Rozhovor: Krízové riadenie bez hraníc
V sérii rozhovorov s prijímateľmi „Čo je nové v projektoch?” dnes hovoríme s pani Paulinou Nikiel-Muś, inšpektorkou Oddelenia rozvoja na Obecnom úrade v Kętach.
Pani Paulina je koordinátorkou projektu za vedúceho partnera Obec Kęty.
Dobrý deň, pani Paulina. Ďakujem veľmi pekne za možnosť urobiť rozhovor.
O čom je váš projekt?
Hlavným zámerom poľsko-slovenského projektu s názvom „Krízové riadenie bez hraníc“ realizovaného Obcou Kęty v partnerstve s Mestom Turzovka je cezhraničná integrácia s cieľom predchádzať následkom katastrof a riadiť krízové situácie. Posilnenie krízového riadenia a ochrany obyvateľstva v poľsko-slovenskom pohraničí sa realizuje prostredníctvom technickej podpory záchranných služieb, zlepšenia zručností personálu hasičských zborov, zvýšenia spoločenského povedomia v oblasti zmierňovania a prispôsobovania sa klimatickým zmenám, ako aj predchádzania negatívnym dôsledkom prírodných katastrof.
Aké sú silné stránky projektu?
Realizácia projektu prináša množstvo výhod, ktoré vedú k posilneniu bezpečnosti a lepšej pripravenosti na krízové situácie v pohraničných regiónoch. Účasť na spoločných školeniach, cvičeniach a konferenciách rozširuje vedomosti a zručnosti záchranárov. Vďaka pravidelnej spolupráci a výmene skúseností sa prehlbuje spolupráca medzi službami, čo vedie k zvýšeniu dôvery medzi partnermi. Zároveň vybavenie hasičských jednotiek vhodnými vozidlami a záchranným vybavením zvyšuje schopnosť rýchlejšie a efektívnejšie reagovať na krízy. Okrem toho je projekt inovatívny z technologického hľadiska, keďže zakúpené zariadenia (napr. bioradar) sú najnovšie a stále zriedkavé medzi inými jednotkami. V rámci projektu bol tiež vypracovaný spoločný model pomoci opísaný v „Stratégii spolupráce záchranných služieb v prípade prírodných katastrof“, ktorý zohľadňuje špecifiká ohrození a možnosti jednotlivých krajín, čo zvyšuje pripravenosť na konanie v krízových situáciách. To je tiež východiskom pre vznik dohody o spolupráci Obce Kęty a Mesta Turzovka pri spoločnej reakcii na prírodné katastrofy, vďaka čomu bude vzniknuté partnerstvo ešte širšie a trvalejšie.
Prečo ste si vybrali práve Interreg?
Dlhoročná spolupráca Obce Kęty s partnerským Mestom Turzovka, ktorá sa rozvíjala práve prostredníctvom projektov realizovaných v rámci Interregu, umožňovala úspešnú realizáciu mnohých cezhraničných iniciatív, zapájajúc do ich realizácie rôzne spoločenské skupiny a využívajúc potenciál miestnej komunity. Takže od nápadu, cez dôkladnú analýzu potrieb, vznikol projekt spoločne pripravený so slovenským partnerom, zameraný na novú oblasť spolupráce. A vďaka možnosti spoločného financovania a realizácie projektu bol vybraný práve Interreg.
Čo ponúka tento program v porovnaní s inými?
Interreg podporuje cezhraničnú spoluprácu v rôznych oblastiach: od rozvoja infraštruktúry, dopravy, cez ochranu životného prostredia, posilňovanie úlohy kultúry a udržateľného turizmu, až po spoluprácu inštitúcií a obyvateľov. Vďaka financovaniu projektov a medzinárodnej spolupráci sa regióny môžu stať konkurencieschopnejšími, zlepšujúc kvalitu svojich služieb, investujúc do udržateľného rozvoja a implementujúc inovatívne riešenia. Nadväzovanie medzinárodných kontaktov a spolupráca medzi organizáciami podporujú výmenu skúseností, vedomostí a najlepších praktík, čo zvlášť odlišuje Interreg v porovnaní s inými programami.
Aké výhody prináša projekt?
Projekt zvyšuje efektívnosť záchranných akcií DHZ Turzovka, DHZ Kęty a Pátracej a záchrannej skupiny v Kętach v oblasti ochrany zdravia, života, majetku a životného prostredia v poľsko-slovenskom pohraničí. Zakúpenie moderného vybavenia zvyšuje mobilitu, operačnú efektívnosť a umožňuje výrazne posilniť systém bezpečnosti na oboch stranách hranice, čo buduje efektívnu spoluprácu a posilňuje operačný potenciál záchranných služieb.
Kedy a kde uvidíme výsledky?
Výsledky projektu sú už viditeľné. 29. augusta 2024 sa uskutočnilo oficiálne prevzatie vozidla pre OSP Kęty. Flotila jednotky bola posilnená o ťažké záchranné a hasičské vozidlo. Zakúpené v rámci projektu záchranné vybavenie zahŕňa tiež: modernú súpravu na vyhľadávanie osôb počas katastrof (denná kamera, termovízna kamera, bioradar); dron s príslušenstvom, súpravu pneumatických podpier na stabilizáciu konštrukcií; vybavenie pre záchranárov – vesty a obleky; kalové čerpadlá; súpravy ručného náradia, motorového náradia; generátor; modulový stan na zabezpečenie dlhodobých záchranných akcií; súpravu zdravotníckeho záchranárstva.
Čím sa podľa vás váš projekt odlišuje od iných cezhraničných aktivít?
Realizácia projektu priniesla novú kvalitu spolupráce záchranných služieb zodpovedných za bezpečnosť. V Poľsku a na Slovensku existujú rozdiely v systémoch krízového riadenia (v predpisoch, kompetenciách v oblasti ochrany obyvateľstva, postupoch pri katastrofách), ktoré znižujú operačnú efektívnosť záchranných služieb a ovplyvňujú rýchlosť spoločných zásahov v krízových situáciách.
Projekt navyše zohľadňuje jedinečné potreby a špecifické výzvy nášho regiónu (územia ohrozené povodňami). Má potenciál a trvalý vplyv aj po ukončení aktivít, pretože prispieva k ďalšiemu rozvoju spolupráce v budúcnosti. Zakúpené záchranárske vybavenie, realizácia odborných teoretických školení, takticko-operačných cvičení umožnili získanie nových schopností, výmenu vedomostí a skúseností. V rámci projektu bol tiež v úzkej spolupráci s expertmi, hasičmi a osobami zapojenými do odstraňovania následkov katastrof na poľskej aj slovenskej strane vypracovaný strategický dokument, ktorý obsahuje skúsenosti, vedomosti a predovšetkým závery získané počas realizácie projektu. Táto stratégia je zároveň východiskom pre uzatvorenie dohody o spolupráci Obce Kęty a Mesta Turzovka pri spoločnej reakcii na prírodné katastrofy.
Splnila táto spolupráca vaše očakávania?
Práca v medzinárodnom tíme, s rôznymi spoločenskými skupinami umožnila výmenu skúseností, čo výrazne obohatilo realizáciu projektu. Vďaka kultúrnej rôznorodosti sme mohli nahliadnuť na realizáciu z rôznych pohľadov. Komunikácia medzi partnermi bola efektívna napriek jazykovým bariéram, ako aj rozdielom v prístupe k mnohým otázkam. Moderné komunikačné nástroje, osobné aj online stretnutia nám umožnili hladkú výmenu informácií.
Jednotky zapojené do realizácie projektu nadviazali aj spoluprácu nad rámec projektu – zúčastňujú sa na vlastných podujatiach, oslavách svojich jednotiek a plánujú aj ďalšie aktivity súvisiace s činnosťou a spoluprácou, vrátane prípravy ďalších projektov zameraných na rozvoj a vybavenie jednotiek.
Veľmi nás teší úspech tohto projektu a vznikajúca dlhodobá spolupráca. Myslím si teda, že projekt rozhodne splnil naše očakávania ako po obsahovej, tak aj organizačnej stránke.
Rozhodli by ste sa opäť realizovať cezhraničný projekt?
Určite áno. Berúc do úvahy výzvy aj výhody tejto spolupráce, opäť by sme sa rozhodli realizovať podobný projekt aj v budúcnosti. Hoci ešte len dokončujeme realizáciu tohto projektu, už teraz máme perspektívu a plány na pokračovanie a realizáciu ďalšej úlohy.
Realizácia projektu ukázala, aký veľký potenciál majú naše regióny. Vždy sa snažíme pripravovať projekty, ktoré zodpovedajú našim potrebám, umožňujú kontinuitu a budovanie ďalšej spolupráce. Obec Kęty už mnoho rokov realizuje cezhraničné projekty v rôznych oblastiach, a keďže máme dôveryhodného partnera, spolupráca a realizácia projektov prebieha hladko a bez väčších problémov. A pretože sa nebojíme výziev a prekračujeme zaužívané hranice, určite nás čaká ešte množstvo cezhraničných projektov.
Prečo sa spolupráca oplatí?
Realizácia projektu v partnerstve si vždy vyžaduje väčšie zapojenie a koordináciu aktivít, no takáto spolupráca prináša merateľné výhody. V prípade nebezpečenstiev a prírodných katastrof (vrátane povodní) je rýchly zásah nevyhnutný, aby sa zmiernila ničivá sila živlu.
Je potrebné pamätať aj na rovnako dôležité opatrenia realizované pred, počas a po povodniach. Podobná situácia je aj pri iných záchranných akciách. Každé nebezpečenstvo nesie riziko nielen pre zdravie človeka, ale aj pre infraštruktúru a životné prostredie.
Vďaka spolupráci jednotiek máme istotu partnerstva, koordinácie a vzájomnej pomoci.
Aké ťažkosti ste počas realizácie projektu prekonávali?
Nenazvala by som ich ťažkosťami, skôr výzvami. Prvou výzvou bola medzinárodná spolupráca. Máme dva štáty, dva slovanské jazyky – podobné, no predsa rozdielne. Počas realizácie projektu spolupracujeme s dvoma hasičskými jednotkami a pátracou a záchrannou skupinou v náročnej oblasti bezpečnosti, hrozieb a katastrof.
Koordinácia aktivít musí zohľadňovať individuálne aj spoločné potreby. Príprava teoretických školení, takticko-operačných cvičení a nákup špecializovaného vybavenia vyžadovali dôkladnú odbornú prípravu projektového tímu a spoluprácu s partnerom na viacerých úrovniach. Vložené úsilie však prinieslo ovocie, ktoré plne kompenzuje všetky vynaložené náklady.
Aké je podľa vás bezpečné pohraničie?
Bezpečné pohraničie je podľa mňa predovšetkým pripravenosť záchranných zložiek, po druhé pripravenosť na partnerstvo, spoluprácu a pomoc, a po tretie – vhodné technické vybavenie, ktoré umožní účinne predchádzať a eliminovať následky problémov a ohrození.
Ďalšie rôznorodé preventívne opatrenia spôsobia, že Obec Kęty a Mesto Turzovka budú ešte bezpečnejšími miestami s udržateľným rozvojom. To pritiahne nových obyvateľov aj potenciálnych investorov, čo umožní ďalší hospodársky rozvoj.
Čo vás počas projektu najviac prekvapilo?
Od analýzy projektu cez jeho realizáciu sa ukázalo, že sme zasiahli veľmi dôležitú oblasť bezpečnosti a reagovali na potrebu lepšej pripravenosti v pohraničných regiónoch. Podnetom na realizáciu projektu boli terénne podmienky (horské oblasti pri riekach) a negatívne skúsenosti (povodne z rokov 1997, 2005, 2010). Žiaľ, scenár sa naplnil veľmi rýchlo – udalosti z roku 2024, keď sme opäť čelili silným povodniam, potvrdili aktuálnosť témy. Klimatické zmeny sú neodvratné, a preto investície do vybavenia a ľudí boli veľmi dobre využitými prostriedkami.
Ďakujem za rozhovor.
Rozhovor uskutočnil Piotr Biel, Spoločný sekretariát