Prezentácia ročenky, publikácie, puzzle a filmu
Aktivity nášho mikroprojektu, ako aj aktivity partnera komplementárneho mikroprojektu Zväzku Euroregión „Tatry“ boli naplánované tak, aby umožnili čo najširšiu prezentáciu cezhraničnej spolupráce realizovanej slovenskými a poľskými partnermi v rámci Euroregiónu „Tatry“. Jednou z takýchto aktivít bola aj Príprava dvojjazyčnej ročenky pod názvom Pohraničie Poľsko-Slovenské 2010-2012, na ktorej spoločne spolupracovali obaja partneri, avšak samotné jej vydanie bolo v réžii Zväzku Euroregión „Tatry“. Ročenka dokumentuje činnosť Cezhraničného Zväzku Euroregión „Tatry“ v rokoch 2010 – 2012, taktiež opisuje prebiehajúce spoločensko-ekonomické a kultúrne procesy, zároveň sa snaží priblížiť dejiny a spoločné dedičstvo pohraničia rozprestierajúceho sa okolo Tatier.
Jednou z aktivít realizovaných v rámci mikroprojektu Partnerská cezhraničná spolupráca Euroregiónu „Tatry“ bolo tiež grafické spracovanie plnofarebnej koláže z fotografií členských miest Euroregiónu „Tatry“, ktorá sa stala podkladom pre propagačné puzzle. Euroregión „Tatry“ združuje na slovenskej strane 14 členských miest: Dolný Kubín, Kežmarok, Levoča, Liptovský Mikuláš, Podolínec, Poprad, Ružomberok, Spišská Belá, Spišská Nová Ves, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa, Svit, Trstená a Vysoké Tatry. Na poľskej strane Euroregión „Tatry“ združuje 8 členských miest: Limanowa, Mszana Dolna, Muszyna, Nowy Targ, Piwniczna - Zdój, Stary Sącz, Szczawnica a Zakopane. Všetky spomínané mestá spolupracovali so Združením Región „Tatry“ pri príprave puzzle tým, že nám poskytli fotografie svojho mesta a dali nám súhlas s použitím erbu. Celkovo bolo vyrobených 600 kusov plnofarebných puzzle, z ktorých sa každé skladá z 300 dielikov. Balené sú samostatne s plnofarebnou predlohou. Zároveň sa táto plnofarebná koláž stala súčasťou publikácie pod názvom 100 pokladov Združenia Región „Tatry“, ktorá je ďalším výstupom nášho mikroprojektu. Slovenská časť Euroregiónu „Tatry“ má v súčasnosti 100 členských miest a obcí ležiacich v regiónoch Liptov, Orava a Spiš, od čoho bol v podstate odvodený názov tejto novej publikácie. Mestá a obce podtatranského regiónu ležia v jednom z najatraktívnejších území na celom slovensko-poľskom pohraničí. Našim cieľom bolo prostredníctvom novej publikácie propagovať toto územie.
Publikácia sa venuje krátkemu opisu histórie jednotlivých miest a obcí, ktorá bola často sprevádzaná rôznymi zaujímavosťami. Rovnako venuje pozornosť jedinečným kultúrno-historickým pamiatkam, skanzenom, múzeám a galériám. Figuruje v nej množstvo pamiatok zapísaných v zozname UNESCO, národné kultúrne pamiatky, mestské pamiatkové rezervácie a pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry.
Nádherná príroda nášho regiónu má neopakovateľné čaro a v jednotlivých ročných obdobiach nenapodobiteľnú atmosféru. Na území sa nachádzajú národné parky, prírodné rezervácie, prírodné útvary, minerálne a termálne pramene, či jaskynné systémy.
Nezaostávajú ani strediská cestovného ruchu v horských oblastiach Vysokých Tatier, Západných Tatier, Nízkych Tatier, Slovenského raja a Zamaguria s veľmi širokou ponukou letného a zimného športového a turistického vyžitia. Celý región ponúka svojim návštevníkom množstvo aktivít viazaných na turistiku, cykloturistiku, agroturistiku, letné a zimné športy.
Mimoriadne bohatý je kultúrno–historický potenciál. Folklórne tradície sú zachované a udržiavané v podobe piesní, krojov, tancov i nárečí. Významnú úlohu zohráva tradičná remeselná výroba a množstvo pravidelne organizovaných kultúrno-spoločenských podujatí.
Na území Združenia Región „Tatry“ je možné obdivovať aj niekoľko „naj“: najdlhšou obcou na Slovensku je Osturňa, najmenší drevený kostolík na Slovensku sa nachádza v Malej Frankovej, Chrám sv. Jakuba v Levoči zdobí najvyšší neskorogotický oltár na svete (18,62 m) zhotovený v dielni stredovekého rezbára Majstra Pavla z Levoče, renesančná zvonica v Kežmarku sa pokladá za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku, najvyššie položené a zároveň najlepšie tatranské stredisko zjazdového lyžovania sa nachádza nad Tatranskou Lomnicou na západnom úpätí Lomnického štítu, drevený kostolík zasvätený Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie v Hraničnom je najzápadnejšiu stavbu v súbore drevených kostolíkov Slovensku, rozlohou katastrálneho územia (4,5 km²) je Svit najmenším mestom na Slovensku, najväčšou atrakciou pieninskej turistiky je splav po rieke Dunajec na typických goralských drevených pltiach cez najväčší prírodný kaňon v strednej Európe, známy ako Prielom Dunajca a mnohé iné.
Všetky spomínané zaujímavosti nášho územia sme sa snažili opísať v našej novej publikácii 100 pokladov Združenia Región „Tatry“, ktorá je vhodným doplnkom pri potulkách a spoznávaní tohto prekrásneho a neopakovateľného regiónu, akým je Liptov, Orava a Spiš.
Posledným výstupom nášho mikroprojektu je dokumentárny film prezentujúci ľudové remeslá slovensko-poľského pohraničia v rámci územia Euroregiónu „Tatry“ pod názvom Remeslá pod Tatrami. Konkrétne je venovaný výrobe goralského klobúka, krpcov, portiek, huslí a tkaniu.
Všetky spomínané výstupy boli realizované v rámci mikproprojektu pod názvom Partnerská cezhraničná spolupráca Euroregiónu „Tatry“, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.
Mgr. Jana Majorová Garstková
riaditeľka kancelárie Združenia Región „Tatry“
{gallery}2013/08/mikro{/gallery}
"Projekt Partnerská cezhraničná spolupráca Euroregiónu „Tatry“ je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja
v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007 – 2013."