardom na Slovensku. Dohromady je tu 7 dopravných zariadení, vrátane 4-sedačkovej a novej 6-sedačkovej lanovky na Solisko. Celková dĺžka 9-tich zjazdoviek je až vyše 7 km. Všetky zjazdovky sú v celej svojej dĺžke zasnežované aj technickým snehom a spĺňajú najvyššie kritéria. Samozrejme nechýba ani lyžiarske zázemie vo forme požičovne výstroja, lyžiarskej školy a množstva občerstvovacích zariadení. Priaznivci bežkovania ocenia bežecké trate v celkovej dĺžke 18 km.

#

Furkotská dolina

Západne od Štrbského plesa sa rozprestiera krásna Furkotská dolina ľadovcového pôvodu. Je relatívne úzka a má terasovitý charakter. Furkotskú dolinu lemujú turisticky veľmi obľúbené hrebene Ostrej a Soliska a v jej závere sa vypína majestátny Furkotský štít. Furkotská dolina je asi 5,5 kilometra dlhá a na každom svojom úseku ponúka nádhernú prírodu s veľkolepými scenériami, ktoré ozvláštňuje aj zurčiaci Furkotský potok. Prechodom Furkostskej doliny sa vám bude postupe pred očami meniť hustý ihličnatý les na kosodrevinu či pásmo alpských lúk. Najväčším klenotom Furkotskej doliny sú jej plesá. V spodnej časti sa nachádzajú dve Furkotské plesá a jedno bezmenné. Stúpajúc hore sa vám odkryje menšie Nižné Wahlenbergovo pleso a asi o 100 metrov vyššie zas väčšie Vyšné Wahlenbergovo pleso. So stúpajúcimi výškovými metrami ponúka Furkostská dolina aj prekrásne výhľady na okolité vrchy, a zároveň aj pôsobivé hĺbkové pohľady. Najvýhodnejším východiskom túr do Furkotskej doliny je Štrbské pleso po červeno alebo žlto značenom turistickom chodníku.

#

Symbolický cintorín pri Popradskom plese

V idylickom prostredí limbového hájika, v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy sa nachádza pamätná miesto, ktoré je turistami početne navštevované. Ide o symbolický cintorín na pamiatku tých, čo nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách a výnimočne i Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách. Symbolický cintorín vznikol s myšlienkou pozbierať tabuľky obetí roztrúsené po celých Vysokých Tatrách a sústrediť ich na jedno dôstojné miesto. Areál symbolického cintorína je pekne upravený, nachádza sa tu 362 pamätných tabúľ a 56 ručne vyrezávaných, farebných detvianskych drevených krížov. Celému miestu dominuje kaplnka. Pre návštevníkov je každoročne uzavretý od 1.januára do 30.júna. K symbolickému cintorínu je najpohodlnejšia cesta od zástavky tatranskej električky výstupom smerom na Chatu pri Popradskom plese. V záverečnom úseku asfaltovej cesty pod stenami Ostrvy sa nachádza odbočka doprava chodníkom 5 minút k cintorínu.

#

Ostrva

Ostrva patrí k najnavštevovanejším tatranským vrcholom. Dosahuje nadmorskú výšku 1984 m n.m. Nachádza sa na bočnom hrebeni Končistej, s krásnymi výhľadmi do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny. Vrch Ostrva je nadšencom turistiky známa najmä vďaka neprehliadnuteľnému kľukatému chodníku vedúcemu na horu smerom od Popradského plesa. Vďaka dlhým serpentínam je tento chodník pohodlný, po celý čas navyše poskytuje prekrásne výhľady na Popradské pleso a okolité štíty. Pod západnou stenou Ostrvy sa nachádza známy a hojne navštevovaný Symbolický cintorín obetiam Tatier. Na Ostrvu sú dva prístupy: od Popradského plesa (cca 2 km), čo je využívanejší prístup a potom od Batizovského plesa (cca 4km). Vrchol Ostrva je príjemne rozľahlý vďaka čomu poskytuje príjemnú a pomerne nenáročnú turistiku pre všetky kategórie turistov.

#

Predné Solisko

Ak ste vo Vysokých Tatrách a hľadáte jeden z tých nižších a ľahko dostupných vrchov, výstup na Predné Solisko je pre vás ako stvorený. Predné Solisko sa nachádza na južnom okraji horstva, kde sa privíta panenská príroda a krásne výhľady. Výstup na Predné Solisko je vhodné aj pre rodiny s väčšími deťmi. Navyše na svahu sa nachádza Chata pod Soliskom , kde si môžete oddýchnuť a občerstviť sa. Od nej je tu na Predné Solisko už len na skok. Skalnatý vrchol ponúka očarujúce výhľady do Furkotskej doliny, Mlynickej doliny a na Štrbské Pleso. Na juhovýchodných svahoch bol v roku1943 vybudovaný lyžiarsky vlek - prvý vo Vysokých Tatrách a druhý na Slovensku. Dnes je tu vďaka výbornému terénu vynikajúca zjazdová trať od Chaty pod Soliskom do lyžiarskeho areálu na Štrbskom Plese. Hlavná výstupná trasa na Predné Solisko začína pri Štrbskom Plese. Vedie po modrej značke pod lanovkou na Chatu pod Soliskom a ďalej prudko nahor po zelenej značke až na vrchol. Výstup trvá približne 3 hodiny. Tým, ktorým by sa šliapať do kopca nechcelo, môžu využiť 4-sedačkovú lanovkou Solisko Express z údolnej stanice Štrbského Plesa.

#

Jamské pleso

Priezračné tatranské plesá sú diamantmi našich veľhôr. Patrí k nim aj Jamské pleso, ktoré je obľúbeným cieľom návštevníkov Tatier, nakoľko ide o veľmi príjemnú a nenáročnú túru, ktorá vedie lesným prostredím. Jamské horské pleso leží v prekrásnom prostredí limbového hája vysadeného na pamiatku hrdinov SNP, severozápadne od Štrbského Plesa neďaleko Tatranskej Magistrály. Jamské pleso sa rozkladá na ploche 0,67 hektára a maximálna hĺbka dosahuje 4,2 metra. Okolie Jamského plesa je rozprávkovo malebné. Pohľady na okolitú scenériu tatranskej prírody vás určite očaria. Na vybudovaných lavičkách si môžete posedieť, kochať sa krásou ako aj načerpať novú, pozitívnu energiu. Jamské pleso je vynikajúcou odpočinkovou zastávkou, ak pokračujete v túre ďalej smerom na Kriváň či iné okolité tatranské vrchy. Najobľúbenejším východiskovým bodom výletov k Jamskému plesu je Štrbské Pleso (cca 4 km) prípadne turistické rázcestie Tri studničky (cca 5 km).

 

#

Žabie plesá

Názov Žabie plesá nesú tri očarujúce jazerá - Veľké, Malé a Vyšné Žabie pleso, ležiace v kotline Žabích plies v Mengusovskej doline. Obkolesené sú drsnými a divokými, skalnými vrcholkami. Svoje príznačné pomenovanie vraj dostali po kamenných ostrovčekov v strede hladiny Veľkého Žabieho plesa, ktoré pripomínajú žabu. Veľké Žabie pleso sa nachádza je v hornej časti Kotliny Žabích plies v nadmorskej výške 1 919 m n. m. Je najväčšie a aj najnavštevovanejšie, nakoľko leží hneď pri turistickej trase vedúcej na Rysy. V minulosti bolo spojené s Malým Žabím plesom. Malé Žabie pleso leží najnižšie. Vyteká z neho Žabí potok, ktorý asi po dvoch kilometroch ústi do Hincovho potoka. Malé Žabie pleso má tvar polmesiaca, avšak postupne ho zasypávajú skalné lavíny, a tým sa stále zmenšuje. Vyšné Žabie pleso leží v malej kotline pod stenami Volej veže v nadmorskej výške 2 040 m n. m. Toto karové pleso je bez prítoku a turisticky je neprístupné. Žabie plesa predstavujú príjemnú zastávku na turistickej trase vedúcej z Popradského plesa cez Mengusovskú dolinu až na Rysy.

#

Veľké Hincovo pleso

Najväčšie a najhlbšie pleso na slovenskej strane Vysokých Tatier nesie názov Veľké Hincovo pleso. Pre tatranských turistov nie je žiadnou neznámou, a preto nemá núdzu o početnú návštevnosť. Leží pod majestátnym Kôprovským štítom v závere Mengusovskej doline. Veľké Hincovo pleso je ľadovcového pôvodu a je tak dôkazom zaľadnenia Tatier v starších štvrtohorách. Pleso je 740 metrov dlhé a 370 metrov široké. Jeho hĺbka dosahuje až úctyhodných 53 metrov, a pritom nemá žiadny povrchový prítok. Z plesa odteká Hincov potok, na ktorom sa v blízkosti plesa nachádzajú drobné jazierka tzv. Hincové oká. Zaujímavosťou Veľkého Hincovho plesa je, že má priezračne modrú farbu. Krásne sfarbenie a krištáľovo čistá voda vám umožní dovidieť až do hĺbky 12 metrov, čo nie je možné pozorovať pri žiadnom inom jazere na Slovensku. Okrem toho vás očarí aj okolitá, nezameniteľná panoráma, ktorej dominujú strmé skalné masívy, nádherná príroda či svieži vysokohorský vzduch. Túra k Veľkému Hincovmu plesu je stredne náročná. Trasa vedúca na k plesu má dĺžku zhruba 8,5 kilometra a jej absolvovanie vám zaberie pol dňa. Značený turistický chodník začína pri Štrbskom Plese. Cestou máte možnosť zastaviť sa pri Popradskom plese, či pri symbolickom cintoríne obetí Vysokých Tatier. Možnosť oddychu a občerstvenia sa vám naskytne v Chate pri Popradskom plese.

 

#

Kôprovský štít

Kôprovský štíti je výrazný tatranský štít nachádzajúci sa v krivánskej rázsoche. Medzi návštevníkmi Tatier je veľmi obľúbený. Veď, kto by už len odolal jeho pôsobivému skalnatému vrcholu, z ktorého sa otvára očarujúci výhľad na všetky strany. Okrem toho je tento štít aj dobre dostupný. Výstup na Kôprov štít je síce namáhavý, ale technicky nenáročný. Navyše, trasa prechádza rozprávkovo krásnou Kôprovou dolinou, ako aj Mengusovskou dolinou s najväčším plesom na Slovensku – Hincovím plesom. Po ceste na Kôprovský štít sa môžete zastaviť aj Kmeťových vodopádoch a trochu sa osviežiť. Z Kôprovho štítu môžete obdivovať krásy prírody, nekonečné rady štítov. A keď sa týchto výšin zapozeráte dole, zbadáte hlbokú, ale zato nesmierne čarokrásnu priepasť, ktorú zdobia dve Temnosmrečianske plesá. Východiskom túry na Kôprovský štít môže byť Štrbské Pleso (cca 10 km) alebo turistické rázcestie Tri studničky, neďaleko Podbanského.

#

Múzeum TANAP

Ak sa chystáte na výlet do Tatier, okrem prekrásnych turistických lokalít, nezabudnite navštíviť aj Múzeum TANAP. Tento druh múzea vás oboznámi s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Múzeum TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici patrí medzi medzi najnavštevovanejšie múzeá takéhoto druhu na Slovensku. Každoročne privíta okolo tridsaťtisíc návštevníkov. V múzeu sú vítaní návštevníci všetkých vekových kategórii. Zrejme najatraktívnejšiu časť prehliadky tvoria exponáty zástupcov miestnej živej prírody. Prezrieť si tak môžete zástupcov hmyzu, motýľov, plazov, rýb, vtákov, drobných a veľkých cicavcov. Milovníkov prírody určite očarí aj zbierka drevín a rastlín, skalná stena s rastlinkami a zvieratami, žijúcimi v skalných štrbinách či geologická expozícia. Deti nepochybne zaujme premietanie pútavých prírodovedných filmov, ktoré sa koná v kinosále s kapacitou 64 miest.

#

Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica

Najlepšia a najdlhšia lyžovačka na Slovensku, je takmer vždy vo Vysokých Tatrách. Zatiaľ čo v nižšie položených miestach už kvitnú jarné kvety, v tatranských lyžiarskych strediskách sa stále lyžuje. Jedným z takýto stredísk je aj SKI resort Tatranská Lomnica. Nachádza sa na úpätí Lomnického štítu. Stredisko ponúka najväčšie prevýšenie a aj najdlhšiu zjazdovku na Slovensku, nie nadarmo sa teda tomuto stredisku hovorí aj srdce lyžiarov. Zjazdovky obsluhujú najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky. Na trase Štart -- Skalnaté pleso premáva 15- miestna gondola, z ktorej sa môžete kochať nádherným výhľadom na okolie. Stredisko nezabúda ani na rodiny s deťmi. Aj tí najmenší návštevníci tu zažijú množstvo zábavy. Indoor fun park Kamzíkovo je lyžiarskym rajom detí a rodičov, poskytuje totiž babysitting, zatiaľ čo sa rodičia môžu bezstarostne lyžovať s vedomím, že je ich dieťa v dobrých rukách. Súčasťou strediska sú aj tri bežecké trate v celkovej dĺžke takmer 25 km, lyžiarska škola, požičovňa a servis. Na Lomnickom štíte je panoramatický chodník s terasou, kaviareň a môžete tu dokonca stráviť aj noc v 4-miestnom apartmáne.

#

Skalnaté pleso

Majestátne Tatry ukrývajú množstvo prírodných úkazov, ktoré sa stali obľúbenými turistickými miestami. Presne takým čarovným miestom je aj Skalnaté pleso. Kto ho nenavštívil, akoby ani v Tatrách nebol. Skalnaté pleso je morénové pleso v Tatrách v najnižšom kare Skalnatej doliny. Má rozlohu 1,23 ha, hĺbku 2 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1754 m n. m. V suchom období je bez vody, pretože pri stavbe lanovky narušili nepriepustnosť jeho dna. Pri plese je údolná stanica visutej lanovej dráhy na Lomnický štít, sedačková lanová dráha do Lomnického sedla, horná stanica kabínkovej lanovej dráhy, ktorá premáva z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso s medzistanicou Štart. Akonáhle vystúpite z lanovky, očarí vás rozprávkový výhľad. Okolie je nádherné, ako stvorené na prechádzky či turistiku. Spoza všetkých vrcholov a vysokohorského porastu vykukuje aj dominanta tejto lokality, ktorou je historicky prvé observatórium na Slovensku - Observatórium Astronomického ústavu SAV. Na Skalnaté pleso Vás pohodlne vyvezie lanovka z Tatranskej Lomnice. Ak máte radi turistiku, na Skalnaté pleso vedie stredne náročný značený chodník. Výstup trvá 2h 40min z Tatranskej Lomnice alebo 1h 40min z medzistanice lanovky Štart.

#

Lomnický štít

Dotknite sa oblakov, pocíťte voľnosť a spoznajte krásy tatranských štítov. Lomnický štít je druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier a medzi domácimi i zahraničnými turistami je veľmi obľúbený. A niet sa čomu čudovať. Veď koho by nelákala omamná výška 2632 m.n.m a čarokrásny výhľad. Na jeho vrchol Vás pohodlne vyvezie visutá lanovka zo Skalnatého plesa. Za 8,5 minút prekonáte neuveriteľné 855 metrové prevýšenie. Stanica lanovky na končiari je zároveň spojená s priestormi astronomického a meteorologického pracoviska. Pohľad na okolité končiare je dychberúci a pre Vás bude nezabudnuteľným zážitkom. Lomnický štít však neponúka len nádherné panoramatické výhľady či panenskú prírodu prekypujúcu vysokohorskou faunou a flórou. Druhý najvyšší tatranský štít ponúka jedinečnú možnosť stráviť noc v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe. Spánok tak blízko hviezdnej oblohy, vo výške 2632 m.n.m, rozhodne nezažijete každý deň. Ak by Vás cesta do tejto nebeskej výšky vyčerpala, zastavte na niečo chutné do štýlovej kaviarne Dedo. Uvidíte, že káva v tejto nadmorskej výške chutí úplne inak. Vychutnať si môžete aj lahodnú večeru pri rozprávkovom západe slnka.

#

Tatrabob Tatranská Lomnica

Horská dráha Tatrabob je adrenalínová atrakcia v Tatranskej Lomnici pre malých aj veľkých návštevníkov. Nachádza sa neďaleko autobusovej stanice na tzv. Slnečnej lúke. Neskrotná jazda začína v dolnej stanici, kde Vás obsluha zapne bezpečnostnými pásmi a automatický systém Vás vyvezie po vlečnej dráhe na vrcholovú stanicu. Tam sa bob odopne z lana a vy sa veziete až do konečnej stanice. Trať je dlhá takmer pol kilometra s celkovým prevýšením 50m a 12-timi zákrutami. Rýchlosť bobu si sami ovládate brzdami na bobe. Tatrabob je v prevádzke celoročne. Každý jazdí na vlastné nebezpečie, aj preto je nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny a jazdiť opatrne. Deti do 5 rokov majú vstup na Tatrabob z bezpečnostných dôvodov zakázaný.

#

Botanická záhrada tatranskej prírody

Ak chcete obdivovať tatranskú flóru v plnej svojej kráse, na jednom mieste a nechcete zdolávať nekonečné výškové metre, mali ste navštíviť botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici neďaleko hlavnej budovy múzea TANAPu. Na ploche viac ako 3 hektáre sa rozprestiera nádherná ríša tých najrozmanitejších rastlín národného parku, a to priamo pod holým nebom. Návštevníci si môžu prezrieť až 300 druhov tatranských rastlín v najrôznejšom stupni ochrany. Prehliadková plocha, rozčlenená na tri hlavné časti: žulová skalka, vápencová skalka a rašelinisko s palisádovým chodníkom. Botanická záhrada je otvorená sezónne a návštevníci jedinečné exponáty môžu obdivovať iba 4 mesiace v roku. Počnúc druhou májovou nedeľou a končiac druhou nedeľou v septembri hýri botanická záhrada farbami vysokohorskej jari a leta. Niektoré rastlinky a dreviny v podobe semienok a sadeničiek si návštevníci môžu aj zakúpiť.

#

Skalnatá chata

Viac ako 175 rokov stojí na jednom mieste, učupená pod obrovským balvanom zvaným Ohnisko, vysokohorská Skalnatá chata s nádychom histórie. Nachádza sa neďaleko Skalnatého plesa, pri Magistrále vedúcej z Hrebienka na Skalnaté pleso. Návštevníci sa tu môžu zastaviť, občerstviť sa a vychutnať si atmosféru Tatier aj v pravej vysokohorskej chate s bohatou históriou. Chatu prevádzkuje známy tatranský nosič, rekordér, Laco Kulanga. Ten napr. v roku 1993 vyniesol z Hrebienku na Zamkovského chatu naraz náklad o hmotnosti 207,5 kg. Prístup ku Skalnatej chate je, okrem spomínanej Magistrály, aj z Tatranskej Lomnice po zelenej značke (asi 2:45), alebo lanovkou (asi 0:13). Chata disponuje aj 8 lôžkami na prespanie, kúpeľnou či WC. Jedáleň ponúka teplé i studené jedlá. V zime predstavuje skvelé útočisko lyžiarov, ktorí sa sem s radosťou prídu zohriať a v lete je možné si posedieť aj na terase so slnečníkmi a obdivovať krásnu tatranskú prírodu.

#
#

Lomnické sedlo

Lomnické sedlo je široké trávnaté sedlo medzi štítovou kupolou Lomnického štítu a Lomnickým hrebeňom. Sedlo je vyhľadávané najmä turistami a lyžiarmi. V lete vás očaria nádherné výhľady smerom na Tatranskú Lomnicu a Popradskú kotlinu. V zimnom období na Lomnickom sedle začína zjazdovka, po ktorej môžete zlyžovať k Skalnatému plesu. Na Lomnické sedlo síce nevedie žiadna značená turistická trasa avšak pohodlne sa sem dostane sedačkovou lanovkou, takže výlet sem je vhodný aj pre deti či dôchodcov. Po ceste sa môžete navyše zastaviť pri Skalnatom plese, čo vrelo odporúčame. Aj keď je prístup naozaj jednoduchý, nezabudnite sa však, vzhľadom na vysokohorské prostredie, poriadne obliecť. Výlet do Lomnického sedla sa začína v Tatranskej Lomnici odkiaľ sa potrebujete dostať na Skalnaté pleso. Môžete ísť buď pešo (cca 2:40 hod) alebo sa vyviezť kabínkovou lanovkou. Zo Skalnatého plesa nasledne premáva sedačková lanovka do samotného sedla.

#

Veľká Svišťovka

Veľká Svišťovka patrí medzi najnavštevovanejšie tatranské vrcholy, aj napriek tomu, že ide o najmenší vrchol v širšom okolí. Veľká Svišťovka sa vyznačuje svojím charakteristickým vzhľadom, ktorý pripomína skôr kamenisto-trávnatú kopu, ktorá vás však očarí už z diaľky a tie najkrajšie pohľady na ňu si môžete vychutnať od Zeleného plesa či od Veľkého Bieleho plesa. Výstup na Veľkú Svišťovku však určite nie je najľahší a dá vám zabrať. Najmä kvôli dĺžke výstupovej trasy či technicky zabezpečeného úseku ide o stredne náročnú túru. Fantastickou odmenou za zdolanie vrcholu Svišťovky vám však budú úchvatné panoramatické výhľady nielen do Doliny Kežmarskej Bielej vody, ale tiež do Podtatranskej kotliny, na hrebeň Belianskych Tatier či ďalšie majestátne štíty Vysokých Tatier. Pod vrcholom sa nachádza Sedlo pod Svišťovkou, kadiaľ prechádza turistický chodník Tatranská magistrála zo Skalnatého plesa (cca 3 km) ku Chate pri Zelenom plese. Prístup je teda možný zo Skalnatého (cca 3 km) alebo Zeleného plesa.

#

Sedlo pod Svišťovkou

Sedlo pod Svišťovkou (2 023 m n.m.) je plytké trávnato - skalnaté sedlo kúsok pod Veľkou Svišťovkou. Prechádza ním známa Tatranská magistrála (červená značka). Zo Sedla pod Svišťovkou je nádherný výhľad do Doliny Zeleného plesa a na Lomnický štít, ku ktorému vedie aj červená turistická značka. Na Sedlo pod Svišťovkou sa, ako na jednu z mála trás vo Vysokých Tatrách, dostanete bez problémov aj v zime. Je to miesto, cez ktoré vedie jedna z obľúbených trás smerom na chatu pri Zelenom plese. Zo sedla je možné pokračovať vo výstupe až na Veľkú Svišťovku (2037,4 m n.m.), prípadne sa dať na zostup smerom do Starého Smokovca. Zaujímavosťou je, že v tejto lokalite sa hĺbili štôlne za účelom hľadania zlata. V okolí súčasného chodníka sa tak zachovali tri štôlne, ktoré je však možné voľným okom len veľmi ťažko rozoznať.

#

Veľké Biele pleso

Veľké Biele pleso vás očarí na prvý pohľad svojou nádhernou trblietavou hladinou, v ktorej sa odráža okolitá príroda a majestátne tatranské štíty. Zo všetkých Bielych plies v Doline Bielej vody je najväčšie. Leží v nadmorskej výške 1 612 m n. m. v samotnom závere spomínanej doliny. Veľké Biele pleso je morénové jazero s hĺbkou max. jeden meter. Pleso má povrchový prítok z Nižnej Žeruchovej kotlinky a vyteká z neho Biely potok, Jeho brehy sú porastené kosodrevinou, ktorá sa postupne mení v horské lúky. Od plesa sa otvárajú pekné výhľady na časť Vysokých a Belianskych Tatier. V blízkosti Veľkého Bieleho plesa leží druhé najväčšie pleso doliny nazývané Trojrohé pleso. Lokalita je zároveň križovatkou viacerých turistických chodníkov: k chate Plesnivec, na Šalvejový prameň alebo na Kopské sedlo, odkiaľ môžete pokračovať Monkovou dolinou do Ždiaru alebo do Tatranskej Javoriny. Najjednoduchší prístup je po značenej turistickej ceste z Tatranských Matliarov (cca 8 km) alebo Tatranskej Lomnice - stanice Štart (cca 7 km).

#

Jahňací štít

Jahňací štít, nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Vysokých Tatier, je jedným zo šiestich voľne prístupných tatranských štítov. Charakteristický je svojím špicatým zakončením ako aj faktom, že v minulosti bol útočiskom množstva kamzičích matiek s mláďatami. Výstup na Jahňací štít je u návštevníkov Tatier veľmi obľúbený a jedna z najfrekventovanejších prístupových trás vedie práve po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu. Úsek trasy cez Kolový priechod je trochu náročnejší a je zabezpečený reťazami. Od chaty trvá výstup 2 hodiny. Na Jahňacom štíte vás uchváti krásny výhľad. Keď sem vystúpite, ihneď zistíte, že nie nadarmo patrí medzi najkrajšie výhľady vo Vysokých Tatrách. Zo štítu uvidíte okolité doliny , Lomnický štít, Pyšný štít, Kolový štít. Belianske Tatry, Pieniny s ich vrcholom Tri koruny, no vidno je i Poľsko. Naspäť je možné zostúpiť rovnakou trasou ku Zelenému plesu a Chate pri Zelenom plese, kde sa môžete občerstviť, ale i ubytovať. Odtiaľ môžete postupovať kľukatou cestou až k parkovisku a zastávke Biela voda. Zaujímavosťou je, že prvý známy výstup na Jahňací štít sa pripisuje anglickému cestovateľovi Robertovi Townsonovi. Náročnosť, ale i statnosť skál Jahňacieho štítu, prvý krát v roku 1911 okúsili aj zimní horolezci.

#

Digitálna galéria Poliankovo

Digitálna galéria a kaviareň Poliankovo predstavuje spojenie umenia s modernými digitálnymi technológiami ako 3D projekcia, virtuálna realita, hologram a iné. Pomocou moderných technológií Vám priblížime umenie a vytvoríme pôsobivý vizuálny zážitok. Na ploche cca 500 m² sme v spolupráci so slovenským cestovateľom a dokumentaristom Pavlom Barabášom vytvorili možnosť zažiť a precítiť málo prebádané miesta, ktoré vo svete zdolali iba skutoční dobrodruhovia. Vďaka digitálnym technológiám tak dostanú malí a veľký návštevníci možnosť zistiť, aký je to pocit stáť na najvyššom vodopáde našej planéty, splaviť neznámu rieku či prejsť cez Severný pól. Súčasťou galérie je obchod so suvenírmi a kaviareň, kde ponúkame úžasnú kávu.

#

Východná Vysoká

Jedným z najznámejších a najnavštevovanejších tatranských štítov je aj Východná Vysoká. Rovnako, ako aj iné tatranské štíty, aj tento ponúka očarujúcu, ale náročnú, celodennú túru s prevýšením viac ako 1420 metrov. Východná Vysoká sa vypína v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Divoký, kamenistý vrchol ponúka podmanivé kruhové výhľady na celé Tatry. Za dobrého počasia tak môžete obdivovať Gerlachovský štít, Zadný Gerlach, Velický štít, Vysokú, Rysy a Lomnický štít. Výstupová trasa začína v Tatranskej Polianke. Odtiaľ vedie 7 km dlhá asfaltová cesta až na Sliezsky dom, kde si môžete dobrý obed a oddýchnuť si. Od Sliezskeho domu sa pripravte už na ťažšie úseky, medzi tie najťažšie patrí prechod členitým skalnatým hrebeňom do Sedla Poľský hrebeň, kde má trasa charakter skôr ľahkého lezeckého terénu, a preto je technicky zabezpečená reťazami.

#

Sedlo Prielom

Tatranským turistom je sedlo Prielom určite dobre známe. Je jedným z turisticky prístupných sediel hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Oddeľuje od seba Divú vežu a štít Východná Vysoká, a zároveň spája Veľkú Studenú a Bielovodskú dolinu. Prechod vysokohorským sedlom Prielom je náročnejší a vyžaduje si dobrú kondíciu a tiež i dobré počasie. Niektoré úseky výstupovej trasy sú trochu adrenalínovým zážitkom, nakoľko sú istené reťazami a kovovými stúpačkami. Vzhľadom na jeho nadmorskú výšku, treba počítať s chladným počasím a burácajúcim vetrom. Zo sedla sa vám naskytnú strhujúce výhľady na okolité štíty ako aj na hlboké tatranské doliny. Na výstup do sedla Prielom sa treba poriadne pripraviť a zvoliť vhodnú vysokohorskú výstroj. Túru môžete začať v Starom Smokovci, Tatranskej Polianke alebo Lysej Poľany.

#

Hviezdoslavov vodopád

Hviezdoslavov vodopád patrí k jedným z najkrajších ľadovcových vodopádov v Tatrách. Tento 15 metrov vysoký vodopád zdobí Bielovodskú dolinu, ktorou preteká dravá horská rieka Biela voda. Vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 1 575 m n. m. a padá z výrazného skalného prahu. Vodopád napája Zelený potok. Obkolesený je nádhernou tatranskou prírodou, ktorej dominujú najmä porasty kosodreviny, limby a vŕb. Turistika v Bielovodskej doline nie je náročná a návštevu vodopádu určite ocenia aj deti. Ak idete bez detí, odporúčame vám v trase pokračovať ďalej na Polský hrebeň a do Prielomu okolo Zamrznutého plesa. Okolo vodopádu vedie modrá turistická značka z Lysej Poľany (cca 12 km). Túra vedie pohodlnou cestou a na viacerých úsekoch sa vám naskytnú aj krásne pohľady do celej doliny, ktorú obkolesujú najvyššie tatranské vrcholy – Gerlach, Ganek, Vysoká, Ťažký štít a Rysy. Prechod trvá asi 3,5 hodiny.

#

Batizovské pleso

Očarujúce Batizovské pleso vám bude možno evokovať také maličké Jadranské more. Ak máte pol dňa nazvyš a nachádzate sa v Tatrách alebo v blízkom okolí,rozhodne by ste sa sem mali vydať na túru. Ide o stredne náročnú túru, a to kvôli 800 metrovému prevýšeniu, ktoré budete musieť zdolať. Technicky je trasa skutočne ľahko zvládnuteľná. Túra k Batizovskému plesu vás očarí krásnymi prírodnými scenériami a premenlivými miestami, kde kosodrevinu striedajú mohutné balvany. Batizovské pleso vzniklo činnosťou ľadovca. Nachádza sa v turisticky obľúbenej Batizovskej doline, ktorá je predelená Batizovským potokom. Nachádzajú sa tu tiež známe Batizovské vodopády. Batizovské pleso leží v nadmorskej výške 1884,2 m. Ohúri vás nielen prostredie, v ktorom je pleso zasadené, ale aj jeho nádherná a krištáľovo čistá, v ktorej sa dokonale odrážajú majestátne okolité tatranské štíty. K Batizovskému plesu sa možno dostať značenými turistickými trasami z Popradského plesa, Vyšných Hágov či Tatranskej Polianky.

#